wychowywanie dziecka

  Na rozwój dzieci ogromny wpływ mają zabawki, które nie tylko bawią, ale także uczą i pozwalają na poznawanie świata. Które z nich są najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała pedagog i mama dwójki dzieci, Ewa Jodłowska.

  Bycie idealną mamą jest praktycznie niemożliwe, ponieważ każdemu zdarzają się gorsze chwile. Kobiety jednak często chcą dążyć do perfekcji i planują wychowywać swoje pociechy zgodnie z rygorystycznymi zasadami.

  Raport zaprezentowany przez Compare The Market został sporządzony na podstawie danych z 31 rozwiniętych krajów. Badacze wzięli pod uwagę m.in. dostęp do opieki medycznej, poziom wyszczepienia dzieci oraz zasoby wody pitnej. Istotnym elementem były również rekreacyjne tereny zielone.

  Agata Rubik, Olivier Janiak i Krzysztof Hołowczyc zdradzają, jakimi rodzicami są. Opowiadają o tym, czy jako osoby znane również w mediach elektronicznych, pozwalają swoim dzieciom korzystać z internetu.

  Agnieszka Włodarczyk znowu cieszy się życiem w Indonezji. Gwiazda mieszka tam ze swoją rodziną - partnerem Robertem Karasiem oraz synkiem Milanem. W jednym z najnowszych wpisów w mediach społecznościowych aktorka podzieliła się wątpliwościami na temat wychowywania dzieci. Co je wywołało?

  Gdy dziecko płacze i denerwuje się, stresują się tym także jego rodzice. Zwłaszcza gdy cała sytuacja ma miejsce w przestrzeni publicznej. Stres nie jest jednak wywołany tym, że młoda mama lub tata nie wiedzą, jak poradzić sobie z własnym dzieckiem, a oceną innych "życzliwych", którzy uwielbiają stawiać siebie w roli eksperta. Nie od dziś wiadomo, że dobrymi chęciami wybrukowane jest przecież piekło. Przekonała się o tym ostatnio Julia Rosnowska.

  "Bóg czuwa nade mną".

  Piotr Kraśko szczerze o problemach i wychowywaniu dzieci.

  Od wybuchu pandemii Covid 19 ponad 40% Polaków przybrało na wadze. Przyczyn jest wiele: brak ruchu, zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne i zajadanie stresu. Dietetyczka kliniczna dr Wanda Baltaza wyjaśnia, ile zbędnych kalorii może kryć się w resztach dziecięcych posiłków.

  Piotr Kraśko był jednym z gości pierwszego odcinka nowej edycji programu "Miasto Kobiet". Dziennikarz opowiedział w nim o swoich dzieciach i o tym, jak je wychowuje. Zdradził też zabawną historię z udziałem młodszego syna.

  Julia Rosnowska ponad dwa lata temu została mamą. W mediach pojawiły się informacje o tym, że aktorka wychowuje dziecko w nurcie "gender neutral", czyli bez określenia płci. Artystka postanowiła odnieść się do tych informacji i udzieliła nam wywiadu.

  Psycholożka i jednocześnie mama, Sylwia Królikowska, wyjaśnia, jak wielkim błędem jest odsuwanie dzieci od tego, czym żyją rówieśnicy. - Rodzice, którzy tak boją się Ekipy, tak naprawdę obawiają się, czy ich wpływ na dziecko jest wystarczająco silny i czy są w stanie pomóc nastolatkowi odsiać ziarno od plew - wyjaśnia w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

  Często zdarza się, że mężczyzna, z którym wszystko dobrze się układało przed narodzinami dziecka, nagle zachowuje się, jakby opieka nad maleństwem należała tylko do matki. Warto zastanowić się wtedy, czy wcześniej były jakieś sygnały świadczące o tym, że nie odnajdzie się w tej roli. Co możemy zrobić w tak trudnej sytuacji? O zdanie zapytaliśmy psycholożkę Karolinę Dziadkiewicz.

  Dwulatek pomagający w domowych obowiązkach? Czemu nie! Dr Monika Just, pedagog dziecięca i dydaktyczka, oraz Odeta Moro podzieliły się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w temacie macierzyństwa oraz uczenia dzieci obowiązków domowych. Dzięki zabawie możemy wiele zdziałać.

  Niejednokrotnie w rodzinach inaczej podchodzi się do wychowywania dziewczynek i chłopców. Czy to prawda, że synek jest mamusi, a córeczka - tatusia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali były hokeista, Mariusz Czerkawski oraz członek kabaretu Paranienormalni, Robert Motyka.

  Jak zauważa psycholog, dorośli cały czas nieświadomie podcinają skrzydła dzieciom. Anna Wendzikowska również doświadczyła tego, kiedy była nastolatką. W studio Dzień Dobry TVN opowiedziała o pamiętnym egzaminie z gry na pianinie.

  Synek Julii Kuczyńskiej i Sebastiana Fabijańskiego przyszedł na świat blisko 3 miesiące temu. Mimo tego, że Maffashion wciela się w rolę rodzica od stosunkowo krótkiego czasu, zdołała już wrócić do formy, a nawet sprawnie łączyć macierzyństwo z pracą. Czego to zasługa? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.

