Co będzie droższe w 2023? Dane GUS i prognozy ekonomistów

paragon za zakupy w dłoni kobiety, wózek sklepowy w tle
Co będzie droższe w 2023? Dane GUS i prognozy ekonomistów
Źródło: Miljan Lakic/Getty Images

Szczyt inflacji w Polsce dopiero przed nami. Tak wynika z prognoz ekonomistów, opartych między innymi na danych zbieranych przez GUS. Co będzie kosztowało więcej w 2023 roku? Sprawdź szczegóły.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie 2022 roku rok do roku wyniosła 17,5 proc. To rekord od 1997 roku, czyli od 25 lat. Najbardziej wzrosły ceny dotyczące mieszkania - o 23,2 proc. i żywności - o 23,0 proc. O 14,4 proc. wzrosły również ceny w zakresie transportu.

Drożyzna

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Szczyt inflacji nastąpi w 2023 r.

Według zapowiedzi Narodowego Banku Polskiego szczyt inflacji w Polsce dopiero jest przed nami. W listopadowej prognozie wskazano, że inflacja w pierwszym kwartale 2023 roku wyniesie średnio 19,6 proc. rok do roku. Następnie tempo wzrostu cen ma wyhamowywać i w czwartym kwartale przyszłego roku zejść do jednocyfrowego poziomu.

Wyższe ceny prądu w 2023 r.

W 2023 r. będzie obowiązywało zamrożenie cen prądu - do poziomu tych z 2022 roku. Zgodnie z przepisami zamrożenie będzie obowiązywało do określonych limitów rocznego zużycia: 2 megawatogodzin (MWh) rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Powyżej tego zużycia będzie obowiązywał limit ceny prądu w wysokości 693 zł za megawatogodzinę. To jednak może nie zmniejszyć wysokości rachunków za energię.

Według wyliczeń Forum Energii gospodarstwa domowe, które "zmieszczą się w limicie, zobaczą rachunek wyższy o 18 procent". Będzie to efekt zmian w tzw. tarczy antyinflacyjnej, która od 2023 roku będzie funkcjonowała w okrojonym kształcie. Zgodnie z zapowiedziami rządu, stawka VAT stosowana do energii elektrycznej i cieplnej powróci z 5 do 23 proc.

Wyższe ceny gazu w 2023

Niedawno zakończone zostały prace nad ustawą o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku. Zamrożone mają zostać ceny na poziomie tych z roku 2022 - 200,17 zł za MWh. Zamrożenie ma objąć wszystkich odbiorców, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej: gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Jak podaje URE, w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi zamrożono także stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie z ostatniej taryfy dla usług dystrybucji stosowanej w 2022 roku. To jednak nie oznacza, że rachunki nie wzrosną. Od początku 2023 roku stawka VAT na gaz powróci do 23 proc. (z 0 proc. obecnie).

Wyższe ceny żywności w 2023

W przyszłym roku spodziewane są również dalsze wzrosty cen jedzenia. Jak podaje tvn24.pl, z prognoz ekonomistów Credit Agricole wynika, że szczyt wzrostu nastąpi w pierwszym półroczu. W drugim kwartale może nadejść miesiąc, w którym inflacja obejmująca ceny żywności przekroczy 22 proc. rok do roku. Najbardziej wpłyną na to wysokie ceny mięsa, mleka oraz pieczywa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości