Padł rekord kwoty niezapłaconych alimentów. "Jedynie co 10 dziecko dostanie coś na Gwiazdkę"

GettyImages-1191941461
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co decyduje o wysokości alimentów?
Co decyduje o wysokości alimentów?
Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudnia
Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudnia
Walka o alimenty – na jakie trudności warto być przygotowanym?
Walka o alimenty – na jakie trudności warto być przygotowanym?
Grono rodziców, którzy nie płacą alimentów na dziecko, wzrosło w tym roku prawie o 10 tysięcy osób. Wyższa też jest kwota nieuregulowanych świadczeń - na koniec listopada zbliżyła się aż do piętnastu miliardów złotych. Co jeszcze wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor?

Zaległości alimentacyjne rosną

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor opublikował niepokojące dane dotyczące zaległości alimentacyjnych. Kwota nieuregulowanych świadczeń zbliżyła się na koniec listopada do piętnastu miliardów złotych. Alimentów nie płaciło prawie 289 tys. rodziców, z czego aż 96 proc. stanowią ojcowie. Średnia kwota przypadająca na dłużnika alimentacyjnego to 51 845 złotych.

Dane pokazują też, że zainteresowanie dziećmi przejawia jedynie co dziesiąty rodzic, a ich pociechy otrzymują prezenty głównie na święta, urodziny czy Dzień Dziecka.

- Ostatecznie na zakup prezentu zdobywa się niewielu (ok. 7 proc.) co oznacza, że w najlepszym przypadku jedynie co 10 dziecko dostanie coś na Gwiazdkę od rodzica, który nie partycypuje w kosztach jego wychowania - podano w raporcie Rejestru.

Prawie 52 tys. zł długu na osobę

W tym roku liczba dłużników wzrosła o 9 957 osób, a średnia kwota zadłużenia względem dziecka zwiększyła się o 3 779 złotych. Tę zmianę spowodował m.in. fakt, że "informacje o zaległościach dłużników alimentacyjnych nie są już usuwane z Biur Informacji Gospodarczej po 6 latach od ich powstania, lecz dopiero po spłacie długu wobec Skarbu Państwa".

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelak zaznaczył, że do BIG trafiają przeważnie osoby zgłoszone przez gminę za to, że w wypłacie świadczenia na dziecko wyręczył je Fundusz Alimentacyjny.

- Ale nie każdy rodzic dziecka pozbawionego alimentów od ojca czy matki,może z tego Funduszu skorzystać, bo dostęp do pomocy państwa ogranicza próg dochodowy. Gdyby nie to, w rejestrach BIG byłoby widać pełną skalę zjawiska, no i mniej dzieci, żyłoby w trudnych warunkach materialnych - podsumował Sławomir Grzelak.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości