Sytuacja finansowa emerytów
Chociaż emerytury są rewaloryzowane co roku, to wciąż nie są one wysokie. Najniższe świadczenie w Polsce wynosiło 10 groszy. Choć rekordziści otrzymują nawet 30 tysięcy, nie jest to norma dla większości osób, które zakończyły swoją karierę zawodową. Średnia emerytura w 2022 roku wynosiła 2 767,47 zł - podał portal prawo.pl. Czy to starcza seniorom na zasłużony odpoczynek?
Praca i finanse
Zdecydowana większość osób jest świadoma tego, że przejście na emeryturę wiąże się z uszczupleniem domowego budżetu. Wygląda na to, że z czasem będzie jeszcze gorzej.
Niż demograficzny negatywnie wpływa na system emerytalny
Obecnie osoby, które wkrótce przestaną pracować nie musza się martwić o świadczenia emerytalne. Jednak kryzys demograficzny jest coraz bardziej odczuwalny. Według najnowszej prognozy ZUS w 2060 roku na tysiąc osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać ośmiuset emerytów. W efekcie już niedługo system emerytalny będzie wystawiony na próbę i to największą w swojej historii.
- Nie da się ukryć, że emerytów będzie w najbliższych latach przybywało. To będzie istotny element wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z naszych prognoz wynika, że wydatki będą rosły nie tylko z powodu waloryzacji, ale także z tego powodu, że będzie coraz więcej emerytów - powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik centrali ZUS w rozmowie z tvn24.pl.
Przewidywania dla 30-latków
Ekonomiści nie mają dobrych wiadomości dla dzisiejszych 30-latków.
- Myślę, że 30-latkowie nie powinni liczyć, że się utrzymają w przyszłości z emerytur, bo to już wiemy od dawna - od 20 lat liczba osób w wieku produkcyjnym drastycznie maleje w stosunku do liczby osób, które pobierają świadczenia - wyjaśniła dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Ekonomista Marek Zuber zachęca do prób samodzielnego zabezpieczania. Musimy starać się nawet niewielkie kwoty, ale jak najdłużej i jak najwcześniej zaczynając, gdzieś lokować - mówił. Prawdziwy kryzys ma czekać Polaków około 2040 roku.
- Gdy pokolenie wyżu z początku lat 80. będzie przechodzić na emeryturę, to będziemy w czołówce krajów, które starzeją się najszybciej w Europie, a może nawet na świecie - powiedział prof. Paweł Strzelecki, Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Jak emeryci mogą zwiększyć swoje świadczenie emerytalne? Prezes ZUS odpowiada
- Podwójna emerytura. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek o świadczenie?
- Emerytura honorowa. Kto ma szansę ją otrzymać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/prawo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images