Co to jest tolerancja i dlaczego warto jej uczyć?

Dłonie różnych osób trzymające się w koło
Co to jest tolerancja i dlaczego warto jej uczyć?
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Tolerancja może być zdefiniowana jako postawa polegająca na poszanowaniu poglądów innych ludzi. Tolerancja może odnosić się zarówno do wyznania religijnego, rasy, mniejszości seksualnych, kultur, osób niepełnosprawnych, jak i wielu innych obszarów.

Nie tylko dzieci, ale także dorośli często zastanawiają się nad tym, co to jest tolerancja i czym charakteryzuje się taka postawa społeczna. Intensywne zmiany kulturowe i społeczne zachodzące w XXI wieku sprawiają, że coraz większe znaczenie ma tolerowanie wielokulturowości, mniejszości rasowych, wyznaniowych lub seksualnych. Wyzwaniem stojącym przed społeczeństwem jest budowanie tolerancji zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Co to jest tolerancja?

Odpowiadając na pytanie, co to jest tolerancja, warto zwrócić uwagę na etymologię tego pojęcia. Słowo to pochodzi z języka łacińskiego od terminu tolerantia, co oznacza ‘cierpliwą wytrwałość’. Właśnie dlatego tolerancję tłumaczy się jako akceptację, popieranie, podtrzymywanie pewnych poglądów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Społeczność LGBT

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn

W Polsce idee tolerancji pojawiły się na przełomie XIV i XV wieku w odniesieniu do poglądów religijnych oraz stosunku do narodów pogańskich. Niektórzy filozofowie oraz myśliciele głosili, że inne wyznania mają prawo do zachowania własnych wierzeń. Ogół społeczeństwa nie był jednak przekonany do tych poglądów. W Europie poważna dyskusja na temat tolerancji i jej znaczenia rozpoczęła się dopiero w XVII wieku.

W tamtym okresie Polska była uznawana za „schronienie dla heretyków”, a także za kraj, który jest otwarty na obcych. Można uznać, że do XX wieku skoncentrowano się głównie na tolerancji religijnej, a dopiero później zaczęto używać tego pojęcia w kontekście ras, kultur, orientacji seksualnych czy kontrowersyjnych partii politycznych.

To właśnie w XX wieku powstały różne dokumenty, takie jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, które także odwołują się do tolerancji i akceptacji innych ludzi.

Co to jest tolerancja religijna?

Tolerancja religijna to postawa akceptacji innych religii i wyznań, a tym samym promowanie swobody wyznaniowej. Co ciekawe, jeszcze w XVI i XVII wieku to właśnie Rzeczpospolita była państwem, w którym nie było wojen religijnych, a parę stuleci wcześniej z tolerancji słynął Kazimierz Wielki.

Wiedząc, co to jest tolerancja religijna, warto działać w taki sposób, aby nie urazić poglądów i opinii innych ludzi. Niestety, w XXI wieku, nie wszyscy obywatele są skłonni do tolerowania odmiennych wyznań i osób pochodzących z innych kultur. Zjawisko to dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów europejskich, a objawia się najczęściej niechęcią wobec muzułmanów, żydów oraz katolików. Konsekwencją jest brak poszanowania innych wyznań, a także osób takich jak imigranci, turyści oraz niektórzy pracownicy.

Nauka tolerancji w szkole

Poszanowania dla innych ludzi warto uczyć już od najmłodszych lat, w przedszkolu oraz w szkole. Wśród przykładowych działań, które można wdrażać na etapie edukacji dzieci, wyróżnia się:

  • lekcje na temat innych kultur, wyznań, orientacji seksualnych, osób niepełnosprawnych itp.;
    • celebrowanie świąt z różnych kultur;
      • zapraszanie różnych gości na spotkania z uczniami, na przykład osób czarnoskórych, muzułmanów, hindusów, osób homoseksualnych, osób niepełnosprawnych;
        • prowadzenie zajęć i warsztatów, w których dzieci mogą zrozumieć, co to jest tolerancja;
          • pokazywać dzieciom filmów lub seriali, w których współdziałają osoby różne od siebie.

            Warto zaznaczyć, że tolerancja zakłada akceptację, jednak nie wiąże się z bezkrytycznym podchodzeniem do działań innych ludzi. Właśnie tego należy uczyć dzieci i wskazywać im kierunki na przyszłość.

            Tolerancja w pracy

            Nauka postaw akceptacji i tolerancji nie powinna kończyć się na edukacji szkolnej, ponieważ ogromne znaczenie ma sytuacja w miejscu pracy. W coraz większej liczbie firm, zwłaszcza w międzynarodowych korporacjach, pojawiają się programy „Diversity and Inclusion”, których celem jest tworzenie miejsc pracy przyjaźnie nastawionych do osób różnorodnych.

            Oznacza to dbanie o to, aby w miejscu pracy były osoby różnej płci, zróżnicowanym wieku i poglądach, a także, aby prowadzone były szkolenia z zakresu tolerancji. W ten sposób przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją konkurencyjność i zatrudniać osoby pochodzące z różnych krajów, reprezentujące różne orientacje seksualne, a także pracowników bardzo młodych, w wieku średnim i starszych.

            Dzięki temu możliwe jest zdobycie utalentowanych podwładnych, a równocześnie zadbanie o podwaliny tolerancji. Międzynarodowe firmy tworzą zbiory tzw. dobrych praktyk i koncentrują się na tym, aby środowisko pracy było przyjazne, otwarte i miało dobry klimat organizacyjny. Tolerancja jest wartością w pracy, dlatego duże znaczenie ma zwiększenie liczby firm, które tworzą specjalne programy włączania różnych pracowników do organizacji.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości