Czy z 500 plus otrzymanie kredytu będzie łatwiejsze?

wyliczenia do kredytu
Czy wzięcie kredytu hipotecznego będzie łatwiejsze?
Źródło:  seksan/Mongkhonkhamsao/Getty Images

Wysoka inflacja i sytuacja na rynku nieruchomości sprawiły, że ogromna grupa osób musiała odłożyć marzenia o własnym mieszkaniu na później. Na szczęście niektóre banki zaczynają wychodzić naprzeciw tym, którzy nie mogą w obecnej sytuacji starać się o kredyt hipoteczny. Instytucje - przy obliczaniu zdolności kredytowej - biorą pod uwagę również świadczenie 500 plus. Czy to dobry kierunek?

Kto może starać się kredyt hipoteczny?

Informacje zebrane przez Biuro Informacji Kredytowej pokazują, że w listopadzie 2022 roku przyznano 6,6 tys. kredytów hipotecznych, to o 69,6 proc. mniej niż w poprzednim roku. Spada też liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. W grudniu - w ujęciu rocznym - spadła ona o około 63 proc. Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznał, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi ma ścisły związek z wysokością stóp procentowych i zdolnością klientów do zaciągnięcia zobowiązań. - Pamiętajmy, że ciągle obowiązuje bufor 5 procent przy badaniu zdolności. To w połączeniu z wysokimi stopami powoduje, że zdolność kredytowa jest ograniczona. Choć staramy się dokonywać zmian, które mają przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku - powiedział Olszewski.

Finanse i praca

Finanse i praca

Maciej Samcik
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Jednak, aby zwiększyć szanse klientów na przyznanie kredytu Alior Bank od grudnia przy wyliczeniu zdolności kredytowej pod uwagę bierze również świadczenie 500 plus. - Jesteśmy jednym z pierwszych banków, które tak robią. To ma duże znaczenie dla zdolności kredytowej rodzin z dziećmi - podkreślił Olszewski. Specjalista dodał, że banki początkowo nie chciały uwzględniać tego świadczenia, ponieważ nie było wiadomo, czy i jak długo program się utrzyma.

Na takie rozwiązanie zdecydowały się ING Bank Śląski oraz Bank Credit Agricole. Natomiast mBank - w odpowiedzi na pytanie zadane przez dziennikarzy TVN24 Biznes, przekazał, że nie wprowadził zmian w badaniu zdolności kredytowej i nie bierze pod uwagę świadczenia 500 plus.

Czy wzięcie kredytu będzie łatwiejsze?

Nad regulacjami, które mogłyby ułatwić wzięcie kredytu pracuje również Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Jacek Barszczewski, przedstawiciel instytucji, jeszcze pod koniec grudnia 2022 roku przekazał TVN24 Biznes, że trwają prace modyfikacją Rekomendacji S i częściowym poluzowaniem badania zdolności kredytowej.

Dodał, że "UKNF pracuje także nad wprowadzeniem do treści Rekomendacji specyficznych rozwiązań dotyczących kredytów mieszkaniowych opartych o stałą lub okresową stałą stopę procentową, tak aby konstrukcja bufora uwzględniała mniejsze ryzyko stopy procentowej kredytów okresowo-stałoodsetkowych w porównaniu do kredytów opartych o zmienne oprocentowanie. Zakłada to również wzięcie pod uwagę okresu obowiązywania stałej stopy".

Być może zmieni się także sposób wyliczania zdolności dla kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem. Dla takich produktów bufor bezpieczeństwa wynosiłby - tak jak wcześniej - 2,5 punktu procentowego. Nowe regulacje nie objęłyby kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, opartych o np. WIBOR 3M, czy WIBOR 6M.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości