Ma płacić za ojca, którego nigdy nie poznał. "Chcą ode mnie 100 tys. zł plus 2 tys. miesięcznie"

Kiedy dziecko musi płacić za utrzymanie rodzica w DPS?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ma płacić za ojca, którego nigdy nie poznał
Ma płacić za ojca, którego nigdy nie poznał
Kiedy dzieci muszą płacić za swoich rodziców?
Kiedy dzieci muszą płacić za swoich rodziców?
Jarosław nigdy nie widział swojego ojca. Mimo to urzędnicy chcą, aby płacił za jego pobyt w Domu Pomocy Społecznej. Kiedy dziecko zobowiązane jest opiekować się rodzicem i spłacać jego długi? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat Karolina Pilawska.

Syn ma płacić za utrzymanie ojca, którego nie zna

- Mojego ojca nie było przez całe życie. Nie było go wtedy, gdy braliśmy ślub z Kasią. Drugie wydarzenie, które dosyć mocno zaważyło na naszym życiu, to była śmierć mojego dziecka, pierwszego. Nie było go. Podejrzewam, że w ogóle nie wie, że ma jeszcze dwoje wnucząt - powiedział Jarosław w reportażu "Uwagi! TVN" przygotowanym przez Macieja Dopierałę.

Mimo że mężczyzna nie widział ojca przez ponad 50 lat, urzędnicy żądają, by płacił za jego utrzymanie. - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce, żebym na tego pana płacił 100 tysięcy złotych plus 2 tysiące miesięcznie - powiedział Jarosław.

Taka kwota może zniszczyć finansowo rodzinę bohatera reportażu. Całą historię zobaczycie w "Uwadze! TVN" wyemitowanej w czwartek, 28 listopada, o godz. 19:40 na antenie stacji TVN.

Kiedy dziecko musi płacić za rodzica?

O komentarz do tej historii poprosiliśmy adwokat Karolinę Pilawską. - Musimy rozdzielić dwie kwestie - obowiązek alimentacyjny, czyli alimenty przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, o które rodzic musi wystąpić do sądu, sąd musi je zasądzić. To jest normalna procedura sądowa. Te świadczenia, czyli opłata za pobyt w Domu Pomocy Społecznej, to są quasi alimenty, coś podobnego. I tutaj rzeczywiście, będąc dzieckiem biologicznym takiej osoby, która przebywa w Domu Pomocy Społecznej i jej emerytura nie wystarcza, żeby pokryć opłaty związane z tym pobytem, to my [...] jesteśmy zobowiązani do tego, żeby te opłaty uiszczać. Niestety, takie jest prawo - powiedziała prawniczka.

To opłata może być jednak zniesiona. - W sytuacji, kiedy rodzic był pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, to możemy przedstawić decyzję sądu, że ojciec był pozbawiony władzy rodzicielskiej i wówczas mamy zwolnienie z tej opłaty - dodała adwokat.

Nasza rozmówczyni jest zdania, że bohater reportażu ma duże szanse na to, aby uniknąć płacenia na utrzymanie ojca. Wszystko jednak zależy od tego, w jakiej sytuacji jest Jarosław. - Czy była decyzja sądu o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, o ograniczeniu władzy rodzicielskiej, czy ten ojciec uiszczał alimenty, czy w ogóle uczestniczył w życiu, wiemy, że nie uczestniczył. To jest przesłanka dla sądu, żeby tę opłatę w ogóle znieść, albo żeby znacząco ją obniżyć - wyjaśniła Karolina Pilawska.

Co dziecko dziedziczy po rodzicu? Czy są to również długi? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Karolina Pilawska, adwokat, ekspertka DD TVN
Kiedy dzieci muszą płacić za swoich rodziców?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości