Co decyduje o wysokości alimentów?
Wyznaczenie alimentów jest kluczowym aspektem, który powinien zapewnić wsparcie finansowe najmłodszym. Jest to kwestia, która między byłymi małżonkami często budzi spore emocje, a proces ustalania ich wysokości opiera się na kilku kluczowych zasadach.
Jak się okazuje, w praktyce wpływ na ich wysokość mogą mieć nawet zarobki sędziów. - Wedle prawa nie powinny mieć żadnego wpływu, ale pamiętajmy o tym, że każdy sąd odwołuje się też do tzn. "doświadczenia życiowego", do swojej perspektywy. Inna będzie perspektywa sędziego wielkomiejskiego, który pracuje w Warszawie, a inna będzie perspektywa sędziego w małym mieście powiatowym, na przykład na Podlasiu - wyjaśniła Eliza Kuna.
W Polsce historycznie najwyższe zasądzone alimenty na jedno dziecko wynosiły początkowo 40 tysięcy. - Wskutek zaskarżenia zostały zniwelowane na 20 tysięcy - zdradziła nam nasza ekspertka.
Jakie dokumenty warto zgromadzić?
Mecenas podkreśliła, że wszystkie dokumenty, które przedstawimy w sądzie, powinny być imienne. - Dlatego paragony za bułki nie są najlepszym pomysłem, raczej muszą to być faktury imienne albo przelewy - zaznaczyła.
Nasza gościny wypunktowała dodatkowe koszty, które zawsze sąd bierze pod uwagę:
- koszty mieszkaniowe,
- wyżywienie,
- zajęcia dodatkowe,
- szkoła,
- leczenie,
- pozostałe koszty np. kosmetyki, chemia domowa, czy rozrywka.
- Faktury tych kosztów rodzice najczęściej biorą na swoje nazwisko, ale jeśli dziecko jest już nastoletnie i kupuje na przykład bluzkę, to warto wtedy wziąć fakturę na dziecko, żeby sąd miał pewność, że jest to bluzka dla dziecka - powiedziała Eliza Kuna.
Dodatkowo w procesie wyznaczania kwoty sądy badają możliwości zarobkowe. - One są ocenianie przez pryzmat naszej wcześniejszej historii zawodowej, ścieżki kariery, a nawet tego, co mamy na portalach typu LinkedIn - stwierdziła eksperta.
- Dlatego, nawet jeśli rodzic przedstawi zaświadczenie, że jego dochodem jest najniższa pensja krajowa, a okazuje się, że jest to osoba z doktoratem, piastująca wcześniej wysokie stanowiska w korporacjach, to sąd na potrzeby postępowania alimentacyjnego weźmie pod uwagę jego wyższe możliwości zarobkowe - podsumowała mecenas Eliza Kuna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agnieszka Kaczorowska-Pela zadbała o przyszłość córek. "Zaczynają zarabiać"
- 21-latka wychowuje 15-latkę. "Miałaś 6 lat, kiedy urodziłaś?"
- Jak spłodzić idealne dziecko? Starożytni Grecy mieli na to przepis
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews