Projektant Jan Ankiersztajn w 2016 roku ukończył Design Academy w Eindhoven. Wypracował autorską technikę wytwarzania mebli i naczyń z aluminium. Projekty obejmują krzesła, stoły, a także dzbanki i miski. Jego dzieła znalazły się w europejskich galeriach desingu.
Niezwykle projekty z metalu
Swoje pierwsze rzeźby z aluminium Jan wykonał cztery lata temu. Poprzez manipulację grubością blachy, a także rozciąganiem i kurczeniem aluminium można tworzyć złożone geometrie.
- Są to rzeźby, na pewno unikaty, ale to, co nas niezwykle przepełnia dumą to strasznie staranne wykonanie tych jego obiektów - powiedziała Maja Ankiersztajn, architektka i mama Jana. - Formy czasem mnie zaskakują, że one są właśnie takie niezwykle organiczne. W pierwszym odbiorze dosyć ciężkie, ale zaskoczenie jest takie, że jak się je chwyci, to są lekkie - dodała.
- Te formy są dosyć takie brutalistyczne, są to obiekty surowe, które może nie mają tego ciepła, ale są wizualnie bardzo atrakcyjne. Od dzieciństwa zajmował się tworzeniem małych rzeczy czy budowaniem modeli statków. Lubił konstruować, nawet rowery. Zawsze chciał działać rękoma - stwierdziła Anna Jęchorek, projektantka i partnerka Jana.
Artystyczna pracownia od kulis
Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN udał się do niesamowitej pracowni Jana. Zobaczył tam niektóre prace artysty.
- To, co mnie zaskakuje w tych twoich rzeczach to to, że człowiek myśli, że pękate z metalu, a one są bardzo lekkie - powiedział reporter naszego programu.
Dlaczego Jan zdecydował się na prace właśnie z wykorzystaniem aluminium? - Jest plastyczna i można ją zdecydowanie łatwiej kształtować niż stal. (...) Praca dłońmi to jest coś, co mnie napędza do działania. To są obiekty bardzo pracochłonne, najgorszy jest chyba moment szlifowania. Są to długie godziny w masce i słuchawkach. Trzeba przejść przez ten etap, żeby ujrzeć gotowe dzieło - zdradził projektant.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Była modelką, została uznaną artystką. "Poczułam się doceniona"
- Wyjątkowy program dla osób z niepełnosprawnościami. "Żeby uwierzyły nie tylko w swoje marzenia, ale i w siebie"
- Talerze, które mają historię. "Namalowałam kiedyś dla pani, która chciała mieć kozy"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN