Zamieniły berety na turbany. Tęczowe Seniorki przełamują stereotypy. "Ważna jest idea tolerancji"

IMG_9521
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tęczowe Seniorki to styl życia
Tęczowe Seniorki to styl życia
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn

Studio Dzień Dobry TVN wypełniło się kolorami. A to wszystko za sprawą Tęczowych Seniorek - wyjątkowych kobiet, które propagują równość wszystkich ludzi bez względu na wiek, płeć czy orientację seksualną. O swojej misji opowiedziały w naszym programie.

Tęczowe Seniorki - kobiety z apetytem na życie

Tęczowe Seniorki działają w Poznaniu od 2020 roku, a ich opiekunem jest Przemysław Prasnowski, prezes Baraku Kultury. Sześć niezwykłych pań po sześćdziesiątce, z godnym podziwu zapałem, stara się przełamywać stereotypy i udowadniać, że różnego rodzaju mniejszości w naszym społeczeństwie mogą mieć ogromną moc, a ich głos jest ważny.

- Tęczowe Seniorki wzięły się stąd, że Barak Kultury był współorganizatorem pokazu mody, w którym były trzy pokolenia: babcie, dziadkowie, córki, synowie, wnuczki, wnuki itd. Okazało się, że to był ogromny sukces, wszystko wyszło fajnie. Usiedliśmy z szefem Baraku Przemkiem Prasnowskim i stwierdziliśmy, że szkoda zostawić ten temat, bo seniorki i seniorzy byli najlepszym, najmocniejszym punktem pokazu. (...) I tak się to potoczyło. A potem się okazało, że te Tęczowe Seniorki trzeba jakoś ubrać. Zaprojektowałam kostiumy. Jestem fanką turbanów, więc stwierdziłam, że będziemy miały nie bereciki, ale turbany - dodała żółta seniorka.

Jaka jest misja kolorowych seniorek? Jaka idea im przyświeca?

- Kolory tęczy to kolory całego świata. Dbamy o to, żeby w naszym towarzystwie wszyscy czuli się dobrze. Chodzi o to, żeby walczyć z pewnymi stereotypami. Prezentujemy równość wszystkich ludzi bez względu na to, jaką mają orientację seksualną, płeć, jakie mają ograniczenia - podkreśliła Wiesława Ciszak,

Renata Helwing przyznała, że bez wahania postanowiła zostać Tęczową Seniorką.

- Wychowałam się w domu, który był bardzo tolerancyjny, z szacunkiem dla inności. Jak zaproponowano mi udział w tym projekcie, to byłam od razu na tak. Wiedziałam, że najbliżsi, czyli rodzina, dzieci, wnuczki są na tak, więc z całym zapałem do tego podeszłam. Cieszę się, że mogę o tym mówić i swoją postawą oraz tym kolorem pokazać, że ważna jest dla nas idea wspólnoty, szacunku, tolerancji, bez względu na to, czy jesteśmy grubi, chudzi, czy jesteśmy inni, heteronormalni. To nie ma znaczenia. Po prostu w naszej rzeczywistości polskiej powinniśmy się czuć szczęśliwi, być zadowoleni i bezpieczni przede wszystkim - wyznała zielona seniorka.

Tęczowe Seniorki na przekór stereotypom

Nasze gościnie wyznały, że były na festiwalu Pol'and'Rock. Jak reagowali na nie uczestnicy wydarzenia?

- My pod scenę nie mogłyśmy podejść, bo cały czas były propozycje do zdjęcia - wyznała pani Basia.

- Podchodzili do nas młodzi ludzie i mówili: "Jak pięknie wyglądacie. Dlaczego nasza babcia tak się nie odważy i nie ubierze się w taki strój" - dodała pani Renia.

- Ja się bardzo cieszę, że mam kolor pomarańczowy, bo we fladze ruchu LGBT kolor pomarańczowy jest takim uzdrowieniem, ukojeniem bólu, cierpienia, którego doznają ludzie repezentujący tą inną seksualność - podkreśliła Elżbieta Nowak.

Paula Sadurska przyznała, że misją Tęczowych Seniorek jest również obalanie mitów na temat osób po 60. roku życia.

- Przełamujemy stereotyp seniorki, że jej czegoś nie wypada, że życie nam się kończy i powinnyśmy już się zająć wnukami. Teraz jest zupełnie inaczej. Życie się zmieniło. Nasze mamy były trochę inne, my też jesteśmy inne. Mamy ogromny apetyt na życie. W tym momencie chcemy robić rzeczy, na które nie miałyśmy czasu wcześniej z różnych względów. Myślę, że to też jest bardzo ważne, że jeżeli w jakiś sposób możemy zainspirować kobiety i mężczyzn w Polsce, to jesteśmy bardzo otwarte. Zapraszajcie nas, będziemy was uczyć, jak to robić - powiedziała pani Paula.

Babcia, która koloruje Polskę tolerancją

W Dzień Dobry TVN zobaczyliśmy również reportaż Marty Wrońskiej o Marii Jaszczyk, emerytowanej nauczycielce, która promuje tolerancję i chce zmieniać świat. Od czego zaczęła się jej działalność?

- Usłyszałam od mojego przyjaciela, który zapoczątkował to moje "inne" myślenie, że była taka Milo w naszej miejscowości. (...) Był na studiach w Poznaniu, tam się rozwijał aktywistycznie, działał. Niestety, to niezrozumienie doprowadziło do tego, że popełnił samobójstwo. Pomyślałam, że jeżeli mogę zrobić coś, żeby pomóc takim młodym ludziom, którzy są na rozdrożu, to będę to robić - wyznała Maria.

Cały reportaż można zobaczyć w materiale wideo.

DD_20231025_Babcia_rep_REP
Babcia, która koloruje Polskę tolerancją
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości