Już wiadomo, jaka liczba ciąż może zminimalizować ryzyko zachorowania na raka

Ciąża
Ciąża a rozwój raka
Źródło: GettyImages/SerrNovik

Badaczki z Uniwersytetu Queensland przeprowadziły ważną analizę genetyczną. Jej wyniki udowodniły, że ryzyko pojawienia się raka trzonu macicy zmniejsza liczba posiadanych dzieci. Okazuje się, że im więcej urodzonych dzieci, tym kobieta ma lepszą ochronę.

Liczba ciąż a ryzyko raka

Dr Gunn-Helen Moen i dr Shannon D'Urso to badaczki z Uniwersytetu Queensland. Ekspertki przeprowadziły badanie dotyczące ryzyka raka endometrium, a konkretnie jego powiązania z liczbą przebytych ciąż. Wcześniej wykazano, że czynnikiem, zmniejszającym szansę na wystąpienie raka trzonu macicy jest niższa ekspozycja na estrogeny np. podczas ciąży.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Jak tłumaczy Dr Gunn-Helen Moen, zarówno ciąża, jak i antykoncepcja hormonalna dostarczają progesteron przeciwstawiający się estrogenowi. - Może to być powód, dla którego widzimy działanie ochronne przeciwko temu rakowi - podkreśla. - Mówiąc prościej, im krótsza ekspozycja na estrogen w ciągu życia, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka endometrium - dodaje.

Czy ciąża chroni przed nowotworem?

Jak wynika z badań (analizy genetycznej), ciąża jest najsilniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju raka endometrium. Kobiety posiadające trójkę dzieci mają o 50% mniejsze szanse na jego wystąpienie w porównaniu do tych bezdzietnych. Dr Moen zaznacza, że może to być kwestia podniesienia stężenia progesteronu w ostatnich miesiącach ciąży.

Specjalistka dodaje, że być może wynika to z faktu, że podczas porodu organizm sam usuwa przedrakowe komórki endometrium z macicy. Badaczki postanowiły dalej zgłębiać wiedzę dotyczącą ryzyka raka trzonu macicy. Chcą dowiedzieć się, które czynniki najskuteczniej chronią przed chorobą i jak można ograniczać ryzyko u wszystkich kobiet, również tych bezdzietnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości