Tęczowy dom w Brazylii
Każdego roku w Brazylii - z powodu brutalnych ataków - ginie ponad sto osób transpłciowych. To najwięcej na świecie. - W Brazylii średnia długość życia osób transpłciowych to 35 lat. Moim marzeniem jest dożyć czterdziestu - powiedziała Lara.
Dziewczyna ma 26 lat i jest założycielką Casa Transformar. - To dom pomocy dla osób ze środowiska LGBT - dodała. Przez ostanie pięć lat przez ten tęczowy dom przewinęło się ponad 100 osób. Mieszkańcy, którzy staną na własne nogi, wyprowadzają się i dają miejsce kolejnym potrzebującym.
Sytuacja osób transpłciowych na świecie
Warto dodać, że Brazylia - jeśli chodzi o przepisy - jest bardzo postępowym krajem. - Możliwe są małżeństwa osób jednej płci, adopcja dzieci przez pary jednopłciowe. To, co bardzo cieszy, już po naszym wyjeździe z Brazylii, w sierpniu tego roku wprowadzono taki przepis, że obelgi na tle homofobicznym, wypowiedzi homofobiczne są karane więzieniem. To są bardzo dobre zmiany i bardzo bym sobie życzyła, żeby Polska też szła w tym kierunku, bo brakuje nam regulacji prawnych w tym zakresie, ale jak wiemy ze statystyk, że najwięcej osób transpłciowych mordowanych jest właśnie w Brazylii - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.
Choć ten odcinek "Kobiety na krańcu świata" porusza bardzo trudny temat, to jest również opowieścią o miłości. - On jest o miłości i wsparciu, które rodzice, wierzę, że powinni dać swojemu dziecku niezależnie od tego, jakie to dziecko jest, jakich dokonuje wyborów. [...] Wiem, że każda matka, każdy ojciec powinien wesprzeć swoje dziecko, szczególnie jeśli ma dziecko transpłciowe, to jest moment - moim zdaniem - prawdziwego sprawdzianu miłości rodzica - dodała dziennikarka.
Dziennikarz Anton Amrboziak zapytany to, czy po obejrzeniu materiału Martyny rodzice inaczej spojrzą na swoje dzieci, które borykają się z brakiem zrozumienia, odpowiedział, że ma to wielką nadzieję. - Mam wielką nadzieję, że ten odcinek ma taki walor edukacyjny i taki walor kruszenia serduszek. On idzie pomiędzy różne podziały i pomiędzy różne narracje polityczne. W Polsce często mamy problem z wykorzystywaniem różnych strachów, leków i też niewiedzy do tego, żeby tworzyć nieprzyjemne polityki, nieprzyjazne, wrogie środowisko życia wobec osób LGBT. [...] Mam nadzieję, że takie materiały przebijają się przez [...] wrogie komunikaty - tłumaczył Anton Amrboziak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Żyją w strachu przed sąsiadami. "Policja powiedziała, że tak, że mogę ci przy…"
- Zgłosiła się do agencji, by opiekować się seniorami w Niemczech. "To typowe niewolnictwo i handel ludźmi"
- 4-letni Mareczek zginął w przedszkolu. Właściciel placówki: "Do końca życia będę odpowiedzialny"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN