Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku. Czas na jego dopełnienie jest do 30 grudnia

listy z ZUS
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 r.
Źródło: SOPA/Getty Images
Od 1 stycznia 2023 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą miały nowy obowiązek – posiadanie konta w PUE ZUS. Planowane są również kolejne zmiany mające na celu m.in. usprawnienie korespondencji. Płatnicy mają czas do 30 grudnia na założenie konta.

PUE ZUS - co to jest?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) umożliwia przedsiębiorcom (i nie tylko) sprawdzanie stanu swojego konta w ZUS w dowolnym momencie. Można sprawdzić m.in. czy składki na ubezpieczenia społeczne zostały wpłacone, czy nie ma żadnych zaległości itd. Płatnik może również uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, a także wygenerować i wysłać do ZUS dokumenty dotyczące ubezpieczenia. Z kolei pracownik może przez PUE ZUS upewnić się, czy pracodawca (płatnik) faktycznie zgłosił go do ubezpieczeń i czy opłaca składki emerytalne. Można też obliczyć prognozowaną wysokość emerytury.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Konto w PUE ZUS obowiązkiem przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek posiadania konta w PUE ZUS. Nie będzie miało znaczenia, czy zatrudnia jakichkolwiek pracowników. W tym celu będzie trzeba przekazać do ZUS adres elektroniczny. Jeśli przedsiębiorca nie dopełni tego obowiązku, ZUS sam założy taki profil. Zmiana ma na celu przyspieszenie korespondencji na linii Zakład -przedsiębiorca oraz zmniejszenie kosztów.

Czas na założenie konta PUE ZUS dla przedsiębiorców jest do 30 grudnia.

ZUS coraz bardziej online

To nie jedyna zmiana, jaka ma niedługo zajść w PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie pisma elektroniczne przesyłane za pośrednictwem profilu na platformie będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych. Dotychczas wykorzystanie ostatniego sposobu możliwe było tylko w określonych przypadkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: bezprawnik.pl

Źródło zdjęcia głównego: LightRocket

podziel się:

Pozostałe wiadomości