Renta rodzinna - warunki
Aby otrzymywać rentę rodziną po osobie zmarłej, bliska osoba z rodziny w chwili śmierci musiała spełniać jeden z poniższych warunków:
- miała ustalone prawo do emerytury lub spełniała warunki do jej uzyskania,
- miała ustalone prawo do emerytury pomostowej,
- miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do jej uzyskania,
- pobierała zasiłek przedemerytalny,
- pobierała świadczenie przedemerytalne;
- pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Praca i finanse
Renta rodzinna – kto ma do niej prawo?
Aby otrzymywać rentę po osobie zmarłej, należy być członkiem jej rodziny. Poniżej stopnie pokrewieństwa, które obejmuje ten zasiłek:
- dzieci własne, dzieci żony/męża i dzieci przysposobione,
- do ukończenia 16 lat,
- do ukończenia 25 lat, jeśli kontynuuje naukę (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużone jest do zakończenia tego roku studiów),
- bez względu na wiek, jeżeli dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat, jeśli nadal się uczy.
- wnuki i rodzeństwo - wychowywane i utrzymywane przez osobę zmarłą do pełnoletności co najmniej na rok przed śmiercią,
- przysposobione dzieci - przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci przyjętych w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
- rodzice - jeśli spełniają warunki takie jak owdowiała żona/mąż (niżej) lub zmarły ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do utrzymania rodziców,
- mąż lub żona (wdowa lub wdowiec) - szczegółowe warunki poniżej.
Renta rodzinna po żonie lub mężu - warunki
Aby owdowiała osoba mogła otrzymywać wsparcie finansowe w postaci renty rodzinnej, musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- w chwili śmierci małżonka mieć skończone 50 lat lub być niezdolną do pracy,
- wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłej osobie, do 16 roku życia, a jeśli kontynuuje naukę – do 18 roku życia.
- opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
- ukończyła 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
Renta rodzinna a rozwód i separacja
Mąż lub żona po rozwodzie mają prawo do renty rodzinnej po byłym współmałżonku, jeżeli mieli w dniu śmierci tej osoby prawo do alimentów z jej strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Prawo do tej renty posiada również owdowiała żona, która w chwili śmierci męża pozostawała z nim w separacji i otrzymywała alimenty.
Renta rodzinna - ile wynosi?
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności dzielona jest przez ZUS po równo między uprawnionych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Renta dożywotnia. Komu i na jakich zasadach przysługuje?
- Waloryzacja emerytur i rent 2023 - ile wyniesie? Jaka będzie najniższa emerytura?
- Emeryci i renciści mogą dostać zwrot podatku za zmiany Polskiego Ładu. Kiedy i jakich kwot mogą się spodziewać?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: ZUS
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto