Odważni, charyzmatyczni i barwni. Tacy są uczestnicy kampanii społecznej Fundacji Avalon pod tytułem "Teraz mnie widzisz?". Akcja organizacji ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością chcą być zauważane nie tylko przez pryzmat swoich ograniczeń. Co warto wiedzieć o tej inicjatywie?
Kampania społeczna Fundacji Avalon
Osoby z niepełnosprawnością codziennie mierzą się z masą wyzwań, w tym - z poczuciem niewidzialności. Fundacja Avalon po raz szósty zorganizowała ogólnopolską kampanię społeczną pod nazwą "Teraz mnie widzisz?", która ma na celu ukazanie, iż takie osoby są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Przez brak kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wielu z nas nie wie, jak w kulturalny sposób zachować się w ich otoczeniu, w efekcie czego - unikamy z nimi kontaktu.
- Często większym problemem osób z niepełnosprawnościami nie jest ich niepełnosprawność, a ich niewidzialność - przekonuje prezes Fundacji Avalon - Sebastian Luty. Z tego powodu kampania walczy ze stereotypami i chce, aby ludzie najpierw zauważyli człowieka, a dopiero później - ewentualną niepełnosprawność. Bohaterowie kampanii ubrani w barwne stroje zadziornie zwracają uwagę odbiorcy, pytając: "Teraz mnie widzisz? Jest nas ponad 5 milionów, a wciąż czujemy się niewidzialni. Niepełnosprawność to nie wszystko".
Walka ze stereotypami
Kampania społeczna "Teraz mnie widzisz?" promuje ideę inkluzywnego społeczeństwa, w którym każdy może być sobą, realizować swoje ambicje na równych zasadach, niezależnie od swoich niepełnosprawności. Jak przekonują organizatorzy akcji - równy dostęp do zasobów, edukacja, otwartość oraz społeczna świadomość prowadzą do zwiększenia widoczności osób z niepełnosprawnościami i podkreślają ich podmiotowość.
W kampanii społecznej, poza głównym spotem, wzięło udział dziewięcioro bohaterów, którzy przedstawili swoją perspektywę na pomijanie osób z niepełnosprawnościami. W spotach zobaczymy m.in. aktorkę Annę Dzieduszycką, aktywistę Sebastian Grzywacza i mówcę motywacyjnego Mariusza Kędzierskiego.
Więcej informacji na temat działania oraz wsparcia Fundacji znajdują się na stronie www.fundacjaavalon.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dramatyczny apel matki niepełnosprawnego Szymona. "Oddam nerkę dla syna"
- "Siła jest kobietą": Od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. "Niepełnosprawność to nie jest koniec świata" Pomaga niepełnosprawnym. "Dzięki mnie 39-latka po raz pierwszy dotknęła swoich miejsc intymnych"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Avalon