Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie kwota funduszu alimentacyjnego wzrośnie o połowę, czyli z 500 złotych do 1000 złotych.
Fundusz alimentacyjny wzrośnie. Kto na tym skorzysta?
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza miesięcznie kwoty 1209 zł netto.
Obecnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Ich maksymalna wysokość jest niezmienna od początku obowiązywania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli od 2008 r.
Zmiany w świadczeniu alimentacyjnym. Co to oznacza w praktyce?
Nowe przepisy będą dotyczyć świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do których prawo przysługuje od 1 października 2024 r. Oznacza to wypłatę świadczeń osobom uprawnionym z wyrównaniem od 1 października 2024 r.
Świadczenie wypłacane jest osobom do 18. roku życia. Jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej - pieniądze będą otrzymywały do ukończenia 25 lat. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenie przysługuje bezterminowo.
W Senacie wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska poinformowała, że w resorcie trwają prace nad coroczną waloryzacją świadczeń z pomocy społecznej, w tym świadczenia alimentacyjnego.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aż w 8 województwach długi alimentacyjne przekraczają milion złotych. Sytuacja jest dramatyczna
- Niepłacenie alimentów ma wpływ na psychikę dziecka. "Jest formą przemocy zaniedbania"
- Niezapłacone alimenty destabilizują życie polskich rodzin. Potężna kwota zaległości. "To poważny problem społeczny"
Autor: BC/ToL/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images