800 plus - czy pojawi się próg dochodowy? Ministra rodziny: "Udoskonalić system"

GettyImages-1491121862
Wypłata 800 plus
Wypłata 800 plus
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Czy pojawi się próg dochodowy, który uprawnia do świadczenia? Na to pytanie odpowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program 800 plus – czy pojawią się zmiany?

Zgodnie z założeniami świadczenie 800 plus przysługuje na dzieci do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku opieki naprzemiennej dofinansowanie wynosi 400 zł. Osoby uprawnione, które chcą kontynuować wypłatę świadczeń od czerwca, muszą złożyć wniosek do ZUS-u na nowy okres w dniach od 1 lutego do 30 kwietnia. Czy przewidywane są jakieś zmiany w programie? Czy pojawi się prób dochodowy uprawniający do pobierania świadczeń?

- Nie planujemy żadnych zmian w tym programie, nie toczą się w ministerstwie żadne prace, które miałyby na celu ograniczenie tego świadczenia. Jestem przywiązana do tej deklaracji, że nic, co dane, nie zostanie zabrane. A jeśli jakieś programy miałyby ulegać zmianom, to tylko na plus. Tylko tak, żeby w jakiś sposób udoskonalić system. Analogicznie jest, jeśli chodzi o inne świadczenia - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wiek emerytalny kobiet. Czy zostanie podniesiony?

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej została także zapytana o podniesienie wieku emerytalnego. Jak przyznała, nie ma planów, aby kobiety odgórnie miały pracować dłużej. Może to być jedynie ich dobrowolna decyzja.

- Nie ma żadnych planów podnoszenia wieku emerytalnego. Nie ma prac ani analiz na ten temat. Ale myślimy nad zachętami, by kobiety pracowały dłużej z własnej woli – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W Wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreśliła także istotę świadczeń, które powinny przysługiwać każdemu, nie tylko "najbardziej potrzebującym".

- Nie podzielam diagnozy, że są całe pokolenia żyjące z pomocy społecznej w Polsce. Mamy teraz niskie bezrobocie, ludzie pracują i pracują dużo. I oczywiście działania aktywizujące są potrzebne. Jest tak, że to głównie kobiety sprawują opiekę nad dziećmi do lat trzech, co często utrudnia im powrót na rynek pracy. Stąd opracowujemy teraz ten program aktywizacyjny "Aktywny rodzic", który ma być znowu wsparciem finansowym, choć niekoniecznie bezpośrednio, po to, żeby kobiety mogły działać aktywnie na rynku pracy. To nie jest wybór albo-albo – zaznaczyła ministra.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości