Egzekucja alimentów według nowych zasad? Dłużników coraz więcej, kwota zaległości może szokować

Płacząca dziewczynka
Egzekucja alimentów według nowych zasad? Dłużników coraz więcej, kwota zaległości może szokować
Źródło: Kira/GettyImages
Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje usprawnić system egzekucji alimentów. Zadłużenie alimentacyjne Polaków rośnie bowiem w zastraszającym tempie. Obecnie rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, są winni swoim dzieciom ponad 15 mld złotych, ale według ekspertów kwota ta jest niedoszacowana. - Dorosło pokolenie mężczyzn, których ojcowie też uchylali się od płacenia alimentów - tłumaczy ekspertka. Jakie zmiany planuje rząd?

O sytuacji związanej ze ściągalnością alimentów w Polsce oraz planowanymi działaniami rządu w tej sprawie napisał dziennik "Rzeczpospolita". Czego dowiadujemy się z artykułu?

Dług alimentacyjny w Polsce rośnie

Według cytowanego przez gazetę raportu, łączne zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą już prawie 15,5 mld złotych. Dotyczą one 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. 94 %z nich to mężczyźni. Zdaniem ekspertów kwota ta jest jednak niedoszacowana.

- Biorąc pod uwagę zaległości z innych rejestrów, Funduszu Alimentacyjnego, a także koszty społeczne, to dług alimentacyjny wynosi ok. 40 mld złotych. I co miesiąc zwiększa się o kolejny milion - powiedziała "Rzeczpospolitej" psycholożka Justyna Żukowska-Gołębiewska z Koalicji na rzecz poprawy spraw alimentacyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Eliza Kuna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Cytowany przez dziennik raport zawiera też dane dotyczące miast i regionów, w których osób niepłacących alimentów jest najwięcej. Okazuje się, że 65 proc. dłużników alimentacyjnych mieszka w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców. Najwięcej jest ich na Śląsku (36 655 osób), na Mazowszu (34 849 osób) i na Dolnym Śląsku (26 777 osób). Z danych wynika też, że średni dług alimentacyjny wynosi 53 tys. złotych.

Kto nie płaci alimentów?

"Rzeczpospolita" zwraca w swoim artykule uwagę również na to, że zadłużenie alimentacyjne najbardziej dynamicznie rośnie w najmłodszej grupie wiekowej. O ile w starszych od lat utrzymuje się na podobnym poziomie lub maleje, o tyle w przypadku osób młodych, w wieku 18-25 lat, to zadłużenie z każdym rokiem się podwaja. Skąd taka tendencja?

- Dorosło pokolenie mężczyzn, których ojcowie też uchylali się od płacenia alimentów. Nauczyli się więc, że osoba, która unika płacenia, nie ponosi żadnych konsekwencji. W dodatku widzieli, że cała odpowiedzialność za utrzymanie domu spadała na dzielne matki, więc uważają, że to matka ma obowiązek zatroszczyć się o byt rodziny - tłumaczy Żukowska-Gołębiewska.

Jak rozwiązać problem alimentów?

Według ekspertów działania na rzecz szybszego i skuteczniejszego pociągania do odpowiedzialności dłużników alimentacyjnych są niezbędne. Ich zdaniem sprawę utrudnia między innymi brak systemu ustalającego odgórnie wysokość alimentów. Obecnie kwotę tę każdorazowo ustala sąd, oceniając potrzeby dziecka i możliwości finansowe rodzica. Prowadzi to do nadużyć w postaci wykazywania przez dłużników w zaświadczeniu o zarobkach minimalnego wynagrodzenia, podczas gdy rzeczywiste pieniądze za pracę otrzymują od pracodawcy "pod stołem". 

Zdaniem specjalistów konieczne jest też, obok odpowiednich regulacji prawnych, podjęcie działań mających zmienić mentalność społeczeństwa. - Problemem bowiem jest wciąż duże przyzwolenie na niepłacenie - twierdzi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się niedawno seminarium, podczas którego wiceszefowa resortu Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała, że ruszają prace nad usprawnieniem systemu egzekucji alimentów. MS zajmuje się między innymi stworzeniem tabel z wysokością alimentów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości