wózek inwalidzki

  wózek inwalidzki

  Julia Dutkiewicz swój pierwszy skok oddała w wieku 13 lat podczas zawodów zorganizowanych dla młodzieży. Wynik, jaki wtedy osiągnęła pozwolił jej od razu stanąć na najwyższym miejscu podium. Od tamtego czasu wielokrotnie zdobywała medale w tej dyscyplinie. Niestety skolioza, którą u niej zdiagnozowano zatrzymała na chwilę rozwój kariery sportowej. Julce groził nawet wózek inwalidzki. Dziewczyna jednak nie poddała się, zawalczyła o swoje zdrowie i powrót do treningów. Jakie marzenia ma lekkoatletka?

  "Sukienka i szpilki są dla mnie symbolem utraconej kobiecości" - powiedziała Beata Jałocha. 7 października weźmie udział w wyborach Miss Świata na Wózku. Dlaczego postanowiła wziąć udział w konkursie? Jakie są jej plany na przyszłość? Jak wypadek, w wyniku którego przerwał się jej rdzeń kręgowy, zmienił jej patrzenie na życie i świat?

  Czy między mamą na wózku a mamą na nogach jest jakaś różnica? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko spotkała się z Katarzyną Wojtaszek, niepełnosprawną mamą 11-letniego chłopca i założycielką fundacji "Jedyna taka", która między innymi wspiera niepełnosprawne mamy. Jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku? I czy są takie, których nie da się "przeskoczyć"?

  Ponad 50 razy łamała sobie kości nóg. Przeszła 11 operacji. Katarzyna Błoch choruje na wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku inwalidzkim. Wózek jej jednak nie ogranicza, bo pasją Katarzyny jest taniec. Razem ze swoim tanecznym partnerem Markiem Zaborowskim, z którym tańczy od 12 lat, zdobyła ponad 85 medali. Kasia i Marek są w światowej czołówce, a ich życie wypełnione jest tańcem. Sami zobaczcie!

  Po wypadku komunikacyjnym Krzysztof Stern znalazł się na wózku inwalidzkim. Jak przyznaje, wydawało mu się wtedy, że będzie samotny do końca życia. Stało się jednak inaczej - dziś ma piękną żonę, Karolinę i córeczkę Mariannę. Karolina jest zawodniczką fitness, a Krzysztof trenuje crossfit i uczestniczy w maratonach. Jak para wkroczyła w świat sportu? Dlaczego Karolina nie chciała iść z nim na randkę przed wypadkiem? W cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko niesamowita historia miłości bez barier.

  Trzy lata temu na Beatę Jałochę, fizjoterapeutkę i trenerkę, spadł samobójca. W wyniku nieszczęśliwego wypadku rdzeń kręgowy Beaty został przerwany, co oznacza, że kobieta już nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Jak obecnie czuje się Jałocha? Co w ciągu tych trzech lat zmieniło się w jej życiu? I jakie ma plany? Beatę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego po ulicach nie jest łatwe, tym bardziej zimą. Nieodśnieżone chodniki i śliskie podjazdy stanowią dla wielu niepełnosprawnych przeszkody nie do pokonania. Przekonał się o tym Robert Burneika aka Hardkorowy Koksu, który na wózku przemierzał warszawskie ulice. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich wrażeniach. W studiu gościliśmy także prezesa Fundacji Polska bez Barier Macieja Augustyniaka, którego zapytaliśmy o bariery architektoniczne w przestrzeni miejskiej.

  Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach pierwszego w Polsce niepełnosprawnego paralotniarza Jędrzeja Jaxa-Rożena. Jak to się stało, że jeździ na wózku inwalidzkim? Jak radzi sobie z lataniem na paralotni? Czy rodzina akceptuje jego pasję?

  Te kroki porównywane są do pierwszych kroków człowieka na Księżycu, a informacja o tym, że pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym udało się przywrócić czucie i kontrolę nad mięśniami obiegła cały świat. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy, najsłynniejszego dziś pacjenta na świecie, Dariusz Fidykę oraz prof. Włodzimierza Jarmundowicza, Szefa Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak czuje się pan Dariusz i kto kwalifikuje się do takiej terapii?

  O swoich koleżanka mówi "moje laski na wózku". W studiu Dzień Dobry TVN gościem była autorka bloga "Kulawa Warszawa" Izabela Sopalska, która odpowiedziała o sile stereotypu, kategoriach piękna i pewnej niezwykłej przygodzie w autobusie.

  W "Zielonych Drzwiach" rozmawialiśmy dziś o akceptacji chorego dziecka, o sporcie, o biegach na wózkach inwalidzkich. Anna Maruszeczko gościła Łuszkasza Szeligę, sportowca i trenera, prezesa PZSN oraz organizatora zawodów dla osób niepełnosprawnych. Jak dużą rolę w życiu osoby niepełnosprawnej odgrywa sport i aktywność fizyczna?

  Ewelina Kamińska i Aneta Kańczugowska mają mężów, którzy poruszają się na wózku. Jak wygląda życie z osobą niepełnosprawną? Jak dzielą się obowiązkami ze swoimi partnerami? Czy często słyszą pytanie: "po co ci to było"?

  Sylwester Flis jest niepełnosprawny i porusza się na wózku inwalidzkim. Od urodzenia choruje na przepuklinę mózgowo - rdzeniową. Cel i sens życia odnalazł w sporcie. Hokej to dla niego pasja i odskocznia od codzienności.