David Lynch od lat utrzymywał przyjazne stosunki z jednym z polskich festiwali filmowych. Jak się okazuje, zmarły niedawno reżyser w przeszłości przekazał dyrekcji obiektu część swoich filmowych pamiątek. Wszystko wskazuje na to, że to u nas może powstać jedyne muzeum honorujące dorobek artystyczny Amerykanina. Co wiadomo na temat muzeum "Twin Peaks"?
Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.
Polskie muzeum twórczości Davida Lyncha
Informacja o śmierci reżysera Davida Lyncha zasmuciła nie tylko świat mediów, ale przede wszystkim fanów jego twórczości. Amerykański filmowiec odszedł 15 stycznia 2025 roku na skutek choroby - rozedmy płuc - z którą zmagał się od blisko 5 lat.
Krótko po śmierci reżysera w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz ujawnił, że planuje otwarcie w Toruniu pierwszego na świecie muzeum "Twin Peaks", które miałoby uczcić nie tylko wspomniany serial, ale przede wszystkim artystyczny dorobek filmowca.
- Podarował nam 13 kontenerów artefaktów, mamy je w Polsce. Mam nadzieję, że uda nam się to wszystko zrealizować i te pomysły, o których z nim rozmawiałem, uda się wprowadzić w życie, ku jego pamięci, by jego wrażliwość filmowa zmaterializowała się. To będzie najwspanialsze wspomnienie Davida i hołd jaki możemy mu złożyć - tłumaczył Marek Żydowicz w rozmowie z PAP.
David Lynch był wieloletnim przyjacielem toruńskiego festiwalu, który osobiście odwiedził w 2017 roku. Muzeum prezentujące jego dorobek artystyczny, według wstępnych planów, miałoby powstać na terenie Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu.
David Lynch - Kim był?
David Lynch był jednym z najsłynniejszych współczesnych reżyserów filmowych. Jego kino wyróżniał surrealistyczny styl, atmosfera niepokoju oraz marzeń sennych. Chętnie tworzył filmy na temat ludzkich fobii, podświadomości i niewyjaśnionych zjawisk. Do jego najsłynniejszych produkcji należą m.in.: serial "Miasteczko Twin Peaks", "Dzikość serca", "Mulholland Drive" i "Blue Velvet".
David Lynch był laureatem wielu nagród filmowych, m.in. w 1982 roku otrzymał Cezara w kategorii Najlepszy film zagraniczny za "Człowieka słonia", w 2001 roku podczas festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę za reżyserię "Mulholland Drive", zaś w 2020 roku został laureatem honorowego Oscara.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- David Lynch ma problemy zdrowotne: "Mogę przejść tylko krótki dystans"
- Tworzył kino mroczne i dziwne. Za co świat pokochał filmy Davida Lyncha?
- David Lynch nie żyje. Reżyser miał 78 lat
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: filmweb.pl
Źródło zdjęcia głównego: Variety / Contributor/Getty Images