Styl życia

Renta dożywotnia. Komu i na jakich zasadach przysługuje?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
Para seniorów w domu przy komputerze

Renta dożywotnia jest świadczeniem, o które ubiega się coraz więcej Polaków. Kto może je otrzymać i na czym dokładnie polega? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i jak oblicza się jej kwotę.

Renta dożywotnia. Kto może ją otrzymać?

Otrzymywanie renty dożywotniej możliwe jest w Polsce od 10 lat. Jej podstawowym warunkiem jest posiadanie nieruchomości na własność. Wówczas senior/ka zawiera umowę z instytucją finansową, która wypłaca comiesięczne świadczenie, w zamian za prawo własności do posiadanej przez starszą osobę nieruchomości. Wypłaty są dożywotnie, a osoba, która pobiera rentę, może mieszkać w swojej nieruchomości, najczęściej mieszkaniu, aż do śmierci. Taką możliwość mają wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

Decyzja o podjęciu emerytury dożywotniej. Na co należy uważać?

Przy wyborze firmy, która ma wypłacać te pieniądze, a następnie przejąć nieruchomość, należy zachować ostrożność i dobrze wszystko sprawdzić. Bardzo często otrzymywane „wynagrodzenie” jest niewspółmierne do wartości danej nieruchomości. Zdarzały się w Polsce sytuacje, gdy nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych taka firma przejmowała za nieuczciwe świadczenie na poziomie kilkuset złotych miesięcznie.

Czy opłaca się kupić mieszkanie w wielkiej płycie?
14712727_czy-oplaca-sie-kupic-mieszkanie-w-wielkiej-plycie_480P

Od czego zatem zależy wysokość renty dożywotniej?

O kwocie, jaką każdego miesiąca będzie otrzymywał właściciel nieruchomości, decyduje jej wartość. W dokładnym ustaleniu wysokości renty dożywotniej brane pod uwagę są również płeć oraz wiek seniora. W każdym przypadku jest ona wyliczana indywidualnie. Średnia wartość tego rodzaju świadczenia wynosi zwykle ok. 1 000 zł, jednak zdarzają się przypadki, w których może to być nawet 5 000 zł.

Renta dożywotnia a odwrócona hipoteka

Renty dożywotniej nie należy mylić z odwróconą hipoteką w modelu kredytowym. Takie rozwiązanie nie jest w Polsce w pełni stosowane i polega na otrzymywaniu dodatkowej gotówki tylko przez określony czas, a nie jak w przypadku renty dożywotniej – do śmierci właściciela nieruchomości.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/Getty Images

Pozostałe wiadomości