Po śmierci bliskiej osoby można odzyskać część pieniędzy ze składek emerytalnych. Jak to zrobić?

Pieniądze z OFE, które trafiły do ZUS-u, podlegają dziedziczeniu. Jak je otrzymać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Drożyzna skłoniła Polaków, by szukać nowych form legalnego pozyskiwania pieniędzy. Jedną z nich, o której niewiele osób wie, jest wypłata odziedziczonych środków OFE. Jak zgłosić się po pieniądze po zmarłym członku rodziny? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - czym jest? Co to jest subkonto?

OFE to dla niektórych osób brzmiący obco skrótowiec. Jednak w rzeczywistości niemal każdy z Polaków będzie miał z nim kiedyś styczność, ponieważ to - zaraz po środkach wypłacanych przez ZUS - drugi z filarów dofinansowywania seniorów. W związku z pewnym ryzykiem podczas lokowania kapitału z OFE, ten trafia na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego na subkonto w ZUS-ie. podaje portal tvn24.pl "w ten sposób kapitał jest zabezpieczony przed ryzykiem związanym z dalszym inwestowaniem".

- Jeżeli płacimy składki zusowskie, część naszych pieniędzy idzie na drugie konto - tzw. subkonto, które każdy posiada. I to jest OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny - tłumaczył w Dzień Dobry TVN radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Środki z OFE są odkładane przez wiele lat pracy i wypłacane w częściach dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na 10 lat przed indywidualnym osiągnięciem wieku emerytalnego przez każdego członka OFE jego środki z OFE zaczynają być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS.- Jeżeli przechodzimy na emeryturę, to automatycznie ZUS to wylicza. (...) Ta emerytura jest oprócz pierwszego filaru [pieniądze z ZUS-u - przyp. red.] powiększana o ten drugi - dodał ekspert.

Przynależność do OFE jest dobrowolna. Podczas rozpoczęcia pierwszej pracy należy podjąć decyzję, czy część składek będzie przekazywać do OFE, czy całość do ZUS-u. Według raportu GUS, który przedstawiony został w maju 2021 roku, na koniec 2020 roku otwarte fundusze emerytalne miało ponad 15,4 mln członków. Z czego 2 mln członków drugego filaru miało powyżej 51 lat. 

Dziedziczenie środków z OFE. Jak je wypłacić z ZUS-u?

Przemysław Ligęzowski uświadamia, że choć składki, które płacone są do ZUS-u, nie podlegają dziedziczeniu, spadkobiercy mogą domagać się wypłaty środków z drugiego filaru zabezpieczenia finansowego seniorów, którym jest właśnie OFE. Jednak jak zauważa specjalista, niewiele osób o tym wie.

- Możemy dziedziczyć po zmarłym, który nie przeszedł na emeryturę. W momencie, kiedy ktoś umiera, ale nie jest na emeryturze, to spadkobiercy mogą wnosić o wypłatę tych środków na swoją rzecz. Małżonkowie otrzymują prawie z automatu. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałych spadkobierców, to jest to procedura na zasadach dziedziczenia - wyjaśniał radca prawny.

Ponadto, jak zaznaczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski dla PAP "jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję". 

- W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku - wyjaśniła Ewa Kosowska dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS dla PAP.

Jak sprawdzić, ile środków znajduje się na OFE

Aby sprawdzić, ile pieniędzy jest na naszym koncie konieczne jest sprawdzenie, z którym otwartym funduszem emerytalnym mamy umowę. Można to sprawdzić na portalu PUE ZUS. Po zalogowaniu należy wybrać zakładkę "Ubezpieczony" (w prawym górnym rogu). Następnie wybrać zakładkę "OFE" po lewej stronie menu. W niej znajdziemy informacje o nazwie funduszu, dacie zawarcia umowy oraz dacie rejestracji członkostwa.

Co zrobić, by otrzymać pieniądze z OFE?

Najpierw powinniśmy udać się do najbliższej placówki ZUS, by dowiedzieć się, czy zmarły posiadał subkonto. - Jeżeli miał, a zazwyczaj miał, to wtedy, jeżeli mamy stwierdzenie nabycia spadku przez sąd lub przez notariusza, przedkładamy odpowiednie dokumenty z aktem zgonu - radził nasz gość.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie ma konieczności korzystania z pośredników (firm), żeby dostać wypłatę z subkonta ZUS. OFE ma obowiązek poinformować ZUS o osobach i ich udziałem w środkach zgromadzonych na rachunku w przypadku śmierci osoby, dla której prowadzone było konto. Ma on na to 14 dni od dnia dokonania podziału. 

Kiedy można się podziewać wypłaty z OFE?

Wypłaty środków potrąconych o 19-procentowy podatek można spodziewać się w terminie do trzech miesięcy od wizyty w ZUS. Jak duża jest to zazwyczaj kwota? Tego dowiesz się z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości