Finanse i Praca

Emeryci i renciści mogą dostać zwrot podatku za zmiany Polskiego Ładu. Kiedy i jakich kwot mogą się spodziewać?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
money.pl
emeryt liczy ile dostanie zwrotu za ten bałagan Polskiego Ładu

Polski rząd w 2022 roku dwukrotnie przekształcał system podatkowy. Doprowadziło to do nadpłat, które powinny zostać zwrócone emerytom i rencistom spełniającym określone warunki. Jakich kwot mogą się spodziewać? Kiedy mogą je otrzymać?

Zwrot podatku za Polski Ład dla emerytów i rencistów

Rząd wprowadzając zmiany określane Polskim Ładem znacząco przekształcił system podatkowy. W konsekwencji w ciągu roku dwa razy zmieniane były progi podatkowe. Przez pół tego roku obowiązywała 17 proc. stawka podatkowa, a od 1 lipca obniżono ją do 12 proc. Co ważne, niższa stawka PIT obowiązuje wstecz - od 1 stycznia 2022 r. W efekcie osoby, które od stycznia do czerwca nadpłaciły podatek, mogą liczyć na zwrot z Urzędu Skarbowego w przyszłym roku. Kwoty zwrotu mogą wynosić nawet 600-700 zł.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zwrot podatku dla emerytów i rencistów - zasady, terminy

Wcześniej podanych kwot zwrotu podatku mogą się spodziewać emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia powyżej 2,5 tys. zł brutto. Wypłaty mają wpłynąć na konta w drugiej połowie 2023 r., już po rozliczeniu się za 2022 r. Emeryci i renciści nie będą musieli składać żadnego dodatkowego wniosku, aby otrzymać ten zwrot. Deklaracje PIT może wypełnić Ministerstwo Finansów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Goodboy Picture Company/Getty Images

Pozostałe wiadomości