Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? "Przezywano mnie "kaczucha""

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? "Przezywano mnie "kaczucha""
Źródło: Dzień Dobry TVN
Elementarz tolerancji
Elementarz tolerancji
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Dzieci cechuje naturalna ciekawość świata, szczególnie wtedy, kiedy widzą osobę z niepełnosprawnością, na wózku, czy znacznie różniącą się wyglądem. Zadają pytania i szukają odpowiedzi. O tym, jak ważne jest oswajanie dzieci z tym, że każdy z nas jest inny, porozmawialiśmy z inspiratorką, fundatorką i prezeską Fundacji Diversum Agatą Roczniak oraz z psycholożką dziecięcą Aleksandrą Piotrowską.

Każdy jest inny, każdy jest wyjątkowy

Dzieci potrafią być bezpośrednie i bardzo często nie wstydzą się zadawać pytań, które je dręczą np. dlaczego osoba, którą widzą na ulicy porusza się na wózku. W wielu przypadkach nie otrzymują jednak odpowiedzi, a jej miejsce zajmuje uciszanie i strofowanie ich przez rodziców. Czy słusznie?

- My powinniśmy przejawiać zainteresowanie drugim człowiekiem, niezależnie od tego, czy druga osoba jest ruda, chuda, łysa, czy jeździ na wózku. My musimy naszym zachowaniem przekonywać dzieci, że ludzie są różni, a ta różnorodność jest czymś najnormalniejszym na świecie - wyjaśniła psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Inspiratorka, Fundatorka i Prezeska Fundacji Diversum Agata Roczniak przyznała, że jest osobą z niepełnosprawności i często słyszy pytania z tym związane. - Ja zawsze na nie odpowiadam. W przypadku dzieci na pytanie, dlaczego jeżdżę na wózku odpowiedziałabym, że taka się urodziłam (...). Wszystko tłumaczyłabym wprost - wyznała.

Agata podkreśliła, że w przeszłości, szczególnie w dzieciństwie nieraz zdarzały jej się przykre sytuacje. - W podstawówce dzieci udawały moje chodzenie i mnie przedrzeźniały. Wtedy jeszcze trochę chodziłam. Przezywano mnie "kaczucha", do dzisiaj to pamiętam (...). Dlatego dzieci należy edukować, żeby były bardziej otwarte i tolerancyjne - dodała.

Elementarz tolerancji

Psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska podkreśliła, że największy wpływ na zachowanie dzieci mają dorośli. - My przede wszystkim wychowujemy każdego dnia od rana do nocy poprzez demonstrowanie swoich zachowań. Dopóki ze strony dorosłych dzieci będą słyszały "cii, nie gap się na tę osobę", dopóty będą takie chore relacje i stosunki - powiedziała ekspertka.

Ekspertka podkreśliła, że jako społeczeństwo mamy za sobą setki lat, które na nas negatywie wpłynęły. - Niedawno jeszcze używano słowo inwalida. To jest straszne, dlatego niezwykle ważne jest to, żebyśmy dzieciom przekazywali zainteresowanie innymi i to, że niezależnie od różnic jesteśmy tacy sami - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki