alimenty

  Niepłacenie alimentów to powszechny problem w Polsce. Blisko 270 tys. ojców zalega z opłatami i stanowią oni aż 94 proc. ogółu dłużników wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Łącznie są winni ponad 12,5 mld zł. Wśród rekordzistów zwlekających z płatnościami jest 34-letni mieszkaniec woj. wielkopolskiego. Ile musi zapłacić?

  Ponad 250 tysięcy osób w Polsce nie płaci alimentów na dziecko. Zdecydowana większość z nich - ponad 95 proc. - to mężczyźni. Jak pozyskać pieniądze na pociechę od byłego partnera poza sądem? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział Robert Damski, komornik sądowy i honorowy członek stowarzyszenia "Dla naszych dzieci".

  Ponad 250 tysięcy osób w Polsce nie płaci alimentów na dziecko. Większość z nich, bo aż 96%, to mężczyźni.

  Co na ten temat mówią przepisy, zapytaliśmy radcę prawnego dra Macieja Zaleskiego.

  Noam Hupper to 44-letni obywatel Australii, który związał się z obywatelką Izraela. Mężczyzna z powodu uchylania się od płacenia alimentów ma zakaz opuszczania kraju swojej byłej żony do 9999 roku.

  Czy okaże się batem na alimenciarzy?

  Przekraczają w sumie 10,2 miliardów złotych.

  Alimenty będą otrzymywać nie tylko dzieci rozwodników, ale również te, które straciły rodzica w wypadku. Świadczenie ma wypłacać sprawca tragedii. Taką nowelizację prawa zapowiada premier Mateusz Morawiecki. "Przystąpimy bardzo szybko do prac legislacyjnych" - mówi szef rządu.

  Nowelizacja ustawy o prawie spadkowym nie tylko skróci listę osób uprawnionych do dziedziczenia, ale też, w założeniu urzędników, odbierze prawo do dziedziczenia po dzieciach, w stosunku do których istniał dług alimentacyjny. Obecnie prawo zezwala rodzicom niełożącym na dzieci przejęcie części majątku w przypadku ich śmierci.

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt reformy prawa rodzinnego, a w nim najważniejszymi punktami, budzącymi najwięcej emocji są alimenty natychmiastowe oraz rodzinne postępowanie informacyjne. Na czym polegają proponowane zmiany?

  Uproszczenie zasądzenia alimentów natychmiastowych to jedno z założeń reformy prawa rodzinnego, którą we wtorek (11.05) przedstawiło kierownictwo resortu sprawiedliwości. Według tego, sądy miałyby przyznawać określoną z góry kwotę alimentów w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie. Ich wysokość mogłaby być następnie zmodyfikowana na drodze procesowej.

  Ojcowie uchylający się od płacenia alimentów to bolesny temat dla wielu dzieci i ich matek. Podobnie jak zaległości alimentacyjne, których wysokość w ubiegłym roku przekroczyła 11 mld złotych. Największy dług należy do 31-letniego mężczyzny. Suma, którą jest winien niechlubny rekordzista, przyprawia o zawrót głowy.

  Alimenty po rozwodzie mogą dostawać nie tylko dzieci, ale także byli małżonkowie. Mogą zostać one przyznane osobie, której pogorszyła się sytuacja finansowa albo tej, która udowodni, że do rozpadu związku doszło z winy drugiej strony. Jakie są regulacje prawne?

  Ostatnie miesiące to nie tylko czas walki z koronawirusem, ale też ze skutkami gospodarczymi trwającej pandemii. Niestety, wielu z nas doświadczyło ich osobiście - co zatem, jeśli obniżyły nam się zarobki, a my płacimy alimenty? Czy możemy zapłacić mniej lub - z drugiej strony - zażądać wyższych alimentów ze względu na utratę pracy? O pomoc w znalezieniu odpowiedzi prosimy adwokatkę Elizę Kunę.

  Utrata pracy w branży dotkniętej przez pandemię oraz mniejsze koszty ponoszone na dzieci stały się podstawą do obniżenia alimentów dla dwójki nastolatków. - Na skutek zdalnego nauczania, a także innych ograniczeń związanych z epidemią (np. zamknięte sale fitness, ograniczone możliwości wyjazdów, korzystania z różnych form rozrywek), wydatki zostały ograniczone - uzasadnił sąd.

  Adele i Simon Konecki oficjalnie nie są już małżeństwem. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, wokalistka nie będzie musiała płacić byłemu mężowi alimentów. Co z opieką nad synem pary?

  Po latach poszukiwań - odnalazł i odzyskał syna. Mieszka z dzieckiem już czwarty rok. Jak to możliwe, że wciąż musi płacić alimenty? Zalega w sumie 46 tys. zł. Sprawą zainteresowali się dziennikarze programu "Uwaga! TVN".

  "Zaległości alimentacyjne wynoszą obecnie prawie 11,4 mld zł, a średnie zadłużenie na osobę to już 40 686 zł" - przekazał cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza zmiany w funduszu alimentacyjnym. Od 1 października będzie obowiązywało większe kryterium dochodowe, które uprawnia do świadczeń. W życie wchodzi również mechanizm złotówka za złotówkę. Według resortu skorzysta na tym ponad 40 tys. osób.

  Dług mężczyzny, który nie płaci należnych alimentów, urósł do kwoty 130 tys. zł. - Gdybym miała okazję, to spytałabym ojca, czemu się mną nigdy nie interesował i dlaczego wplątał mnie razem ze swoim bratem w wieloletni proces – powiedziała Magdalena Skalska, która przez ponad 20 lat nie otrzymała od ojca, należnych jej pieniędzy. Zobacz materiał "Uwagi! TVN".

  Wyższe kryterium dochodowe oraz zasada „złotówka za złotówkę” przy ustalaniu prawa do świadczeń. To najważniejsze zmiany w funduszu alimentacyjnym, które przyjęto w rozszerzonej tarczy antykryzysowej. O szczegółach nowych zapisów rozmawialiśmy z adwokat Karoliną Pawlikowską.

  Ewan McGregor sfinalizował rozwód z Eve Mavrakis. Para rozstała się po 22 latach małżeństwa. Aktor zostawił żonę dla Mary Elizabeth Winstead, którą poznał na planie serialu „Fargo”.

  W Polsce ściągalność alimentów jest na niskim poziomie, pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Aby poprawić te statystyki, rząd, a konkretnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chciałoby wprowadzić kary dla pracodawców, którzy ukrywają dochody alimenciarzy. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN: komornika Roberta Damskiego.

  Ustalając wysokość alimentów dla dziecka, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Co jeszcze? Czy alimenty obciążają po równo oboje rodziców? Co zrobić, kiedy nie zgadzamy się z oceną sądu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mec. Magdalena Wilk.

  Od byłego współmałżonka można domagać się alimentów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd je zasądził? Kto nie może się ich domagać? Czy jest wśród tych osób małżonek, który zawarł nowy związek małżeński? Zapytaliśmy o to mec. Zbigniewa Romana.

  W ciągu ostatnich trzech miesięcy, czyli po zmianach zaprowadzonych w ustawodawstwie odnoszącym się do dłużników alimentacyjnych, Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczące spadki w ilości nowych osób niepłacących alimentów. Na czym dokładnie polegała zmiana prawa o dłużnikach alimentacyjnych? Jakie są konsekwencje zostania wpisanym do Krajowego Rejestru Długów? I kiedy nazwisko dłużnika zostaje z niego wymazane? Średnie zadłużenie alimentacyjne wynosi około 30 300 zł. A ile wynoszą rekordowe długi? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

  Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Jeden z tabloidów napisał, że czternaście lat temu juror MasterChefa Michel Moran za niepłacenie alimentów trafił za kratki. Czy to prawda? Michel przyszedł do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieć, jak rzeczywiście wyglądała opisywana sprawa. Jaki ma kontakt z synem, którego tekst dotyczył? Czy podejmie kroki prawne względem gazety?

  Obecnie około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych alimentów, a ściągalność zaległości jest na poziomie blisko 20 proc. Zmiana kodeksu karnego uchwalona właśnie przez Sejm może pomóc w egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiec uchylaniu się od ich płacenia. Jakie sankcje przewiduje nowelizacja? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Zbigniewa Romana.

  Wielu rodziców zobowiązanych do alimentów przestaje je płacić, kiedy dziecko osiąga pełnoletność. Takie zachowanie nie jest właściwe. Kto zatem decyduje, że obowiązek alimentacyjny ustaje? Kiedy dorosłemu dziecku należą się alimenty? Co czuje młody człowiek, kiedy musi stawać przed sądem i walczyć o alimenty? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: komornika sądowego Roberta Damskiego i psycholog Magdalenę Chorzewską.