Jej mama zmarła w domu opieki. "Dałam się totalnie zmanipulować"

Uwaga TVN. Niepokojące informacje na temat domu opieki pod Warszawą
Uwaga TVN. Niepokojące informacje na temat domu opieki pod Warszawą
Źródło: Uwaga TVN
Reporterzy programu Uwaga! TVN wrócili do sprawy prywatnego domu opieki pod Warszawą, którego właścicielka separowała podopieczną od rodziny i przejęła jej mieszkanie. Zdaniem rodzin innych pensjonariuszy, ich bliscy też zostali skrzywdzeni. Dlaczego mimo postawienia właścicielce zarzutów przez prokuraturę placówka wciąż działa?

Po reportażach Uwagi! prokuratura postawiła zarzuty właścicielce podwarszawskiego domu opieki i współpracującej z nią lekarce. Dotyczyły doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem przez ponad 90-letnią kobietę cierpiącą na chorobę Alzheimera. 

Uwaga! TVN. Przepisała mieszkanie na właścicielkę domu opieki

Pani Wiesława przepisała swoje mieszkanie w drodze umowy dożywocia na właścicielkę domu opieki, którego była podopieczną. Rodzina, której wcześniej uniemożliwiano jakikolwiek kontakt ze staruszką, dopiero w asyście policji mogła wejść do placówki i ją stamtąd wyprowadzić. 

Pani Wiesława mieszka teraz w innym domu opieki. Ze względu na postępującą chorobę, sąd niedawno zdecydował o jej ubezwłasnowolnieniu.

- Przyjeżdżając do nas była bardzo chora, bardzo zaniedbana. Odwodniona i pogryziona przez pluskwy - wspomina Marianna Wardowska, dyrektor w rodzinnym domu "Słoneczny las". I dodaje: - Teraz nie boi się, nie ucieka, zjada posiłki, jest zaopiekowania. Jest czysta.

Ostatnio na jaw wyszła kolejna niepokojąca historia dotycząca tego samego domu opieki, w którym na początku była pani Wiesława. Po trzech miesiącach pobytu w tej placówce jedna z pensjonariuszek trafiła do szpitala i tam zmarła. Na rozmowę telefoniczną zgodziła się jej córka.

- Tak jak w przypadku innych rodzin nigdy nie zostałam wpuszczona, nie pozwolono mi przekroczyć progu tego domu. Dałam się totalnie zmanipulować. Chociaż sporo miesięcy minęło od śmierci mamy, to nie mogę sobie wybaczyć, że nie byłam wystarczająco czujna – przyznaje kobieta.

Jak mówi, jej matka została skrzywdzona w domu opieki. - Mam dokumentację ze szpitala - z dnia przyjęcia mojej mamy. I ten jej stan został określony jako osoby skrajnie wyniszczonej, odwodnionej, z wieloma odleżynami. No to jaka była tam opieką?

Z relacji kobiety wynika też, że jej matka była także w szpitalu przed tym jak trafiła do domu opieki.

- Miała arytmię serca i zrobiono jej dokładne badania. I stan mamy przed przyjęciem do tamtego domu, był dobry. Mama poszła tam na własnych nogach, więc w ciągu trzech miesięcy aż nie do wiary, że można doprowadzić człowieka do takiego stanu - podkreśla.

Córka zmarłej rok temu kobiety została przesłuchana przez prokuraturę w ramach śledztwa w sprawie przejęcia majątku pani Wiesławy.

Również w tym samym postępowaniu prokurator wznowił sprawę zniknięcia pieniędzy z konta innej byłej podopiecznej tego samego domu opieki, matki pana Ryszarda.

- Byłem pełnomocnikiem do konta mamy. Po pół roku dowiedziałem się, że moje pełnomocnictwo do konta zostało wycofane. Że jest nowy pełnomocnik i jest to właścicielka domu opieki – mówi Ryszard Haber. I dodaje: - Na początku na koncie było 130 tys. zł, a na końcu 0 zł.

Jak sprawę komentuje właścicielka domu opieki?

Zarzuty wysuwane przez rodziny podopiecznych domu pomocy są poważne. Co na to właścicielka placówki?

Udało nam się skontaktować z nią telefonicznie. Na początku reporterka Uwagi! zapytała o sprawę starszej kobiety, która po pobycie w placówce trafiła do szpitala i zmarła. Lekarze wpisali w jej karcie, że była przyjęta w stanie wyniszczenia organizmu.

- W takim stanie przyjechała i pani nie zna prawdy, więc proszę mnie tu nie atakować i nie wymyślać co wam pasuje – oświadczyła nasza rozmówczyni.

A co ze sprawą matki pana Ryszarda, który twierdzi, że z konta jego matki zginęło ponad 100 tys. zł? - Sprawdzone było wszystko wtedy na policji, w banku, że żadnych pieniążków nie brałam – oświadczyła kobieta.

Pełnomocniczka rodziny pani Wiesławy, od której zaczęła się sprawa, też ma podejrzenia o dokonywanie niepokojących operacji na koncie bankowym 90-latki.

- Tutaj mamy dwa przelewy, jest ubezpieczenie OC za jakiś samochód – wskazuje adwokat Marta Lech. I zaznacza: - Tam są transakcje polegające na przelewach. Wpłaty i wypłaty. Przelewy przychodzące z innego konta pani Wiesławy. Myślę, że inżynieria finansowa w tym stanie zdrowia pani Wiesławy była zupełnie obca.

Tymczasem właścicielka placówki stwierdza: - Nie wiem, czy jest lepszy w okolicy pensjonat, gdzie wszyscy są zadbani, jest czyściutko.

A co z zarzutami prokuratorskimi? - Wiem, że mam zarzuty, bo ktoś nieuczciwie zrealizował to na swoje potrzeby – mówi.

Co dalej z lekarką, która współpracowała z domem opieki?

Lekarka współpracująca z domem opieki dostała dodatkowy zarzut polegający na poświadczeniu nieprawdy poprzez wydanie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia pani Wiesławy. Miała w ten sposób umożliwić zawarcie aktu notarialnego o przepisaniu mieszkania staruszki właścicielce domu opieki.

Niezależnie od działań prokuratury swoje postępowanie wobec lekarki prowadzi Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Jeśli zdecyduje o postawieniu zarzutów, wtedy sprawa będzie miała swój finał w sądzie lekarskim, a ten może nakładać kary od upomnienia kończąc nawet na pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu.

Z kolei prokuratura zapowiada, że śledztwo w sprawie przejęcia majątku pani Wiesławy zakończy się aktem oskarżenia, ale sprawę przedłuża oczekiwanie na opinię biegłego.

- Biegły geriatra wskazał nam, że najwcześniej jest w stanie sporządzić opinię w ciągu pół roku. Po uzyskaniu tej opinii będzie możliwość skierowania aktu oskarżenia do sądu – mówi Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Moi zdaniem, za takie zarzuty jakie tam są, powinno to być już zamknięte. Dla mnie przepisy, które mówią, że taka osoba może dalej to prowadzić, są nie do pojęcia – mówi Bożena Walczak-Kawka, bratanica męża pani Wiesławy.

Dlaczego placówka wciąż działa jakby się nic nie stało? O to zapytaliśmy w rzeczniczkę urzędu wojewody, który nadzoruje prywatne domy opieki. - Nie mieliśmy takiego sygnału ani do rodziny, ani ze strony szpitala – oświadczyła Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego pytana o sprawę pacjentki, która zmarła w szpitalu niedługo po opuszczeniu domu opieki.

- Placówka działa w oparciu o przepisy prawa. Jest wpisana w rejestr wojewody i w tej chwili nie ma podstaw do tego, aby tę placówkę wykreślić z rejestru. Mówimy cały czas o zarzutach prokuratorskich, my nie mamy informacji by którakolwiek z pań została skazana prawomocnym wyrokiem. Nie mamy takich narzędzi prawnych, żeby wykreślić ten podmiot z rejestru – stwierdza Zalewska.

Odcinek i inne reportaże "Uwagi! TVN" można oglądać w serwisie vod.pl oraz na player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas