Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostaną na tym samym poziomie. Skąd taka decyzja? Jak to wpłynie na wysokość rat kredytów?
Czy zmienią się stopy procentowe?
W środę, 4 stycznia, zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Eksperci - zgodnie z przypuszczeniami ekonomistów - zdecydowali na nim, że stopy procentowe nie zmienią się i dalej będą wynosiły 6,75 procent. Adam Glapiński prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP szczegóły tej decyzji ma przedstawić na czwartkowej (5 stycznia) konferencji prasowej. Spotkanie zostało zaplanowane na godzinę 15.00.
Finanse i praca
Finanse i praca
Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej z powodu rosnącej inflacji w październiku 2021 roku, zaczęła podnosić stopy procentowe. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa zmieniania była 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. W październiku ubiegłego roku - później również w listopadzie i grudniu - rada zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Inflacja w listopadzie. Ile wyniosła?
Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 proc., licząc rok do roku. Inflacja utrzymuje się zatem na poziomach niewidzianych od 1997 roku, czyli od 25 lat. Wysokość inflacji w grudniu ma zostać przekazana w czwartek, 5 stycznia.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ulgi w PIT w 2023 roku. O jakie można się ubiegać?
- Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w styczniu 2023. Czy stopy procentowe zostaną podniesione?
- mLegitymacja emeryta-rencisty wchodzi w życie. Jakie nowe możliwości da seniorom?
Autor: mb/ams/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images