Kraj, w którym ginie najwięcej osób transpłciowych. "Średnia długość życia to 35 lat"

Osoby transpłciowe w Brazylii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tęczowy dom
Tęczowy dom
Sytuacja osób transpłciowych na świecie
Sytuacja osób transpłciowych na świecie
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn

Brazylia to miejsce, w którym ginie najwięcej osób transpłciowych. To właśnie tam wybrała się Martyna Wojciechowska, aby nakręcić jeden z odcinków programu "Kobieta na krańcu świata". Na miejscu spotkała się z kilkoma z nich. Jak wygląda ich codzienność?

Tęczowy dom w Brazylii

Każdego roku w Brazylii - z powodu brutalnych ataków - ginie ponad sto osób transpłciowych. To najwięcej na świecie. - W Brazylii średnia długość życia osób transpłciowych to 35 lat. Moim marzeniem jest dożyć czterdziestu - powiedziała Lara.

Dziewczyna ma 26 lat i jest założycielką Casa Transformar. - To dom pomocy dla osób ze środowiska LGBT - dodała. Przez ostanie pięć lat przez ten tęczowy dom przewinęło się ponad 100 osób. Mieszkańcy, którzy staną na własne nogi, wyprowadzają się i dają miejsce kolejnym potrzebującym.

Sytuacja osób transpłciowych na świecie

Warto dodać, że Brazylia - jeśli chodzi o przepisy - jest bardzo postępowym krajem. - Możliwe są małżeństwa osób jednej płci, adopcja dzieci przez pary jednopłciowe. To, co bardzo cieszy, już po naszym wyjeździe z Brazylii, w sierpniu tego roku wprowadzono taki przepis, że obelgi na tle homofobicznym, wypowiedzi homofobiczne są karane więzieniem. To są bardzo dobre zmiany i bardzo bym sobie życzyła, żeby Polska też szła w tym kierunku, bo brakuje nam regulacji prawnych w tym zakresie, ale jak wiemy ze statystyk, że najwięcej osób transpłciowych mordowanych jest właśnie w Brazylii - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Choć ten odcinek "Kobiety na krańcu świata" porusza bardzo trudny temat, to jest również opowieścią o miłości. - On jest o miłości i wsparciu, które rodzice, wierzę, że powinni dać swojemu dziecku niezależnie od tego, jakie to dziecko jest, jakich dokonuje wyborów. [...] Wiem, że każda matka, każdy ojciec powinien wesprzeć swoje dziecko, szczególnie jeśli ma dziecko transpłciowe, to jest moment - moim zdaniem - prawdziwego sprawdzianu miłości rodzica - dodała dziennikarka.

Dziennikarz Anton Amrboziak zapytany to, czy po obejrzeniu materiału Martyny rodzice inaczej spojrzą na swoje dzieci, które borykają się z brakiem zrozumienia, odpowiedział, że ma to wielką nadzieję. - Mam wielką nadzieję, że ten odcinek ma taki walor edukacyjny i taki walor kruszenia serduszek. On idzie pomiędzy różne podziały i pomiędzy różne narracje polityczne. W Polsce często mamy problem z wykorzystywaniem różnych strachów, leków i też niewiedzy do tego, żeby tworzyć nieprzyjemne polityki, nieprzyjazne, wrogie środowisko życia wobec osób LGBT. [...] Mam nadzieję, że takie materiały przebijają się przez [...] wrogie komunikaty - tłumaczył Anton Amrboziak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości