dług

  W życiu Victorii Beckham ostatnio sporo się dzieje. Zagraniczne media rozpisują się o jej konflikcie z synową, ale nie pozostają też obojętne na sytuację finansową rodziny. Marka kosmetyczna i modowe imperium założone przez żonę znanego piłkarza mają przynosić milionowe straty.

  W związku z decyzją sądu, w której nałożono obowiązek spłaty długu mieszkaniowego babci na dzieci oraz wnuczki (będące dziećmi), rzecznik Praw Obywatela (RPO) złożył skargę nadzwyczajną. Przyczyną jest błędne obciążenie osób małoletnich odpowiedzialnością finansową.

  Czy okaże się batem na alimenciarzy?

  Rekordzista musi oddać astronomiczną sumę.

  1 lipca weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym fiskus będzie mógł wystawiać wnioski w sprawie egzekucji długów i tytułów wykonawczych drogą elektroniczną. W praktyce oznacza to, że osobom uchylającym się od płacenia abonamentu może grozić zajęcie konta bankowego.

  Nowelizacja ustawy o prawie spadkowym nie tylko skróci listę osób uprawnionych do dziedziczenia, ale też, w założeniu urzędników, odbierze prawo do dziedziczenia po dzieciach, w stosunku do których istniał dług alimentacyjny. Obecnie prawo zezwala rodzicom niełożącym na dzieci przejęcie części majątku w przypadku ich śmierci.

  Ojcowie uchylający się od płacenia alimentów to bolesny temat dla wielu dzieci i ich matek. Podobnie jak zaległości alimentacyjne, których wysokość w ubiegłym roku przekroczyła 11 mld złotych. Największy dług należy do 31-letniego mężczyzny. Suma, którą jest winien niechlubny rekordzista, przyprawia o zawrót głowy.

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polscy w wieku od 18 do 25 lat pożyczają coraz częściej i więcej. Średnia zaległość przekracza kwotę 3000 zł. Młodzi ludzie chętnie publikują zdjęcia w mediach społecznościowych z egzotycznych wakacji lub drogich restauracji. Tzw. szybkie kredyty są na porządku dziennym. W mentalności młodych pieniądze są po to, by je wydawać. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy konsultantkę i psychologa biznesu Iwonę Golonko oraz dziennikarza Mateusza Hładkiego.

  Według danych Biura Informacji Kredytowej 2,5 miliona Polaków zalega ze spłatą kredytów i bieżących rachunków. Wartość zadłużenia wynosi 62 miliardy złotych. Dlaczego Polacy lubią pożyczać? Czy kredyty przedświąteczne kosztują więcej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Nikogo nie zaskoczy informacja, że długi ulegają przedawnieniu. Niewiele osób wie jednak, kiedy to się dzieje. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Elizę Kunę, która wytłumaczyła wszystkie zawiłości dotyczące przedawnienia należności. Jakie prawa mają dłużnicy? I gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej, jeśli jej potrzebujemy?

  W ciągu ostatnich trzech miesięcy, czyli po zmianach zaprowadzonych w ustawodawstwie odnoszącym się do dłużników alimentacyjnych, Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczące spadki w ilości nowych osób niepłacących alimentów. Na czym dokładnie polegała zmiana prawa o dłużnikach alimentacyjnych? Jakie są konsekwencje zostania wpisanym do Krajowego Rejestru Długów? I kiedy nazwisko dłużnika zostaje z niego wymazane? Średnie zadłużenie alimentacyjne wynosi około 30 300 zł. A ile wynoszą rekordowe długi? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

  Większość z nas zapożycza się w bankach na zakup mieszkania, samochodu lub na wakacje. Coraz więcej osób posiada też więcej niż jedną pożyczkę. Czy można uniknąć brania kredytów? O chęci gonienia za dobrobytem oraz o tym, jak oszczędzać w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.

  Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.

  W ostatnim czasie Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczne zadłużenie biur podróży. Czy na kondycję polskiej branży turystycznej mają wpływ ostatnie zamachy terrorystyczne? Czy w związku z napiętą sytuacja polityczną koszt wakacji w Turcji, Tunezji, Egipcie zmaleje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat.

  Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.

  W miesiącu wielu młodych ludzi ma sporo wydatków - tych potrzebnych i tych mniej potrzebnych. Kiedy portfel robi się lekki, dzwonią po pomoc do rodziców. Niestety z oddaniem pieniędzy bywa już różnie. Czy rodzice powinni domagać się zwrotu pożyczki, czy udawać, że sprawy nie było? Czy w Polsce dzieci są zaradne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Joannę Heidtman i kierowcę rajdowego, ojca trzech córek Krzysztofa Hołowczyca.

  Wielu Polaków jest zadłużonych i niestety część z nich nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań pieniężnych. Na ratunek przyszedł im gość Dzień Dobry TVN Michał Szafrański, który na swoim blogu ekonomicznym radzi, jak wychodzić z długów. Jakie są sposoby wyjścia z zadłużenia? W studiu gościliśmy też Agnieszkę Kotlińską, która skorzystała z porad Michała i wyszła z długów. Jak wpadła w zadłużenie i jak się go pozbyła? Czy z wielu rzeczy musiała zrezygnować podczas walki z długami?