Została mamą mimo choroby SMA. "Zastanawiałam się, czy przeżyję"

Ciąża mimo SMA
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły poród w lubelskim szpitalu
Niezwykły poród w lubelskim szpitalu
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Czasem marzenie o staniu się rodzicem jest tak silne, że nawet choroba nie jest w stanie nas powstrzymać. Marlena Flis choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Wraz z mężem Tomaszem zdecydowali się jednak na powiększenie swojej rodziny. Ich historia to dowód na to, że wytrwałość, konsekwencja i wiara w lepsze jutro pozwalają spełniać pozornie nierealne pragnienia. Jak wygląda dziś ich życie?

Ciąża mimo SMA

Marlena Flis choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Ta rzadka genetyczna choroba wywołuje stopniowe upośledzenie mięśni. 40-latkę wspiera kochający mąż. Intensywna rehabilitacja i przyjmowane leki spowolniły postępowanie choroby. Konsekwencja w walce o lepszy stan zdrowia sprawiły, że mogła zrealizować swoje największe marzenie - niedawno została mamą.

Decyzja o macierzyństwie związana była z dużym ryzykiem, jednak chęć powiększenia rodziny była silniejsza niż obawy i na świat przyszedł mały Oliwier.

- Zrobiłam test 1 czerwca w Dzień Dziecka i wyszedł pozytywny. Z jednej strony radość, z drugiej też się zastanawiałam, czy dam radę, czy przeżyję narkozę. Nawet jak nie przeżyję, to pozostawię po sobie życie - wspominała Marlena Flis.

Stworzyła rodzinę, choć ma SMA

Chłopiec przyszedł na świat jako wcześniak. O jego zdrowie martwili się nie tylko rodzice, ale i personel medyczny szpitala. Niedługo po narodzinach przeprowadzono badania genetyczne by sprawdzić, czy Oliwier również będzie obciążony SMA.

- Badanie na całe szczęście nie potwierdziło nieprawidłowości. Radość była przeogromna - mówiła doktor Iwona Radzik z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, SPSK nr 4 w Lublinie.

Kamery Dzień Dobry TVN towarzyszyły Marlenie, Tomaszowi i Oliwierowi podczas kontrolnego USG główki, by sprawdzić, czy mózg dziecka rozwija się prawidłowo. Jak się na szczęście okazało, badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy