Dlaczego Polacy nie płacą alimentów? "Jest cały system ochrony sprawców"

Co wpływa na wysokość alimentów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od czego zależy wysokość alimentów?
Od czego zależy wysokość alimentów?
Alimenty to... nie są prezenty
Alimenty to... nie są prezenty
Kiedy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?
Kiedy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?
Walka o alimenty – na jakie trudności warto być przygotowanym?
Walka o alimenty – na jakie trudności warto być przygotowanym?
Alimenty bez sądu - jak to zrobić?
Alimenty bez sądu - jak to zrobić?
Rodzic, który nie mieszka ze swoim dzieckiem, zobowiązany jest do płacenia alimentów. Średnia wysokość tego świadczenia w Polsce wynosi 500-600 złotych. Przy obecnych kosztach utrzymania taka kwota nie jest zbyt wygórowana. Jak ustala się wysokość alimentów? Co można zrobić, gdy rodzic ich nie płaci? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Elizą Kuną, adwokatem.

Jak ustala się wysokość alimentów?

Średnia wysokość alimentów w Polsce to 500-600 złotych na każde dziecko. Mimo że sądy są gotowe podwyższać świadczenie, to rodzica, który będzie się tego domagał, czeka długa batalia. - Mimo wielu zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości nie weszły tzw. alimenty natychmiastowe. To znacznie by ułatwiło wielu mamom uzyskanie alimentów, dlatego, że byłyby to tzw. alimenty z tabeli - mówiła Eliza Kuna, adwokat. Podobny system funkcjonuje m.in. w Niemczech, gdzie wysokość alimentów zależy od wysokości zarobków ojca. - W Polsce zależą one od uznania sędziowskiego, kosztów uzasadnionych potrzeb dzieci i możliwości zobowiązanego - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

W ocenie specjalistki w Polsce nie ma spójnej linii orzecznictwa. - Taka sama mama, dziecka w tym samym wieku, może pójść do sądu w Warszawie i otrzymać alimenty 1200 złotych. Z dokładnie tymi samymi kosztami i podobnymi zarobkami ojca pójść do sądu w Białymstoku i dostać 600 złotych - dodała.

W Polsce najczęściej świadczenie płacą mężczyźni. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd szczegółowo analizuje koszty, które ponoszą obie strony i dzieli je w określonej proporcji. - Jeżeli np. suma kosztów utrzymania dziecka wynosi 2 tysiące złotych, to na to składa się pewna część czynszu, pewna część mediów, wyżywienie, chemia, kosmetyki, szkoła, zajęcia dodatkowe, leczenie, rozrywka. Sąd to sumuje i później musi to jakoś podzielić. Najczęściej dzieli to w proporcji 60 do 40 proc., czyli ten rodzic, który nie mieszka z dzieckiem, najczęściej ojciec, płaci 60 proc. kosztów, a matka dokłada 40 proc. - powiedziała Eliza Kuna.

Co zrobić, kiedy rodzic nie płaci alimentów?

Zdaniem specjalistki w Polsce jest duże przyzwolenie społeczne na to, żeby nie płacić alimentów. - Jest cały system ochrony sprawców, czyli przepisujemy cały majątek na konkubinę, konkubenta, matkę, ojca, siostrę, brata. Następnie ojcowie zobowiązani do płacenia alimentów często zatrudniani są na czarno albo na jakąś część etatu, albo na tzw. najniższą krajową - powiedziała nasza rozmówczyni.

Kobieta, która nie otrzymuje alimentów od ojca dziecka, może zgłosić się po pomoc do komornika. - To pierwszy krok - egzekucja alimentów. Drugim krokiem jest dość skuteczne ściganie w postępowaniach karnych. Jeżeli zaległość wynosi powyżej 3 miesięcy, prokurator kieruje akt oskarżenia do sądu - dodała. Na tym jednak nie koniec. - Bardzo dobry instrument, zapomniany trochę przez matki, to składanie wniosków o zabranie ojcom prawa jazdy - tłumaczyła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości