Wyjątkowy program dla osób z niepełnosprawnościami. "Żeby uwierzyły nie tylko w swoje marzenia, ale i w siebie" 

11 edycja programu Nikifory
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności

Nikifory to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju. Inicjatywa ta każdego roku udowadnia, że osoby z niepełnosprawnościami są pełne pasji, talentu i pragnienia dalszego rozwoju. O szczegółach tego wyjątkowego projektu w rozmowie z Anną Gondecką z Dzień Dobry TVN Online opowiedziały jego organizatorki, Anna Żuchniewicz i Brygida Spisjak.

Nikifory - na czym polega projekt?

Nierozumienie, dyskryminacja i brak możliwości rozwoju - to tylko część z tego, z czym muszą się mierzyć osoby z niepełnosprawnościami. O tym, jak ciężko być twórcą sprowadzonym na społeczny margines, dotkliwie przekonał się m.in. malarz Nikifor Krynicki. Artysta cierpiał na wadę wymowy, co od dzieciństwa znacznie ograniczało jego kontakt z otoczeniem. Twórczość Nikifora z czasem stała się skuteczną formą porozumiewania ze światem zewnętrznym, a po latach jego obrazy zawisły na ścianach słynnych galerii sztuki w całej Polsce i za granicą.

Nikifor stał się patronem wyjątkowego projektu Nikifory, dzięki któremu ponad 10 000 twórców z niepełnosprawnościami również ma możliwość wyrażania siebie poprzez sztukę.

- Chcemy wspierać osoby z niepełnosprawnościami poprzez arteterapie. Nasz program trwa przez cały rok. Do 10 kwietnia wpływały do nas prace plastyczne z całej Polski. W tym roku jest ich ponad 250. To głównie twórczość podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, przyszpitalnych ośrodków terapeutycznych, centrów opiekuńczo-leczniczych i domów pomocy społecznej. Większa część z tych placówek zazwyczaj nie ma dofinansowania z NFZ na arteterapię - podkreśliła Brygida Spisjak, ​​manager ds. Współpracy z Biznesem i Eventów w projekcie Nikifory.

Aktualnie nadesłane prace są opisywane i niedługo zostaną poddane ocenie jurorów.

- Kolejnym etapem jest wyłonienie dziesięciu laureatów i czterdziestu finalistów. Prace są publikowane poprzez wszystkie nasze media społecznościowe. Nagrodą dla laureatów są warsztaty arteterapeutyczne. W międzyczasie planujemy zorganizować wernisaż, wystawy oraz zajęcia plenerowe w Liwie, a także w wielu muzeach oraz galeriach - wyliczała organizatorka.

Brygida Spisjak podkreśliła, że prace uczestników każdego roku przechodzą ich najśmielsze oczekiwania. - One są fantastyczne, a sami uczestnicy są niesamowici. To są niezwykle zdolni, ciepli, otwarci i uśmiechnięci ludzie - zaznaczyła.

- Sama gala daje możliwość stworzenia wyjątkowej przestrzeni, gdzie można spotkać się i porozmawiać z artystami. To jest dodatkowa możliwość rozwoju - tłumaczyła Anna Żuchniewicz z Fundacji Onkologiczne Rakiety.

Wyjątkowy program, który wspiera osoby z niepełnosprawnością

Artyści w ramach konkursu plastycznego tworzą również prace związane ze świętami Bożego Narodzenia.

- Następnie z tych prac tworzymy kartki świąteczne, które proponujemy naszym kontrahentom. Prace wystawiamy również na aukcje. W ten sposób próbujemy też zarobić na ten program. Co ważne, obrazy, które nie znajdą odbiorców, przekazujemy na oddziały onkologiczne, żeby umilały czas chorym pacjentom - wyjaśniła Brygida Spisjak.

Zwieńczeniem programu Nikifory jest uroczysta gala, na którą zaproszeni są laureaci i finaliści wraz z opiekunami.

- Dla nich jest to szczególne wydarzenie. Niewątpliwie dodaje im to jeszcze więcej pewności siebie i poczucia sprawczości. Poprzez ten program chcemy przybliżyć społeczeństwu fakt, jak bardzo osoby z niepełnosprawnością są uzdolnione - dodała.

Na to, jak potrzebny i ważny jest ten program, najlepszym dowodem są uczestnicy, którzy brali udział w konkursie również w poprzednich latach. - Widzimy również jak uczestnicy, a zarazem ich wrażliwość twórcza się zmienia - przyznała rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Program Nikifory stanowi jeden z projektów spółki Change4good.

- Zyski spółki są reinwestowane w działanie Fundacji Onkologicznej Rakiety, która działa już od 12 lat. Kompleksowo wspieramy osoby chore onkologicznie i ich bliskich. Pomagamy pozyskiwać środki na wydatki związane z leczeniem, zapewniamy bezpłatne konsultacje ze specjalistami m.in. psychoonkologiem, psychiatrą, dietetykiem lekarzem medycyny paliatywnej i leczenia bólu. Co ważne, nie pobieramy opłat oraz prowizji od zbiórek - wskazała Anna Żuchniewicz.

- Hasło naszego programu brzmi "Uwierzyć w marzenia" i nie ukrywamy, że jest to główna myśl, która nam towarzyszy. Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami uwierzyły nie tylko w swoje marzenia, ale i w siebie. Jak dotąd myślimy, że nam się to udaje - podsumowały organizatorki.

11. edycja gali Nikifory
11. edycja gali Nikifory
11. edycja programu Nikifory
11. edycja programu Nikifory
Praca uczestnika programu Nikifory
Praca uczestnika programu Nikifory

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości