Mimo że polski system emerytalny działa nie najgorzej, to jest wiele rzeczy, które wymagają naprawy. Poważnym problemem są m.in. duże dysproporcje między świadczeniami pań i panów. Jak i czy można to zmienić?
Sprawdzamy.
Sprawdź informacje o waloryzacji emerytur na stronie Dzień Dobry TVN.
Maria Zielińska ma 73 lata i zwiedziła już 80 państw, a także zaliczyła mnóstwo długich wędrówek po drogach, brzegiem morza i przede wszystkim po górach. W zeszłym tygodniu chodziła po Beskidzie Sądeckim.
Główny Urząd Statystyczny opublikował tzw. tablice trwania życia. Przedstawiają one średnią długość życia obecnych 60- i 65-latków. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia.
To pierwsza taka sytuacja od 2000 roku.
Prezes ZUS odpowiada, kiedy można spodziewać się wypłat.
Wysokość świadczenia rekordzisty może szokować.
Już wkrótce w życie wejdą nowe limity dla emerytów i rencistów, którzy dorabiają do świadczeń.
1 lipca wchodzą w życie zmiany podatkowe, które wpłyną nie tylko na wysokość zarobków, ale również na wypłacanie emerytur. Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie 2.0? Ile będą wynosiły świadczenia emerytalne?
Sprawdź, co zrobić, żeby emerytura była wyższa.
Załatwianie spraw urzędowych bywa kłopotliwe. Przekonała się o tym pani Anna, która w wieku 85 lat wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Formularze przesyłane jej przez polskie biuro emerytalne mają stanowić podstawę do wypłaty świadczeń za granicą. Dopełnienie formalności wymaga jednak nie lada wysiłku.
Część osób uprawnionych do pobierania dodatkowych świadczeń emerytalnych, może już składać o nie wniosek. Dodatkowa kwota 200 złotych będzie wypłacana co miesiąc. Jednak nie wszyscy emeryci mogą ją dostać i nie jest ona uzależniona od wysokości otrzymywanego do tej pory świadczenia. Kto zatem może o nią wnioskować?
Niektóre osoby pobierające emeryturę lub rentę mogą stracić część świadczenia. Dotyczy to grupy osób dorabiającej sobie przy jednoczesnym pobieraniu emerytury bądź renty. Podobne zasady dotyczą także świadczeniobiorców rent socjalnych. Kto może stracić pieniądze? Na co zwrócić uwagę?
Zostały ogłoszone oficjalne informacje, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Podane zostały kwoty najniższych emerytur, które będą obowiązowały od 1 marca. Wyjaśniona została także kwestia 13.i 14. emerytury. Co powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej?
Opublikowano najniższe i najwyższe świadczenie emerytalne wypłacone w 2021 roku. Zauważalna jest ogromna przepaść. O jakich kwotach mowa?
13 emerytura to świadczenie, które wypłacane jest w kolejnym roku, po ustaleniu najniższej emerytury. W 2022 roku trzynastki wypłacane są od 1 kwietnia. Komu przysługują i jakich kwot mogą się spodziewać emeryci?
Komu ma przysługiwać świadczenie?
ZUS ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami.
W Polsce mamy do czynienia z najwyższą od 20 lat inflacją. Z tego powodu wskaźnik waloryzacji emerytur przewidywany na rok 2022 zapewne się zmieni. O jaką minimalną kwotę wzrosną świadczenia? Informację w tej sprawie przekazała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie rzekomej likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, którą ma przynieść ze sobą wprowadzenie Polskiego Ładu. Choć udogodnienie pozostanie, w praktyce jego wykorzystanie może być znacząco utrudnione. Co to oznacza dla emerytów i rencistów?
Emerytury będą wypłacane wyłącznie na konto bankowe. Taką zmianę dla seniorów planuje rząd. Projekt ustawy w tej sprawie już jest gotowy. Kogo obejmą zmiany? Kiedy wejdą w życie? Czy będą wyjątki?
Emerytury stażowe - projekt ustawy w tej sprawie jest już biurku prezydenta. Jej przepisy oznaczają spore zmiany w systemie emerytalnym w Polsce. Co to jest emerytura stażowa? Dowiedz się, kto będzie mógł ubiegać się o przyznanie świadczenia.
W przyszłym roku na konta seniorów wpłynie więcej pieniędzy. W 2021 r. wszystkie emerytury i renty będą wyższe o co najmniej 50 zł brutto. Rząd proponuje nowe zasady waloryzacji świadczeń.
Co w zakresie finansów może nas czekać w 2017 roku? Które grupy społeczne zyskają? Jakie podwyżki są przewidywane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje nowy sposób przydzielania emerytur. Według projektu osoby, które zbyt krótko płaciły składki na ubezpieczenia społeczne, nie dostałyby emerytury, mogłyby natomiast otrzymać jednorazową wypłatę. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN analityka Pawła Cymcyka. Kto na tych zmianach by zyskał, a kto stracił?