Ulga rehabilitacyjna zniknie przez Polski Ład? Ministerstwo Finansów komentuje

Emerytury z OFE do IKE, emerycu

Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie rzekomej likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, którą ma przynieść ze sobą wprowadzenie Polskiego Ładu. Choć udogodnienie pozostanie, w praktyce jego wykorzystanie może być znacząco utrudnione. Co to oznacza dla emerytów i rencistów?

Ulgi rehabilitacyjne w Polskim Ładzie

Twórcy Polskiego Ładu zapewniają, że zaproponowane przez nich rozwiązania, będą korzystne dla 90 proc. emerytów. Prawie dwie trzecie z nich miałoby nie zapłacić podatku dochodowego, co będzie wynikiem wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. złotych. W przypadku osób otrzymujących 1300 złotych świadczenia, dochody nie będą opodatkowane, a ich wysokość wzrośnie o kwotę płaconego dotychczas podatku. Zdaniem ministerstwa, w kieszeni wspomnianych osób w skali roku dodatkowo pozostanie 918 złotych.
- Dzisiaj rencista, którego świadczenie wynosi 15 600 zł rocznie (1 300 zł miesięcznie) płaci roczny podatek w wysokości 918 zł - wyjaśniono w komunikacie MF. - Zatem jego renta wzrośnie o kwotę płaconego obecnie podatku, natomiast korzyść z odliczenia leków wynosi 17 proc. kwoty poniesionych wydatków - podkreśla resort.
Warto zaznaczyć, że przepisy podatkowe przewidują odliczanie od podatku wydatków poniesionych na leki wyłącznie przez osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
- Przy odliczeniu wydatków na leki, wynoszących rocznie przykładowo 500 zł, korzyść podatnika z odliczenia wynosi ok. 85 zł, a w sytuacji wydatku w wysokości 2 724 zł, korzyść podatnika wynosi ok. 463 zł - tłumaczy resort finansów. - Zatem obecnie po odliczeniu ulgi na leki w kwocie 2 724 zł jego świadczenie 'na rękę' wynosi 13 762,00 zł. Po wprowadzeniu zmian wyniesie 14 196,00 zł" - wytłumaczono.
Ministerstwo podkreśla, że poszerzono listę zabiegów rehabilitacyjnych podlegających odliczeniu od podatku. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" od podatku będzie można odjąć wydatki poniesione na płatne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, wynajęcie sprzętu niezbędnego do rehabilitacji oraz urządzeń niezbędnych do utrzymania funkcji życiowych (np. koncentratu tlenu) oraz zakup pieluchomajtek, pieluch i wkładek anatomicznych.
Lista obejmuje również odpłatny przewóz osoby niepełnosprawnej, w tym dzieci, niezależnie od celu podróży, pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej z orzeczoną I grupą inwalidzką lub dziecka niepełnosprawnego w wieku do 16 lat w uzdrowiskach lub zakładach rehabilitacyjnych. Odliczyć od podatku można również przejazd transportem publicznym opiekuna osoby niepełnosprawnej z I grupą pod warunkiem, że jest on związany z pobytem w uzdrowisku osoby z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia 16. roku życia.
Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że skoro spora grupa emerytów i rencistów nie zapłaci podatku, nie będzie możliwości wykonania żadnego odliczenia.

Składki zdrowotne w Polskim Ładzie

Ministerstwo zapewnia, że brak możliwości odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie wpłynie na wysokość otrzymywanych emerytur.
- W Polskim Ładzie została zachowana zasada, zgodnie z którą w przypadku, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wyższa od kwoty obliczonej w taki sposób, jak zaliczka na podatek dochodowy obliczana na dotychczasowych zasadach, tj. na zasadach obowiązujących przed zmianami, to składka zdrowotna będzie płacona do wysokości tej kwoty - objaśnia resort. - Oznacza to, że osoby, które do końca 2021 roku płaciły składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, nadal będą płaciły składkę obniżoną do takiej kwoty - podsumowuje.
W komunikacie resortu podkreślono, że pomoc emerytom jest realizowana poprzez wypłatę 13. i 14. świadczeń.
Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska wspiera paraolimpijki
Zobacz też:
Autor: Adam Barabasz
Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

Pozostałe wiadomości