Zatrważające dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Znany aktor Antoni K. stanie przed sądem za uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów na rzecz syna i żony. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Jak podaje PAP, chodzi o zaległość w wysokości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jaka kara za to grozi?
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
47-letni mężczyzna unikał płacenia alimentów na rzecz swoich dzieci. Sąd skazał go za to na 272 dni pozbawienia wolności. Mieszkaniec powiatu braniewskiego nie poddał się jednak wyrokowi i przez 7 lat się ukrywał. Policjanci odnaleźli go w leśnej ziemiance.
W Polsce łączna suma długów alimentacyjnych przekracza 10,2 mld złotych, a zaległości ma ponad 251 tys. osób. To z kolei znajduje realne odbicie na codzienności dzieci, które ostatecznie są utrzymywane tylko przez jednego rodzica. Jak wygląda ich finansowa rzeczywistość?
Ojcowie uchylający się od płacenia alimentów to bolesny temat dla wielu dzieci i ich matek. Podobnie jak zaległości alimentacyjne, których wysokość w ubiegłym roku przekroczyła 11 mld złotych. Największy dług należy do 31-letniego mężczyzny. Suma, którą jest winien niechlubny rekordzista, przyprawia o zawrót głowy.
Po latach poszukiwań - odnalazł i odzyskał syna. Mieszka z dzieckiem już czwarty rok. Jak to możliwe, że wciąż musi płacić alimenty? Zalega w sumie 46 tys. zł. Sprawą zainteresowali się dziennikarze programu "Uwaga! TVN".
"Zaległości alimentacyjne wynoszą obecnie prawie 11,4 mld zł, a średnie zadłużenie na osobę to już 40 686 zł" - przekazał cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Okazuje się, że niepłacenie alimentów jest w Polsce problemem powszechnym. Dlaczego skala zjawiska jest tak duża? Co grozi dłużnikom? Jakich argumentów używają rodzice, by nie płacić alimentów? O tym, czy polskie prawo alimentacyjne jest źle skonstruowane rozmawialiśmy z ekspertem Dzień Dobry TVN adwokatem Luką Szaranowiczem.
Wiele osób zobowiązanych do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku. Według Krajowego Rejestru Dłużników dłużnicy alimentacyjni zalegają łącznie 9 miliardów złotych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Dorotę Herman ze Stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci" i komornika współpracującego ze stowarzyszeniem Roberta Damskiego, aby porozmawiać z nimi o procesie pozyskiwania alimentów i pomysłach, które mogłyby usprawnić odzyskiwanie pieniędzy od dłużników.