Decyzja o waloryzacji rent i emerytur - ile ostatecznie wyniesie?
W 2022 roku waloryzacja emerytur i rent wzrośnie o 7%, a zatem wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 107%. Jak zapowiedział szef rządu: "W 2022 r. zastosujemy specjalny mechanizm waloryzacyjny, znacznie wyższy niż ten, do którego jesteśmy zobowiązani ustawowo. Świadczenia wzrosną od 1 marca o 7 proc.".
Drożyzna
Waloryzacja jest rzeczywiście najwyższa od wielu, wielu lat procentowo, a wartościowo chyba przynajmniej od 20 lat, bo wcześniej też była bardzo wysoka inflacja i trudno porównywać wartości bezwzględne
Minister podkreślał, że waloryzacja w cyklu całorocznym na przewyższyć koszty inflacji i to w znacznym stopniu, ponieważ doliczył do niego dodatek osłonowy oraz dodatkowe emerytury. Koszt waloryzacji w bieżącym roku wyniesie około 18 mld zł.
14 emerytura - minister ogłasza, kiedy będzie wypłacana
Wzrost waloryzacji premier nazwał bezprecedensowym, ponieważ wypłacona zostanie także 13. emerytura oraz kolejne kilka procent z 14. emerytury. Ma ona zostać wypłacona w drugiej połowie tego roku, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki. Minimalna emerytura od 1 marca ma wynosić ponad 1200 zł i będzie to około 60% wzrost w porównaniu do 2015 roku. Na 13. i 14. emerytury ma zostać przeznaczonych ponad 40 mln złotych.
Jak zapowiedział premier: "Na stałe wprowadziliśmy element trzynastej emerytury, a w tym roku wprowadzamy kolejny rok czternaste emerytury. To jest decyzja podjęta przez minister [Marlenę - przyp. red.] Maląg, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i nie widzę tutaj żadnego zamieszania. Widzę tylko korzyść, ogromną korzyść dla emerytów".
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- 500 plus - nowy okres świadczeniowy. Do kiedy składać wnioski, by nie stracić pieniędzy? ZUS przypomina o terminie
- Jak znaleźć pracę marzeń? 5 kroków, dzięki którym zmiana w życiu zawodowym jest możliwa
- Emerytura honorowa. Kto ma szansę ją otrzymać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: x-news