Nowa misja Przemka Kossakowskiego. Pomoże rodzicom osób z niepełnosprawnościami

Nowa misja Przemka Kossakowskiego. Pomoże rodzicom osób z niepełnosprawnościami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przemek Kossakowski i jego nowa misja
Przemek Kossakowski i jego nowa misja
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Przemek Kossakowski postanowił otworzyć Dom Wytchnieniowy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi. W budynku trwają ostatnie prace remontowe i już wkrótce będzie można rozpocząć działalność. Całe przedsięwzięcie nie udałoby się bez bezinteresownej pomocy przyjaciół, m.in. Łukasza Koczenasza i Dawida Zawilińskiego z Fundacji Renovo. O szczegółach panowie opowiedzieli o szczegółach w Dzień Dobry TVN.

Dom wytchnieniowy - projekt Przemka Kossakowskiego

Przemek Kossakowski zainicjował projekt, w który włączyli się Dawid Zawiliński i Łukasz Koczenasz z Fundacji Renovo.

- Tworzymy w tej chwili Dom Wytchnieniowy dla Rodziców Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi. To będzie dom, do którego będzie można przyjechać i po prostu zrelaksować się, odpocząć. Pojedyncze rodziny będą mogły się tam zatrzymać. Nie chcieliśmy robić dużej skali, żeby te osoby, które na co dzień bardzo się poświęcają, miały chwilę takiego wytchnienia i spokoju - wyjaśniał podróżnik. W ten sposób chce pomóc rodzicom i opiekunom, którzy skupiają całą uwagę na swoich bliskich z niepełnosprawnościami.

- To jest zaprojektowane w ten sposób, żeby rodzice przyjeżdżali sami, żeby zapomnieć na moment o tym bezmiarze poświęcenia codzienności. Czasem poświęcają całe swoje życie zawodowe po to, żeby wychowywać i wspierać swoje dzieci. Chcemy wesprzeć ich, ponieważ bardzo często o nich się zapomina. W związku z tym jest to takie miejsce, w którym oni będą mogli zupełnie sami odpocząć, uzyskać również wsparcie, tak merytoryczne, jak i psychologiczne - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Dom wytchnieniowy - kto będzie mógł odwiedzić to miejsce?

Budynek, w którym będzie dom wytchnieniowy, musiał przejść remont. W pracach budowlanych pomogli Kossakowskiemu m.in. Dawid i Łukasz z Fundacji Renovo.

- Na początku chciałem zrobić ten projekt w oparciu o współpracę korporacyjną. I miałem kontakt z korporacją, która w swoim DNA ma budownictwo. Zrobiłem pełną dokumentację, wysłałem ją do nich i dostałem odpowiedź, że jest to niemożliwe do zrobienia. I tutaj spotykam Łukasza i Dawida. Powiedziałem im podczas pierwszego spotkania, że chcę ich lojalnie uprzedzić, że tak to zostało ocenione. Na co oni mi odpowiedzieli coś w rodzaju: "Potrzymaj nam piwo" - przyznał żartobliwie Przemek Kossakowski.

Fundacja Renovo powstała w 2012 roku. Jej głównym celem jest pomoc osobom ubogim, chorym, a także pokrzywdzonym przez los w poprawie warunków bytowych i mieszkaniowych. 

- Chcemy pomagać, bo to jest taka potrzeba serca. (...) Na co dzień mamy własny biznes, a fundacja jest naszym działaniem charytatywnym. W stu procentach obaj jesteśmy wolontariuszami. No i nasza fundacja jest dwuosobowa. Łączymy osoby, które chcą pomagać z osobami, które tej pomocy potrzebują i te projekty koordynujemy od początku do końca - tłumaczył Dawid.

Kto i kiedy będzie mógł zawitać do domu wytchnieniowego?

- W najbliższym czasie pierwsi rodzice będą mogli przyjechać. Na pewno będzie to oparte o ankietowanie, o sprawdzenie sytuacji, ale myślę, że to nie będzie nic utrudnionego. To nie będzie nic, co będzie wymagało od rodziców wypełniania jakichś formularzy wielkich i udowadniania nie wiadomo czego, więc myślę, że możliwość skorzystania z tego miejsca będzie dosyć ułatwiona - podsumował Przemek Kossakowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy