rząd

  rząd

  Co to oznacza dla pasażerów? Poznaj listę lotnisk, do i z których loty będą wykonywane z pierwszeństwem.

  Stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc., krytykowana ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 10 kwietnia rano zawyją syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł został natychmiast skrytykowany przez samorządowców.

  Minister cyfryzacji przygotował projekt, na mocy którego ma powstać "megabaza" danych o Polakach. Za jej pomocą będzie możliwe pełne profilowanie obywateli. Nie jest to jednak do końca zgodne z RODO. Co to za projekt? Jakie dane miałyby się znaleźć w takiej bazie?

  Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Miał obowiązywać w Polsce do 31 marca. Premier Mateusz Morawiecki zarządził, że zostanie przedłużony. Do kiedy?

  Kto może liczyć na zwrot?

  Osoby legalnie zatrudniające nianie bądź pomoce domowe mogą dostać list od Polskiego Funduszu Rozwoju. Związane jest to z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Kto może spodziewać się listu i jak powinien się zachować po jego otrzymaniu? 

  Minister zdrowia zarekomendował zniesienie niektórych obostrzeń od kwietnia.

  Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

  Zmiany w obostrzeniach

  Czternaste emerytury to dodatek od rządu, który ma wspomóc seniorów w związku z rosnącą inflacją. Trzynaste emerytury są już standardem, a czternaste do tej pory były jedynie okazjonalne. Pojawiły się informacje, że miałyby wejść na stałe. Co ma się zmienić?

  Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki. Co z maseczkami?

  W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?

  Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym we wtorek (31 sierpnia) po posiedzeniu rządu.

  Eksperci alarmują, że Polskę czeka czwarta fala pandemii. Rząd już przygotowuje różne scenariusze na walkę z koronawirusem. "Mogą być wprowadzone sektorowe obostrzenia" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

  Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.

  Dostawy 30 mln sztuk kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 negocjuje polski rząd. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Wszystko po to, by w razie groźnej mutacji koronawirusa można było błyskawicznie uruchomić szczepienia uzupełniające.

  Rząd przedstawił projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. W dokumencie mają się znaleźć rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności. Szczegóły zostały omówione na konferencji prasowej.

  Od 4 maja przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Wiele osób zastanawia się więc, jak wygląda kwestia planowania imprez. Do tej grupy zalicza się jeden z naszych widzów, który chciałby zorganizować obiad dla rodziny z okazji chrztu syna. Adwokat Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN rozwiała wszelkie wątpliwości.

  Hotele zamknięte, turystyka zamrożona, a bony turystyczne mają swój termin ważności. Do tej pory zrealizowano zaledwie jedną trzecią przyznanych świadczeń. Co z pozostałymi? Sprawdź, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny.

  Od 27 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. przedszkola i żłobki, które mają zostać otwarte 19 kwietnia. Niewykluczone jednak, że rząd przedłuży restrykcje. Wskazuje na to jeden ważny szczegół w przepisach.

  Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązują do piątku 9 kwietnia. Czy zostaną przedłużone? Czy pojawią się nowe restrykcje? Decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

  Niedziele handlowe to temat, który od dawna budzi emocje w branży. Ostatnio dyskusja powróciła za sprawą tego, że dwie z nich - w styczniu i w marcu - przypadły na czas lockdownu, kiedy duże sklepy zostały zamknięte. Dlatego właśnie Polska Rada Centrów Handlowych zwróciła się do rządu, by wyznaczył nowe terminy niedziel handlowych.

  Rząd zastanawia się nad sposobem przeprowadzenia drugiego etapu szczepień przeciwko COVID-19. Chce w tym celu wykorzystać wszystkie możliwe sposoby na poszerzenie sieci punktów szczepień i osób zaangażowanych w ten proces. Zmiany mają nastąpić już w kwietniu. Co to oznacza dla osób zainteresowanych przyjęciem preparatu?

  Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

  Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

  Szczepionki będą darmowe i dobrowolne, tygodniowo mogłoby je przyjąć 180 tys. osób. To ma w 2021 doprowadzić do odporności populacji. Taki jest cel Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, który został przyjęty przez rząd. Kiedy ruszą szczepienia?

  Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie również zostały dotknięte koronawirusem, zdołały szybko się z nim uporać. Co spowodowało, że mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swojemu rządowi? Mówił o tym Krzysztof Sadecki, który od 11 lat pracuje w ZEA. Natomiast o ciekawych miejscach w Dubaju opowiedział Michał Cessanis.

  Wszystkich Świętych to dzień, w którym Polacy tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich. Nasilająca się pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost zachorowań sprawiły, że pojawiły się głosy ekspertów mówiących o konieczności zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Episkopat negocjował z rządem, porozumienie w tej sprawie zostało zawarte.

  Od soboty 17 października siłownie oraz kluby fitness w całej Polsce będą zamknięte. To jedno z obostrzeń, które w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusa ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Branża nie zgadza się z decyzją rządu i zapowiada protest w Warszawie.