Dieta 1500 kcal, 10 tys. kroków dziennie, trening na czczo, czyli fakty i mity o odchudzaniu

Najpowszechniejsze mity na temat treningów i diety
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fakty i mity o trenowaniu i odchudzaniu
Fakty i mity o trenowaniu i odchudzaniu
Jaką wybrać dietę, gdy zaczynamy treningi?
Jaką wybrać dietę, gdy zaczynamy treningi?
Czym są naturalne termogeniki?
Czym są naturalne termogeniki?
Liczę kalorie, ćwiczę i nie chudnę
Liczę kalorie, ćwiczę i nie chudnę
Nagły brak ruchu – jak to wpływa na nasze dziecko?
Nagły brak ruchu – jak to wpływa na nasze dziecko?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening na skakance na dzień dobry
Trening na skakance na dzień dobry
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego

Osoby, które chcą szybko schudnąć poszukują sposobów na łatwe i skuteczne pozbycie się niechcianych kilogramów. Niestety często wierzą w teorie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W Dzień Dobry TVN trener Paweł Raczyński powiedział, jakie są najpowszechniejsze mity dotyczące treningów i diety.

Mit 1: Żeby spalić tłuszcz z brzucha, wystarczy robić "brzuszki"

Zdaniem Pawła Raczyńskiego ta błędna teoria jest rozpowszechniana najczęściej. Jaka jest więc prawda? - Jeżeli chcemy odsłonić brzuch, to musimy pozbyć się tkanki tłuszczowej i wody podskórnej. Robimy to przede wszystkim deficytem kalorycznym, (...) czyli musimy dojść do takiej sytuacji z jedzeniem i aktywnością, że wydatkujemy więcej kalorii aniżeli przyjmujemy w pożywieniu i napojach - powiedział trener. Dodał także, że robienie samych ćwiczeń na tę partię ciała nie jest wystarczające.

Mit 2: Dieta 1500 kcal stosowana przez tydzień daje efekty w postaci utraty nawet 0,5-1 kg

Ta teoria także jest błędna, ponieważ kaloryczność należy szacować indywidualnie, uwzględniając styl życia danej osoby. - 1500 to ładna liczba, ale może się okazać, że dla pani o niedużych rozmiarach, która nie jest zbyt aktywna to i tak będzie za dużo kalorii, by chudła - stwierdził Paweł Raczyński.

Mit 3: 10 tyś. kroków dziennie - stosując przez minimum miesiąc taki plan działania stracisz nawet 5 kg

To założenie także nie jest prawdziwe, ponieważ nie bierze się w nim pod uwagę kwestii równowagi energetycznej, o której mowa była wyżej. - Jeżeli będę mało jadł, to nawet nie muszę robić tych 10 tys. kroków, żeby chudnąć. I odwrotnie: jeśli będę jadł dużo, to mogę robić nawet 20 tys. kroków i nie schudnąć - wyjaśnił trener.

Mit 4: Stacjonarna jazda na rowerze jako jedyne i najlepsze źródło cardio treningu

Tę teorię także trzeba obalić. Zdaniem naszego eksperta lepszą aktywnością będzie marsz lub bieg. - Dzisiaj jest tak, że przeciętny człowiek bardzo dużo siedzi, zazwyczaj w zamkniętym pomieszczeniu. Jak jeszcze dokłada rower, to upośledza swój warsztat ruchowy coraz bardziej - powiedział Paweł Raczyński.

Mit 5: Trening na czczo spala więcej tłuszczu niż ćwiczenia wykonywane po posiłku

- Co do zasady tak jest - jeżeli jesteśmy na czczo, czyli mieliśmy dłuższą przerwę w jedzeniu, np. po przebudzeniu się, to faktycznie podczas samego wysiłku rozbijamy więcej wiązań tłuszczowych, spalamy więcej tkanki tłuszczowej. Natomiast może się okazać, że przez to, iż nie jedliśmy, intensywność tego treningu jest niska i summa summarum spalimy mniej kalorii, niż gdybyśmy ćwiczyli po posiłku na wyższej intensywności - stwierdził nasz gość.

Jakie jeszcze mity na temat odchudzania i diety obalił Paweł Raczyński? Odpowiedź znajdziesz w rozmowie ze studia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości