kultura

  kultura

  Poligamia to dosyć znane pojęcie. Równie popularny staje się termin poliamorii. W Tybecie częstym zjawiskiem była zaś poliandria. Jest to odmiana poligamii - kiedy jedna kobieta bierze za męża więcej niż jednego mężczyznę. Chociaż w czasach maoistycznych praktyka ta została zakazana, to odradza się na nowo na tybetańskiej wsi i wśród tybetańczyków pozostających na emigracji, zwłaszcza na terenie Nepalu.

  Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.

  Połowa wakacji za pasem, ale wciąż wiele osób planuje swój wypoczynek. Ci, dla których wakacje jeszcze się nie zaczęły, mogą skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej. Z powodu pandemii, wiele teatrów - na ogół zamkniętych o tej porze - wciąż wystawia spektakle. Co więcej, oprócz przedstawień teatralnych, będzie można pójść na koncerty oraz wziąć udział w festiwalach.

  Wyspy Jońskie – wyspy marzeń wielu osób, spragnionych widoku niebiańskich krajobrazów i wypoczynku w bardzo ciepłej, ale nie skwarnej temperaturze. Czym charakteryzują się greckie Wyspy Jońskie? Czy to dobry wybór na letnie wczasy?

  Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".

  Tańce ludowe są istotną częścią dziedzictwa narodowego każdego kraju. W jednym państwie może występować kilka lub kilkanaście różnorodnych tańców ludowych. Jakie są najpopularniejsze tańce ludowe w Polsce i za granicą?

  Lech Janerka i jego żona Bożena znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Paszportów Polityki. Muzyczne małżeństwo, które od 1985 roku nieprzerywanie tworzy i spędza ze sobą 24 godziny na dobę, otrzymało tytuł w kategorii Kreator Kultury. W rozmowie z Dzień Dobry TVN para zdradziła, jaki jest jej sposób na wspólny i nietuzinkowy sukces.

  Sukkot, inaczej Święto Szałasów czy Święto Namiotów, jest tradycyjnym świętem żydowskim. Obchodzi się je od 15. do 21. dnia miesiąca Tiszrei, które najczęściej wypadają w październiku. Sukkot przypada jednocześnie na 2 tygodnie po rozpoczęciu roku i 5 dni po innym święcie, Jom Kippur.

  W piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy. W sieci rozgorzała dyskusja o wysokości dotacji. Jednym z beneficjentów miał być Kamil Bednarek, który zdecydował się zabrać głos w sprawie. Sprawę pomocy skomentował również Kult. Z powodu kontrowersji resort kultury w niedzielę wstrzymał realizację wypłat.

  Dziś w Dzień Dobry TVN przekonaliśmy się o tym, że miłość nie zawraca sobie głowy odległością i różnicami kulturowymi. W studiu gościliśmy Paris Maziarską - modelkę, która przygotowuje się właśnie do hinduskiego ślubu, a z kamerą DDTVN wybraliśmy się na spotkanie z Tsuyoshim Kitamikado i Joanną Koryciarz-Kitamikado, mieszkającym w Polsce polsko-japońskim małżeństwem.

  Już jutro o 21.30 kolejny odcinek programu "Projekt Lady". Jak uczestniczki poradzą sobie z kolejnymi wyzwaniami? A jak na co dzień radzić sobie z nietypowymi dla nas sytuacjami? Zapytaliśmy o to naszego gościa - Tatianę Mindewicz-Puacz, mentorkę w programie „Projekt Lady”.

  Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.