Miniaturki z duszą. Jak 76-letnia pani Ula odtwarza swoje wspomnienia?

Miniaturki z duszą. Jak 76-letnia pani Ula odtwarza swoje wspomnienia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miniaturowy świat Pani Uli
Miniaturowy świat Pani Uli 
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Prace Uli Kwietniewskiej-Łacny są dowodem na to, że pasja nie ma wieku. Ta niezwykła kobieta pokazała, że emerytura to czas, kiedy można realizować swoje marzenia i twórczo rozwijać talenty. Jej miniatury to nie tylko dzieła sztuki, ale też cenne zapisy historyczne, które zachowują w pamięci obrazy minionych czasów.

Miniaturowy świat

Emerytura dla wielu osób oznacza koniec aktywnego zawodowego życia, ale może też okazać się początkiem nowego rozdziału.

- Jak odeszłam na emeryturę, to zastanawiałam się, co będę robić. W pierwszym roku napisałam historię rodziny, pozbierałam zdjęcia i zrobiłam drzewa. Następnie dałam to wszystko dzieciom (...). Wiedziałam, że muszę coś robić, więc otworzyłam Internet, żeby sobie poszukać, co ludzie robią, gdy mają wolny czas - wspominała 76-letnia Ula Kwietniewska-Łacny.

I tak zaczęła się praca nad miniaturkami, które są odwzorowaniem wspomnień autorki. - To jest warsztat mojego taty. I ja miałam takie upodobania, że jak tata robił w tym warsztacie, a było to na podwórku naszego właśnie domu, kamienicy, to ja tam przesiadywałam - opowiadała bohaterka naszego reportażu.

Miniaturki są odwzorowaniem wspomnień

Niestety, w latach osiemdziesiątych wszystkie wyjątkowe miejsce zostały zburzone, a pani Ula postanowiła "ocalić wspomnienia od zapomnienia". Każda z miniatur jest dokładnym odwzorowaniem rzeczywistości sprzed lat. To nie tylko piękne dzieła sztuki, ale też historyczne zapisy, które dokumentują życie i kulturę poprzednich pokoleń. 

- To są wspomnienia tych wszystkich miejsc, gdzie byłam. Czy zegarmistrz, czy szewc, czy księgarnia, gdzie kupowaliśmy, jak byliśmy dziećmi, książki do szkoły. Skoro ich nie ma, to chciałam to odtworzyć, żeby ludzie sobie przypomnieli - tłumaczyła Ula Kwietniewska-Łacny.

Wszystkie elementy w swoim miniaturowym świecie wykonała sama w swojej miniaturowej pracowni. 

- Ona jest typem społecznika, organizatora. Ma pomysły, ma odwagę na te pomysły. Ciągle nas szokuje jakimiś rzeczami, takimi bardzo pozytywnymi. Jest dla nas wzorem do naśladowania i nie do zastąpienia - mówiły koleżanki pani Uli.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości