Parenting

Rzeczywistość samotnych matek w Polsce. "To jest upokarzające"

Parenting

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Rzeczywistość samodzielnych mam w Polsce
Rzeczywistość samodzielnych mam w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Posiadanie dzieci wiąże się z wieloma wyzwaniami. Doskonale wiedzą o tym kobiety, które wychowują swoje pociechy w pojedynkę. Jak wygląda codzienność samotnych matek w Polsce? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziały dziennikarka Paulina Socha-Jakubowska i blogerka Karolina Kotowicz.

Jak wygląda życie samotnych mam w Polsce?

Nie milkną echa spotkania Jarosława Kaczyńskiego z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości w Ełku na Mazurach. W trakcie debaty, która odbyła się 5 listopada br., polityk pochylił się nad tematem niskiej dzietności w Polsce. Z jego ust padły następujące słowa: "Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie". Ta wypowiedź poruszyła wiele osób. Matki wychowujące swoje potomstwo w pojedynkę także nie pozostają na nią obojętne.

- Po raz pierwszy poczułam, że jestem w tej grupie, która w jakiś sposób jest obrażana (...). Zrobiło mi się po prostu przykro - przyznała Paulina Socha-Jakubowska, zwracając uwagę na wyzwania, z jakimi każdego dnia muszą mierzyć się samotni rodzice.

- Te słowa trafiają w taki, dla mnie osobiście, dość trudny i wymagający czas (...). Jak każdy w Polsce borykam się z różnymi problemami, począwszy od rosnących rat kredytów, skończywszy na sprawach związanych z systemem ochrony zdrowia (...). Ja bym zaczęła totalnie od tych podstaw, czyli od empatii, od zrozumienia złożoności świata i tego, jak on się zmienia (...). Jak zmienia się polska rodzina (...). Dla mnie to jest najważniejsze. Potem oczywiście kwestie żłobków, przedszkoli, tych miejsc - żebyśmy my po prostu poczuły takie realne wsparcie w codziennej logistyce - oceniła dziennikarka.

Samotne macierzyństwo - jakiego wsparcia potrzebują kobiety?

Codzienność samotnych mam wypełniona jest licznymi obowiązkami. Sprawowanie opieki nad dziećmi, praca, opłacanie rachunków, zajmowanie się domem - to wszystko spoczywa na głowie kobiet, które nade wszystko pragną zapewnić swoim pociechom szczęśliwe dzieciństwo. Rodzicielskie wyzwania mogłyby być o wiele łatwiejsze, gdyby przejmujące rolę głowy rodziny matki mogły liczyć na pomoc - zarówno finansową, jak i emocjonalną.

- Życzyłabym sobie, żeby w trakcie ciąży, po ciąży było jakiekolwiek wsparcie psychologiczne (...). Miałam to szczęście, że mój syn jest zdrowy i rozwija się prawidłowo, natomiast jesteśmy po rozwodzie z byłym mężem i kwestia emocjonalna jest coraz bardziej widoczna i coraz trudniejsza (...). Wiem, że i tak jestem w uprzywilejowanej pozycji, bo mam możliwość w ogóle spotkać się z psychologiem. Zapłacę za to jak za zboże, ale się spotkam w przeciągu miesiąca, a osoby, które mieszkają w mniejszych miejscowościach nawet na to nie mogą liczyć - zapewniła Karolina Kotowicz, jednocześnie zwracając uwagę na problemy związane ze świadczeniami alimentacyjnymi.

- Wszystko drożeje i musimy jakoś żyć (...). Myślę, że to jest do zmiany - opracować ten system alimentów, żeby obywało się bez tego chorego spowiadania się z każdego wydanego grosza. To jest upokarzające - stwierdziła blogerka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości