Finanse i Praca

Twój najbliższy zmarł, zanim poszedł na emeryturę? Odzyskaj po nim pieniądze z OFE

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska/Diana Ryściuk
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-uDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Drożyzna skłoniła Polaków, by szukać nowych form legalnego pozyskiwania pieniędzy. Jedną z nich, o której niewiele osób wie, jest wypłata odziedziczonych środków OFE. Co ciekawe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie informuje obywateli o takiej możliwości. Jak więc zgłosić się po pieniądze po zmarłym członku rodziny? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - czym jest?

OFE to dla niektórych osób brzmiący obco skrótowiec. Jednak w rzeczywistości niemal każdy z Polaków będzie miał z nim kiedyś styczność, ponieważ to - zaraz po środkach wypłacanych przez ZUS - drugi z filarów dofinansowywania seniorów.

- Jeżeli płacimy składki zusowskie, część naszych pieniędzy idzie na drugie konto - tzw. subkonto, które każdy posiada. I to jest OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - tłumaczył w Dzień Dobry TVN radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Środki z OFE są odkładane przez wiele lat pracy i wypłacane w częściach dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na 10 lat przed indywidualnym osiągnięciem wieku emerytalnego przez każdego członka OFE jego środki z OFE zaczynają być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS.- Jeżeli przechodzimy na emeryturę, to automatycznie ZUS to wylicza. (...) Ta emerytura jest oprócz pierwszego filaru [pieniądze z ZUS-u - przyp. red.] powiększana o ten drugi - dodał ekspert.

Dziedziczenie środków z OFE. Jak je wypłacić z ZUS-u?

Przemysław Ligęzowski uświadamia, że choć składki, które płacone są do ZUS-u, nie podlegają dziedziczeniu, spadkobiercy mogą domagać się wypłaty środków z drugiego filaru zabezpieczenia finansowego seniorów, którym jest właśnie OFE. Jednak jak zauważa specjalista, niewiele osób o tym wie, ponieważ kampania nie została rozreklamowana.

- Możemy dziedziczyć po zmarłym, który nie przeszedł na emeryturę. W momencie, kiedy ktoś umiera, ale nie jest na emeryturze, to spadkobiercy mogą wnosić o wypłatę tych środków na swoją rzecz. Małżonkowie otrzymują prawie z automatu. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałych spadkobierców, to jest to procedura na zasadach dziedziczenia - wyjaśniał radca prawny.

Co zrobić, by otrzymać pieniądze z OFE?

Najpierw powinniśmy udać się do najbliższej placówki ZUS, by dowiedzieć się, czy zmarły posiadał subkonto. - Jeżeli miał, a zazwyczaj miał, to wtedy jeżeli mamy stwierdzenie nabycia spadku przez sąd lub przez notariusza, przedkładamy odpowiednie dokumenty z aktem zgonu - radził nasz gość.

Kiedy można się podziewać wypłaty z OFE?

Wypłaty środków potrąconych o 19-procentowy podatek można spodziewać się w terminie do trzech miesięcy od wizyty w ZUS. Jak duża jest to zazwyczaj kwota? Tego dowiesz się z dalszej części rozmowy.

Jak sprawdzić swoje OFE?

Stan własnego Otwartego Funduszu Emerytalnego można sprawdzić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Na platformę trzeba zalogować się, używając Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Juana Mari Moya/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości