Hanna Wróblewska nową ministrą kultury. Przed laty gościła w Dzień Dobry TVN

Hanna Wróblewska - kim jest nowa ministra kultury?
Hanna Wróblewska - kim jest nowa ministra kultury?
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Hanna Wróblewska otrzymała nominację na nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego - poinformował premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej. Przed laty jako dyrektorka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki mówiła w Dzień Dobry TVN o prawach autorskich. Kim jest następczyni Bartłomieja Sienkiewicza?

Hanna Wróblewska nową ministrą kultury i dziedzictwa narodowego

W piątek, 10 maja premier Donald Tusk przyjął rezygnację ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który kandyduje do europarlamentu, i ogłosił nazwisko nowej szefowej resortu.

Wybory i polityka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała

 - Kiedy zaproponowałem pani Hannie Wróblewskiej to stanowisko, nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności. Nie wahała się nawet sekundy i przyjęła na siebie tę odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym - powiedział szef rządu. - Na szczęście, jeśli chodzi o środowiska polskiej kultury, polskiej sztuki, muzealnictwa, ja nikogo nie będę musiał do nowej pani minister przekonywać. Całe jej życie, dorobek, to są najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji - dodał.

Hanna Wróblewska - kim jest nowa ministra kultury?

Hanna Wróblewska urodziła się w 1968 roku. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 do 2021 roku pełniła funkcję dyrektorki warszawskiej Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, gdzie była również kuratorką wielu wystaw. W 2015 roku gościła w Dzień Dobry TVN i opowiadała o prawach autorskich - gdzie leży granica między inspiracją a plagiatem?

W wywiadzie - udzielonym w 2021 r. magazynowi "Vogue" - Hanna Wróblewska mówiła, że odczuwa dumę z powodu "otwarcia galerii dla różnorodnej publiczności". - Dla osób z dysfunkcjami, starszych, młodzieży, rodziców z małymi dziećmi. Zostawiam Zachętę, w której tożsamość wrosła otwartość, ważni dla nas są ci, którzy dotychczas nie odwiedzali muzeów. O nich walczymy cały czas - powiedziała.

Z kolei rozmawiając z PAP, przekonywała, że "nie trzeba bać się sztuki współczesnej, nie należy też we wszystko wierzyć, należy pytać, kwestionować, ale dawać szansę i artystom, i kuratorom, i dziełom".

Nowa ministra kultury w latach 2011-2021 pełniła też funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji, a w latach 2022-2023 była wicedyrektorką Muzeum Getta Warszawskiego. Natomiast od grudnia 2023 roku pełniła funkcję dyrektorki Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie kultury.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes