Syn ma płacić za utrzymanie ojca, którego nie zna
- Mojego ojca nie było przez całe życie. Nie było go wtedy, gdy braliśmy ślub z Kasią. Drugie wydarzenie, które dosyć mocno zaważyło na naszym życiu, to była śmierć mojego dziecka, pierwszego. Nie było go. Podejrzewam, że w ogóle nie wie, że ma jeszcze dwoje wnucząt - powiedział Jarosław w reportażu "Uwagi! TVN" przygotowanym przez Macieja Dopierałę.
Mimo że mężczyzna nie widział ojca przez ponad 50 lat, urzędnicy żądają, by płacił za jego utrzymanie. - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce, żebym na tego pana płacił 100 tysięcy złotych plus 2 tysiące miesięcznie - powiedział Jarosław.
Taka kwota może zniszczyć finansowo rodzinę bohatera reportażu. Całą historię zobaczycie w "Uwadze! TVN" wyemitowanej w czwartek, 28 listopada, o godz. 19:40 na antenie stacji TVN.
Kiedy dziecko musi płacić za rodzica?
O komentarz do tej historii poprosiliśmy adwokat Karolinę Pilawską. - Musimy rozdzielić dwie kwestie - obowiązek alimentacyjny, czyli alimenty przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, o które rodzic musi wystąpić do sądu, sąd musi je zasądzić. To jest normalna procedura sądowa. Te świadczenia, czyli opłata za pobyt w Domu Pomocy Społecznej, to są quasi alimenty, coś podobnego. I tutaj rzeczywiście, będąc dzieckiem biologicznym takiej osoby, która przebywa w Domu Pomocy Społecznej i jej emerytura nie wystarcza, żeby pokryć opłaty związane z tym pobytem, to my [...] jesteśmy zobowiązani do tego, żeby te opłaty uiszczać. Niestety, takie jest prawo - powiedziała prawniczka.
To opłata może być jednak zniesiona. - W sytuacji, kiedy rodzic był pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, to możemy przedstawić decyzję sądu, że ojciec był pozbawiony władzy rodzicielskiej i wówczas mamy zwolnienie z tej opłaty - dodała adwokat.
Nasza rozmówczyni jest zdania, że bohater reportażu ma duże szanse na to, aby uniknąć płacenia na utrzymanie ojca. Wszystko jednak zależy od tego, w jakiej sytuacji jest Jarosław. - Czy była decyzja sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, o ograniczeniu władzy rodzicielskiej, czy ten ojciec uiszczał alimenty, czy w ogóle uczestniczył w życiu, wiemy, że nie uczestniczył. To jest przesłanka dla sądu, żeby tę opłatę w ogóle znieść, albo żeby znacząco ją obniżyć - wyjaśniła Karolina Pilawska.
Co dziecko dziedziczy po rodzicu? Czy są to również długi? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sąsiedzi rodziny K. żyją w strachu. "Boimy się, że to wszystko wróci"
- Koszmarna zbrodnia w Namysłowie. "Kobieta była świadkiem zabójstwa partnera"
- Miliony Polaków żyją za mniej niż 30 zł dziennie. Wstrząsający raport o skrajnej biedzie. "Nie ma nic gorszego dla matki niż głodne spojrzenia"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Maciej Dopierała
Źródło zdjęcia głównego: Uwaga TVN