kultura

  Shibuya to jedna z wyjątkowych dzielnic w Tokio, która obecnie znana jest na całym świecie. To właśnie tu znajduje się centrum japońskiej młody młodzieżowej, czyli stylu harajuku. Młodzież przebiera się w oryginalne stroje inspirowane mangą, anime czy zespołami rockowymi, łącząc ze sobą tradycję i nowoczesność. Na czym polega ten styl i skąd wziął się w Japonii?

  "Nie jest to przepis na dobry, zdrowy i godny naśladowania związek".

  Ma na celu wymianę kulturową i naukę nie tylko tańca klasycznego, ale i tańców historycznych, narodowych.

  Rzeźby ludowe z drewna są elementem obecnym w życiu wszystkich narodów.

  W Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach wakacji z kulturą przez dwa tygodnie odbywały się warsztaty. Młodzi ludzie mieli szansę pod okiem profesjonalistów zgłębiać tajniki sztuki aktorskiej. Co wynieśli z zajęć? Kogo spotkali?

  Przez lata marka umacniała swoją pozycję przez uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych czy sportowych. Dziś towarzyszy także podczas celebracji ważnych dla nas chwil.

  Ekspertka od etykiety tłumaczy, jak nie popełnić towarzyskiej gafy.

  Zakazane Miasto (Chiny) przyciąga co roku 4,5 miliona zagranicznych turystów i daje możliwość zwiedzenia dobrze zachowanej architektury i oryginalnego wystroju wnętrz cesarskich.

  Suwon jest największym miastem, a zarazem stolicą prowincji Gyeonggi w Korei Południowej. Miasto położone jest zaledwie 30 km od Seulu, zatem zwiedzając stolicę Korei Południowej, warto zdecydować się na zobaczenie Suwonu.

  Wyjątkowe rytuały, pieśni i bliskość z drugą osobą - te elementy ceremonii dodają wyjątkowego charakteru.

  Marina jest pochodzącą z Krymu artystką ludową. W 2014 po aneksji Krymu przez federację rosyjską opuściła swój dom i zamieszkała wraz z rodziną w Kijowie. 8 lat później ponownie została zmuszona do ucieczki. Tym razem do Polski, zostawiając w Ukrainie męża.

  Pewnego dnia Michał zdecydował się wyjechać i spróbować życia w Kraju Kwitnącej Wiśni.

  Zoryana Dybovska śpiewa od najmłodszych lat. W jej repertuarze nie brakuje wyjątkowych utworów, stanowiących pochwałę ukraińskiej kultury ludowej.

  Każdy wyznawca islamu powinien co najmniej raz w życiu odbyć hadżdż, czyli pielgrzymkę do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej. Na miejscu czeka na niego tawaf, czyli tradycyjny muzułmański rytuał.

  "Wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe".

  Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.

  Ruch rastafarian ściśle związany jest z wyznawaną filozofią i religią. To coś więcej, niż grupa społeczna skupiona wokół przyjętej ideologii. Rastafarianie dużą wagę przywiązują do religijnych wartości, którymi kierują się w swoim życiu. Duże znaczenie mają także symbole, święta, ceremonie oraz muzyka rastafarian.

  5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto zostało zapożyczone od Francuzów, jednak przyjęło się w wielu krajach na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Jak powinniśmy się zachowywać za kierownicą? To sprawdził Bartek Jędrzejak w towarzystwie Adama Romańskiego, instruktora techniki jazdy.

  Rosyjska muzyka, filmy i spektakle znikają z afiszów wielu polskich instytucji kultury. Bojkot twórców ma znaczenie symboliczne. Jak podkreśla dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej, po II wojnie światowej nikt nie dziwił się, że nie wykonywano utworów niemieckich kompozytorów. - Brak rosyjskiej kultury na rynku uderza w ich elity - mówi Yaroslav Shemet.

  Ogłoszono nominacje do odpowiedników Złotych Malin, czyli polskich Węży. Nagrody te co roku zwracają uwagę na kondycję polskich filmów i wyróżniają najgorsze z nich. Sprawdźcie, kto ma tym razem szansę na statuetkę.

  Rekord na polskim rynku sztuki.

  "Staramy się pomóc tym ludziom" - opowiadają Mariusz Macha i Dorota Guglicz.

  Bioteka w Lublinie to niezwykłe miejsce i zarazem najlepsze wnętrze użyteczności publiczne w Polsce. Jak powstało? Dlaczego warto je odwiedzić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Jeżeli interesuje Cię tatarska kultura, koniecznie odwiedź wioskę Kruszyniany. Podlasie to obszar słynący z tatarskich zabytków – wspaniałe meczety oraz zabytkowy cmentarz zachwycają kunsztem architektonicznym i doskonale zachowaną formą. Skosztuj też wybornych specjałów tatarskiej kuchni i posłuchaj fascynujących opowieści o burzliwych dziejach pierwszych mieszkańców wsi Kruszyniany. Atrakcje czekają Cię tu na każdym kroku, więc wyprawa szlakiem tatarskim z pewnością będzie niezapomnianą przygodą.

  W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala wręczenia Paszportów Polityki 2021. Kto był nominowany, a kto zwyciężył? W jednej kategorii wręczono aż dwa wyróżnienia.

  Poligamia to dosyć znane pojęcie. Równie popularny staje się termin poliamorii. W Tybecie częstym zjawiskiem była zaś poliandria. Jest to odmiana poligamii - kiedy jedna kobieta bierze za męża więcej niż jednego mężczyznę. Chociaż w czasach maoistycznych praktyka ta została zakazana, to odradza się na nowo na tybetańskiej wsi i wśród tybetańczyków pozostających na emigracji, zwłaszcza na terenie Nepalu.

  Karaimi w Polsce liczą zaledwie około 100 osób, więc są najmniejszą mniejszością w naszym kraju. W Dzień Dobry TVN przedstawiciele tej społeczności opowiedzieli o swoim pochodzeniu. W październiku ukaże się płyta "Karaimska Mapa Muzyczna", na której zaśpiewa m.in. Karolina Cicha.

  Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.

  Alicja Zell od trzech lat działa na rzecz Polonii w Wiedniu. - Jestem pełna podziwu, że z taką upartością przeciera nowe szlaki – podkreśla Monika, która zgłosiła swoją siostrę do cyklu "Siła jest kobietą".

  Połowa wakacji za pasem, ale wciąż wiele osób planuje swój wypoczynek. Ci, dla których wakacje jeszcze się nie zaczęły, mogą skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej. Z powodu pandemii, wiele teatrów - na ogół zamkniętych o tej porze - wciąż wystawia spektakle. Co więcej, oprócz przedstawień teatralnych, będzie można pójść na koncerty oraz wziąć udział w festiwalach.