1 października ruszył nowy program "Aktywny rodzic". Na czym polega?
Sprawie w Dzień Dobry TVN przyjrzała się dziennikarka TVN24, Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Co warto wiedzieć o świadczeniach urlopowych?
Nowe świadczenie nazywane "babciowym" wejdzie w życie i będzie wynosić aż 1500 zł miesięcznie. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej i wychowywaniu dziecka. Program ma wejść w życie od października tego roku. Komu przysługuje świadczenie i na czym polega?
Odpowiada Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pobierz wzór wniosku.
Sprawdź, jak złożyć wniosek.
Ta kobieta nie spodziewała się takie obrotu spraw. Mając trójkę dzieci, zdecydowała się z mężem na jeszcze jedną pociechę. Ciąża okazała się mnoga, a rodzice wkrótce doczekali się trojaczków. Dziś dzielnie wychowują szóstkę potomstwa, lecz nie ukrywają, że budżet rodziny jest mocno nadszarpnięty. Z tego powodu korzystają z pomocy oferowanej przez bliskich. Nie wszyscy rozumieją tę sytuację. "Słyszę od ludzi, że utrzymują nas podatnicy".
Kto i jak może dostać dodatkowe pieniądze?
Jakie są jej korzyści?
Jeśli przegapisz ten termin możesz stracić pieniądze.
Pytanie, zwłaszcza w inflacyjnej rzeczywistości, nieustannie powraca.
Aby regularnie otrzymywać 500 plus, należy pilnować ważnych terminów. W jakim terminie rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy? Sprawdź, do kiedy należy złożyć wniosek o 500 plus w 2023 r.
- Błagamy, by ktoś nam pozwolił pracować - apelują protestujący.
Matczyna emerytura przysługuje kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Nie oznacza to jednak, że każda wnioskodawczyni ma szansę zasilić domowy budżet dodatkowymi środkami. Przekonała się o tym mama ośmiorga pociech, która spotkała się z odmową przyznania rodzicielskiego świadczenia. Okazało się, że nie spełnia kryteriów podyktowanych przepisami prawa.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to eksperymentalne świadczenie, które już niedługo zacznie być wypłacane w Polsce. Na dodatkowe pieniądze w wysokości 1300 złotych miesięcznie może liczyć ponad 30 tysięcy Polaków.
Waloryzacja kont 24 milionów osób ubezpieczonych w ZUS będzie miała miejsce w czerwcu tego roku. Jak podaje ZUS, w 2022 roku wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. i waloryzacji ulegną również środki na subkontach. Zmiany wpłyną na wysokość emerytury milionów Polaków.
Emerytury wielu emerytów ulegną zmianie od lipca 2022 r. Sejm uchwalił obniżkę pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Czy ta zmiana zrekompensuje seniorom skutki inflacji? Czy w 2022 roku będzie jeszcze jedna waloryzacja?
O ile wzrosło świadczenie?
Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Czternaste emerytury to dodatek od rządu, który ma wspomóc seniorów w związku z rosnącą inflacją. Trzynaste emerytury są już standardem, a czternaste do tej pory były jedynie okazjonalne. Pojawiły się informacje, że miałyby wejść na stałe. Co ma się zmienić?
Świadczenia na rzecz obrony realizowane są na terenie Polski zarówno przez wybrane instytucje państwowe, jak i przez obywateli. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny państwo może zlecić wykonywanie konkretnych obowiązków niemal każdemu, kto posiada określone umiejętności i jest we wskazanym w przepisach wieku. Kogo urzędnicy mogą wezwać do pracy?
Sejm uchwalił ustawę o wypłacie 14 emerytury na 2022 rok. Pierwszy raz wypłacana była rok temu. Kiedy można się spodziewać wypłaty w 2022? Czy trzeba składać wniosek? Ile wyniesie kwota 14 emerytury?
Zostały ogłoszone oficjalne informacje, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Podane zostały kwoty najniższych emerytur, które będą obowiązowały od 1 marca. Wyjaśniona została także kwestia 13.i 14. emerytury. Co powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej?
Waloryzacja emerytur w 2022 roku to ciągle wyszukiwany, istotny temat. Dotychczasowe wyliczenia stanowiły jedynie prognozy, ponieważ ostateczny wskaźnik zostanie podany pod koniec lutego. Ile będą wynosiły minimalne kwoty emerytur po waloryzacji?
Elektroniczne wnioski będzie można składać na poczcie.
Skorzystają z niego miliony osób.
Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko do wtorku 30 listopada można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry Start". Wniosek o świadczenie należy złożyć przez Internet.