Michał Englert: "Miałem szansę nakręcić operację korekty płci".
"Wtedy nie byłoby odwrotu".
Brazylia to miejsce, w którym ginie najwięcej osób transpłciowych. To właśnie tam wybrała się Martyna Wojciechowska, aby nakręcić jeden z odcinków programu "Kobieta na krańcu świata". Na miejscu spotkała się z kilkoma z nich. Jak wygląda ich codzienność?
Poniedziałek, 10 lipca przyniósł wiele zaskakujących, ale i smutnych wiadomości z Polski i świata.
- Jestem tak dumna i szczęśliwa, że aż trudno mi to opisać - przyznała w mediach społecznościowych zwyciężczyni konkursu.
Elliot Page w autobiografii zatytułowanej "Pageboy" opisuje nieprzyjemną rozmowę z hollywoodzkim aktorem, który chciał go "wyleczyć z homoseksualizmu".
Piotr Jacoń, w najnowszym reportażu "Wszystko o moim państwie", przyjrzał się rozprawie sądowej z udziałem osoby transpłciowej, która walczy o zmianę płci w dokumentacji. Z materiału jasno wynika, że wytoczenie powództwa rodzicom jest dla niej ogromną udręką, którą fundują jej polscy urzędnicy i prawo. Reportaż dostępny jest na platformie TVN24 GO.
Córka Piotra Jaconia, Wiktoria, jakiś czas temu dokonała coming outu i wyznała, że jest osobą transpłciową. Mimo że ma już za sobą sprawę sądową o skorygowanie płci, to nadal musi mierzyć się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Ostatnio sporo przykrości sprawiła jej wizyta u lekarza. Co się stało?
"To ich nakręca. Nie chcę być eksperymentem"
"To było jasne, jednak rodzice ignorowali sprawę".
Od 1 stycznia 2022 roku w Szwajcarii będzie można dokonać legalnej zmiany płci w dokumentach tożsamości podczas jednej wizyty w urzędzie stanu cywilnego. Do tej pory do przeprowadzenia tej procedury wymagano m.in. zaświadczenia lekarza.
Znany youtuber Krzysztof Gonciarz oraz popularny raper Quebonafide, czyli Kuba Grabowski, zaczęli nagrywać wspólny podcast. W trzecim odcinku wystąpił Kacper Potępski, członek zarządu Federacji Znaków Równości i aktywista na rzecz osób transpłciowych. Sam jest w trakcie tranzycji, opowiedział o swoim coming oucie.
Piotr Jacoń przyznał w wywiadzie dla "Repliki", że jego dziecko jest transpłciowe. Córka Wiktoria jakiś czas temu przyznała, że źle się czuje we własnym ciele i rozpoczęła terapię hormonalną. Jak dziennikarz TVN24 i jego żona zareagowali na ten coming out?
Elliot Page opublikował zdjęcie, które z miejsca obiegło światowe media. Aktor zapozował do fotografii bez koszulki i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeszcze w ubiegłym roku miał ciało kobiety.
Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.
Elliot Page, znany do tej pory jako Ellen Page, zdecydował się na coming out. "Przyjaciele, chcę podzielić się z wami tym, że jestem trans i mam na imię Elliot" - napisał w oświadczeniu, które opublikował w mediach społecznościowych. W programie Sandra Hajduk opowiedziała, jak zareagowali internauci.
W ogniu krytyki znalazła się J.K. Rowling. Autorka cyklu o Harrym Poterze została oskarżona o transfobię po swoim wpisie w Internecie. Co takiego nie spodobało się czytelnikom?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewę Bisewską, mamę osoby transpłciowej oraz Cecylię Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. Co czuje rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko jest transpłciowe? Dlaczego jest to pewnego rodzaju pożegnanie? Jeżeli osoba transpłociowa chce zmieć płeć, musi pozwać swoich rodziców. Dlaczego? Jak wygląda procedura zmiany płci w Polsce? Jak wspierać transpłciowe dziecko? Poznajcie historię najmłodsza w Polsce osoba transseksualnej. I zobaczcie, jaką drogę przeszła, by z Oliwiera stać się Oliwią.
Coming out dla osoby transpłciowej to jeden z najtrudniejszych momentów w jej życiu. Jeszcze trudniej jest, gdy ta osoba to uczeń szkoły. Wtedy, poza uporaniem się z samym sobą, trzeba walczyć o akceptację w środowisku szkolnym. Istnieją sytuacje, jak w przypadku gościa Dzień Dobry TVN Stanisława Orszulaka, gdy rada pedagogiczna robi wszystko, alby w tym trudnym momencie wesprzeć ucznia. Co, gdy sytuacja jest odwrotna? O głośnej sprawie w Rybniku, gdzie transpłciowa uczennica została wyrzucona ze szkoły mówił Slava Melnyk - ekspert ds. edukacji kampanii przeciw homofobii. Czy dziewczyna faktycznie została z niej wyrzucona przez swoją płeć? Jakie przeszkody spotykają na co dzień ucznia transpłciowego?
W którym momencie mały Jan zaczyna zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę jest Janiną? Czy polskie szkoły są gotowe na przyjęcie transpłciowych uczniów? Czym różni się transpłciowość od transseksualizmu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z seksuolog Izabelą Jąderek i mężczyzną, który urodził się jako Adelaide Joao i przeszedł korekcję płci. Jak zareagowało no to jego otoczenie?
"Projekt Q" to pierwszy taki kalendarz w Polsce. Autorem zdjęć, które się w nim ukazały jest Chriss Addams, a modelkami i modelami są geje, lesbijki, rodziny tęczowe, osoby transpłciowe i niebinarne. O celu, jaki przyświecał twórcom kalendarza, lękach i tolerancji rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: założycielem Stowarzyszenia Stonewall Arkiem Klukiem, Karoliną Lemur Niedźwiecką oraz mamą Karoliny - Alicją Kubiak.