Polak z niepełnosprawnością mistrzem kulturystyki. "Całe życie byłem chuderlakiem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polak najlepszym kulturystą na świecie
Polak najlepszym kulturystą na świecie
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Karol Milewski został pierwszym Polakiem, który wygrał legendarne zawody Mr. Olympia w USA. 36-latek zatriumfował w kategorii osób na wózkach inwalidzkich. Jak wygląda życie zwycięzcy? O tym opowiedział sam kulturysta oraz jego trener Łukasz Sosiński.

Karol Milewski - miłość do sportu i wypadek, który zmienił jego życie

Mr. Olympia to tytuł przyznawany zwycięzcom najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie. Organizatorem imprezy, która odbywa się nieprzerwanie od 1965 roku, jest Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu. W tym roku zwycięstwo powędrowało do Karola Milewskiego. 36-latek pod okiem trenera Łukasza Sosińsiego sumiennie przygotowywał się do wydarzenia. Jak przyznał, podstawą był systematyczny trening. Jego przygoda ze sportem zaczęła się jednak już w dzieciństwie.

- Pierwsze treningi, to były treningi domowe, na podwórku, pod drzewem czy na skrzynkach po jabłkach. Całe życie byłem chuderlakiem, może też mi to przeszkadzało – wspomina kulturysta.

Życie Karola zmieniło się po wypadku samochodowym. W wyniku zderzenia uszkodzony został rdzeń kręgowy. Sportowiec wylądował na wózku inwalidzkim. Mężczyzna nie poddał się i wziął sprawy w swoje ręce. Mimo trudności w poruszaniu nie zrezygnował ze sportu. Po latach swoją siłę i determinację pokazał na zawodach w USA. Jego forma zachwyciła jurorów. Tym samym Polak stał się najlepszym na świecie kulturystą na wózku.

- Po wybudzeniu, po operacji do mnie nie docierało, co mówią. Uszkodzenie rdzenia kręgowego. To było ciężkie, czułem się jak zamknięty w klatce. Ja zawsze biegałem. Jak się bierze życie takim, jakie jest, to się działa dalej – podsumował.

Historyczny sukces polskiego kulturysty
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przygotowania do zawodów

Polak zwycięstwem przełamał hegemonię Harolda Kelleya, który ostatnio pięć razy z rzędu zdobywał tytuł Mr. Olympia. Amerykanin tym razem zajął drugie miejsce. - Tam trzeba było pokazać siebie, zaprezentować się w jak najlepszej formie. Przygotowania zajęły około trzech miesięcy – powiedział Karol.

Jego trener zaś przyznał, że współpraca z Karolem trwała dwa lata i podzielona była na etapy. Początki polegały na budowaniu masy mięśniowej, spożywaniu nadwyżki kalorycznej. Potem pojawił się pomysł, aby skupić się na przygotowaniach do zawodów.

- Kilka tygodni przed zawodami przeszliśmy na redukcję, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej. Sędziowie oczekują od kulturystów jak najniżej tkanki tłuszczowej przy jak największej masie mięśniowej – wytłumaczył trener.

Choć Karol o wygranej mówi z pełnym spokojem, zdaje sobie sprawę z rangi zdobytego tytułu. Jak przyznał, teraz zostaje mu tylko pobić rekord i ponownie stawać na podium przyszłorocznych edycji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: R. Męczykalski, D. Łukaszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości