LGBT

  LGBT

  Z raportu CBU z 2020 roku wynika, że poziom uprzedzeń wobec osób homoseksualnych wśród mieszkańców wsi i mniejszych miast jest niezmienny. Z tego powodu osoby o innej orientacji niż heteroseksualna, decydują się na wyjazd do dużych miast. W takiej sytuacji byli uczestnicy programu "Prince Charming", Mateusz Kozioł i Oliwer Kubiak. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich przeżyciach, a Patrycja Wonatowska o tym, skąd biorą się uprzedzenia wobec inności. 

  Lucas Adelon na ulicach miast budzi niemałe emocje. Kiedy wychodzi z domu w pełnej charakteryzacji, ludzie biorą go za Magdę Gessler, Adele czy Dagmarę Kaźmierską z "Królowych życia". Drag queen ma jednak za sobą wiele więcej wcieleń. W rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl artysta wytłumaczył, na czym polega sztuka, którą się zajmuje. Na planie asystowała mu drag siostrzenica, Lucy d'Arc.

  Michał Piróg od lat walczy z dyskryminacją i nierównością. W rozmowie z reporterem serwisu dziendobry.tvn.pl Oskarem Netkowskim tancerz opowiedział o swojej młodości, relacji z rodzicami i życiu prywatnym. Dowiemy się także, jak znosił obelgi ze względu na orientację seksualną. – Nie chodziłem do psychologów i psychiatrów, ale mam świadomość, że tysiące dzieciaków tego nie przechodzi w tak obojętny sposób – powiedział Piróg.

  Ulicami największych miast w Polsce przemaszerowała Parada Równości. W wydarzeniu organizowanym przez społeczność LBGT+ wzięły udział tysiące osób, które dumnie nosiły tęczowe flagi. W marszu uczestniczyło wiele gwiazd, wspierając tym samym osoby nieheteronormatywne. Dziennikarz i prezenter Szymon Majewski zdecydował się podzielić z fanami niezwykle osobistym wpisem na temat tolerancji i opublikował odważne zdjęcie sprzed 33 lat.

  Margaret wróciła do mediów po tym, kiedy jakiś czas temu odcięła się od swojego dawnego wizerunku i zrobiła przerwę w karierze. Nowe utwory gwiazdy reprezentują jej nowy styl i kierunek muzyczny. Ale to nie wszystko. Wokalistka nie zamierza kryć się ze swoimi poglądami. Śmiało zabiera głos w kwestii aborcji, mniejszości seksualnych czy legalizacji marihuany.

  Elliot Page i Emma Portner są na nagłówkach prasy kolorowej na całym świecie. Wszystko za sprawą rozpadu ich małżeństwa. Aktor podjął decyzję o odejściu od żony. - Mamy do siebie ogromny szacunek i pozostajemy bliskimi przyjaciółmi - czytamy w oficjalnym oświadczeniu pary.

  Poziom homofobii w polskich szkołach jest bardzo wysoki. Osoby homoseksualne doświadczają agresji słownej i fizycznej. Wykluczenie z grupy rówieśniczej jest najbardziej przykrym doświadczeniem dla młodych ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Cecylię Jakubczak z KHP oraz licealistę Dominika Kuca, który stworzył warszawski ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. Co było jego celem? Jak konstruował swój ranking?

  Według Michała Czerwińskiego z Fundacji Równość, w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach osoby LBGT nie mogą sobie pozwolić na swobodne mówienie o swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, bywają dyskryminowane. Dlatego wielu z nich, by żyć bezpiecznie ucieka do dużych miast. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kamila Melaniuka, który pochodzi z małej miejscowości, a od prawie 20 lat mieszka w Warszawie, aby powiedział o swoich doświadczeniach. Dlaczego jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są uprzedzeni do homoseksualistów? Obok Kamila usiadł na naszej kanapie Slava Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii. Zapytaliśmy go, co jest warunkiem koniecznym, aby osoba LGBT czuła się dobrze w swoim miasteczku, czy wsi?

  Rodzice dzieci LGBT - w liście do minister edukacji Anny Zalewskiej - zaapelowali o opracowanie rzetelnego programu dotyczącego orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Z listem do ministerstwa poszły: Ewa Miastkowska i Małgorzata Świerszcz. Obie panie są mamami homoseksualistów. Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, co sprawiło, że wystąpiły z takim apelem, czy ich synowie mieli przykrości z powodu swojej orientacji seksualnej i jak inni rodzice dzieci LGBT mogą się z nimi skontaktować.

  Z tęczowego rankingu ILGA-Europe analizującego poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie wynika, że Polska jest w homofobicznej czołówce starego kontynentu. Wśród krajów UE jedynie Łotwa miała gorszy wynik od naszego kraju. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marzannę Latawiec i Małgorzatę Świerszcz, których synowie są gejami. W jakich okolicznościach się o tym dowiedziały i jaka była ich reakcja? Obok nich na kanapie usiadła psycholog Agata Loewe, która pracuje z osobami LGBT. Powiedziała nam, z czym muszą się zmagać jej pacjenci.

  W Warszawie powstało miejsce dla doświadczonych przemocą gejów, lesbijek, bi- i transseksualistów. Pobyt w hostelu jest bezpłatny, jednak by się tam dostać, trzeba spełniać pewne warunki, między innymi adres hostelu musi pozostać tajemnicą. Czemu służą tego typu restrykcje? O tym w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli nasi goście - Yga Kostrzewa, działaczka Stowarzyszenia Lambda Warszawa oraz dr Konrad Ambroziak, psychoterapeuta i filozof.