5 kwietnia w polskich kinach pojawił się najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta – "Kobieta z...". To kolejny wspólny projekt tej reżyserskiej pary. Artystyczny duet wziął tym razem na warsztat życie osoby transpłciowej w prowincjonalnej Polsce. Na ekranie obserwujemy, jak w ciągu 45 lat bohater opowieści przemienia się w bohaterkę.
Skąd pomysł na realizację filmu "Kobieta z..."?
Michał Englert pierwszy raz w życiu zetknął się ze zjawiskiem tranzycji płciowej już ponad 20 lat temu. To właśnie wtedy, dzięki przypadkowemu zleceniu, zakiełkowała w nim myśl, by ten niezwykle istotny temat poruszyć w autorskim filmie fabularnym.
- Zostałem zapytany jako młody operator, czy pojechałbym nakręcić taki trudny materiał. Oczywiście pracowałem wtedy tak trochę dorywczo, powiedziałem, że raczej tak, lubię wyzwania i trafiłem do prywatnej kliniki pod Poznaniem, gdzie miałem szansę nakręcić operację finałowej korekty płci. To zrobiło na mnie wielkie wrażenie - przyznaje scenarzysta.
Operator dodaje, że na realizację pomysłu przyszło mu jednak czekać aż dwie dekady. - Po całej nocy i dniu, który tam spędziłem, wróciłem do Warszawy i mówię do Szumy [Małgorzaty Szumowskiej - przyp. red.]: "Słuchaj, to jest coś nieprawdopodobnego. Czy to nie jest ciekawe, żeby zrobić o tym film?". Co jest jeszcze ciekawsze, pierwszą osobą, która nam przyszła do głowy wtedy, ponad 20 lat temu, była właśnie Haja [aktorka Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - przyp. red.], że to byłaby dla niej wspaniała rola. No ale do wszystkiego trzeba dojrzeć - wyjaśnia z perspektywy czasu w studiu Dzień Dobry TVN.
Premiera filmu "Kobieta z...". Jakich przygotowań wymagała główna rola?
W bohatera, a następnie bohaterkę "Kobiety z..." wcieliła się Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Aktorka stanęła przed trudnym zadaniem, bowiem musiała odegrać dwie różnorodne pod względem płciowym role oraz z delikatnością przedstawić wewnętrzny świat osób przechodzących tranzycję.
- Miałam z czego czerpać. Myślę o własnym życiu, o różnych doświadczeniach właśnie ze względu choćby na to, jak się wygląda, jak się jest postrzeganym - wyznaje artystka. - Poza tym Małgośka i Michał od samego początku pomogli mi w spotkaniu z osobami transpłciowymi i wtedy wszystko staje się dużo prostsze, zwłaszcza że w tych naszych rozmowach było bardzo dużo szczerości - tłumaczy Hajewska-Krzysztofik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kraj, w którym ginie najwięcej osób transpłciowych. "Średnia długość życia to 35 lat"
- Maja Heban o swojej transpłciowości. "Czułam, że jestem gorsza i robię coś źle"
- Uczestniczka Eurowizji Junior poddała się korekcie płci. "Urodziłam się w niewłaściwym ciele"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News