Wakacyjne faux pas. Jak uniknąć kulturowych wpadek za granicą? "To było dla mnie szokujące"

Wakacyjne faux pas. Jak uniknąć kulturowych wpadek za granicą? "To było dla mnie szokujące"
Największe szoki kulturowe z całego świata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy wiedziałeś, że zamówienie cappuccino po 12 w Italii to faux pas? A że twoja ulubiona kanapka z szynką i pomidorem w Stanach Zjednoczonych wygląda zupełnie inaczej? Ewa Sama, znana z programu "Żony Miami", Hiszpan Ignacio Mateja Cabello oraz Tomasz Michniewicz, podróżnik, podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z kulturowymi różnicami, które mogą zaskoczyć Polaków wybierających się za granicę. 

Zaskakujące Stany Zjednoczone

Ewa Sama, Polka mieszkająca w Miami, zdradza, że jednym z największych zaskoczeń po przeprowadzce do USA była amerykańska "kanapka". W przeciwieństwie do polskiego chleba z masłem i plasterkiem szynki, amerykański odpowiednik składa się z wielu warstw wędliny, sera, pomidorów i innych dodatków. Jednak to tylko jedno z wielu zaskakujących odkryć Ewy. 

- Jak przyjechałam do Nowego Jorku i poszłam zobaczyć, jak wygląda kanapka. Tych plasterków szynki z jest 20, do tego ser, pomidor, sałata, musztarda, majonez, ketchup, kto co chce. To było dla mnie szokujące - przyznała Polka.

- W ogóle porcje w Stanach są gigantyczne. Jeśli lecisz z nadzieją, że schudniesz, to pomyśl jeszcze raz - dodał Tomasz Michniewicz, podróżnik, dziennikarz.

Różnice kulturowe na świecie

Ignacio Mateja Cabello, Hiszpan mieszkający w Polsce, podkreśla, że jego naród jest bardzo otwarty, ale ma swoje specyficzne zasady, na przykład dotyczące jedzenia. Wyjaśnia, że smarowanie chleba masłem, zwłaszcza gdy jest na nim dobra szynka lub kiełbasa, jest w Hiszpanii uważane za profanację. 

- My Hiszpanie rzadko się denerwujemy, to musi być naprawdę bardzo mocna sytuacja i kiedy już jest, to wtedy ten hiszpański temperament pokazujemy na samym początku i to może być naprawdę ciężka walka z nami. Raczej to my wygramy - powiedział Ignacio.

Jak to jest w innych częściach świata?

- Jeśli jedziesz po Afryce Subsaharyjskiej, Azji Wschodniej i Bliskim Wschodzie, to są cywilizacje, które się rozwijały na kompletnie innych wartościach, więc nieznajomość tych wartości bardzo często prowadzi do konfliktów, przy czym to nie jest tak, że te miejsca są same w sobie wrogie, tylko podobnie, jak my byśmy dość negatywnie reagowali, gdyby ktoś w szortach prosto z plaży wszedł do kościoła na ceremonię pogrzebową - wyjaśnił Tomasz Michniewicz.

- W krajach muzułmańskich nie podajemy niczego lewą ręką, bo jest zastrzeżona do zupełnie innych czynności, więc jeśli jesz, komuś coś podajesz, to możesz się narazić - dodał podróżnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: East News/Wojciech Olkuśnik

podziel się:

Pozostałe wiadomości