  Wielu ojców wyobraża sobie swoją rolę jako "bankomat". Chcą pracować, zarabiać, a z dzieckiem się bawić, a nie wychowywać. Jak jednak poprawić to podejście? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN psycholog, Piotr Mosak.

  Agnieszka Radwańska przez lata była ikoną polskiego tenisa. Od momentu, gdy w 2018 roku zrezygnowała z kariery, skupiła się na życiu rodzinnym. Dziś jest szczęśliwą żoną Dawida Celta i mamą kilkumiesięcznego syna, Jakuba. Kilka dni temu wróciła na kort i udzieliła kilku wywiadów.

  Takie historie naprawdę poruszają. Małżeństwo Domańskich stworzyło niezwykłe miejsce, w którym dzieci odnajdują miłość i ciepło. Choć sami mają trójkę pociech, rodzicielską opieką otoczyli szóstkę kolejnych.

  Cała Polska nadal żyje wielkim sukcesem Igi Świątek. Jednak zanim 19-latka odniosła spektakularne zwycięstwo podczas French Open, musiała przejść długą drogę. Nie zabrakło na niej także porażek. Czy można nauczyć dziecko przegrywać?

  Choć wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, często po latach nie potrafimy wczuć się w sytuację młodych dorosłych. Oburza nas ich zachowanie i podejmowane przez nich decyzje. Równocześnie wielu rodziców nie potrafi wpłynąć na dorastające dziecko w domu. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?

  W kontekście rodzicielstwa najczęściej mówimy o problemach spotykających matki. Wiele osób zapomina, że ojcowie również borykają się z wieloma trudnościami związanymi z tym tematem. Na naszej usiedli Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski, którzy w zabawnym stylu napisali poradnik "Tata nie ma siły". Jak oni ją znajdują?

  Pojawienie się dziecka oznacza dla wielu rodziców prawdziwą rewolucję, która objawia się zupełną rezygnacją z życia towarzyskiego oraz skoncentrowaniem się wyłącznie na maluchu i jego potrzebach. Co o zmianie stylu życia, związanej z przyjściem na świat dziecka sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarka Odeta Moro, bloger Tomasz Bułhak i psycholog Dorota Maciejec?

  Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza oparta na wzajemnym szacunku i miłości, która nie uznaje kar i nagród. W myśl jej zasad rodzice powinni być stanowczy, ale jednocześnie uprzejmi w stosunku do swoich dzieci, a najmłodsi mieć prawo do podejmowania decyzji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prekursorkę Pozytywnej dyscypliny w Polsce Joannę Baranowską, aby przybliżyła nam zasady tej metody. Jak długo sama ją stosuje? Czym różni się ta metoda od bezstresowego wychowywania?

  Wychowywanie dzieci przez pary jednopłciowe to w Polsce temat, który wciąż budzi spore kontrowersje. Osoby, które są temu przeciwne uważają, że maluchy, które dorastają w tęczowych rodzinach mają problemy z rozwojem psychospołecznym. Czy rzeczywiście tak jest? Co cechuje rodziców LGBT? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską i wiceprezeską Kampanii Przeciw Homofobii Mirką Makuchowską. Czy według naszych gości doczekamy takiego momentu, kiedy pary homoseksualne będą mogły adoptować w Polsce dzieci? Wiele osób uważa, że dzieci wychowywane przez pary LGBT przejmą orientację seksualną rodziców. Czy to prawda?

  Agnieszka Chylińska nie korzystała z pomocy niani przy wychowywaniu swoich dzieci. O zaletach spędzania czasu z pociechami powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej. Zdradziła również, na czym się obecnie skupia i kim jest Królik, z którym ostatnio spędza dużo czasu.

  Według statystyk rodzin patchworkowych ciągle przybywa. Jak sprawić, by dziecko zaakceptowało sytuację i nową kobietę u boku ojca? W jaki sposób zbudować zaufanie? Czy macosze wypada wychować dziecko partnera? Ania i Jarek porozmawiali na ten temat z Justyną Tomańską, autorką portalu dla dzieci, macochą dla 10-letniej Julii oraz Moniką Perkowską, psychologiem dziecięcym.

  Dlaczego "Mikołajek" jest ulubioną książką synów Agaty Kościkiewicz? Czy synowie utożsamiają się z głównym bohaterem? Czy tak samo jak "Mikołajek" lubią rozrabiać? Kiedy Agata Kościkiewicz czyta Jankowi i Mikołajowi najchętniej? Dlaczego uważa, że do chłopców najbardziej trafiają komiksy?

  Kolejną bohaterką naszego cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Czyżo, mama trójki dzieci. Gdy Pani Dorota ma ochotę zrobić coś dla siebie - iść na fitness lub lekcję języka obcego, ale dręczy ją poczucie winy. Jak sobie poradzić z tym uczuciem? Pani Dorota określa to, jako "klatkę miłości". Jak z niej wyjść? Jak lepiej gospodarować swoim czasem? Jak znaleźć balans między wychowywaniem dzieci a realizowaniem swoich potrzeb?