Kiedy mąż przemienia się w kobietę. "Miałem szansę nakręcić operację korekty płci"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Walka o własną tożsamość w PRL-u
Walka o własną tożsamość w PRL-u
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
5 kwietnia w polskich kinach pojawił się najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta – "Kobieta z...". To kolejny wspólny projekt tej reżyserskiej pary. Artystyczny duet wziął tym razem na warsztat życie osoby transpłciowej w prowincjonalnej Polsce. Na ekranie obserwujemy, jak w ciągu 45 lat bohater opowieści przemienia się w bohaterkę.

Skąd pomysł na realizację filmu "Kobieta z..."?

Michał Englert pierwszy raz w życiu zetknął się ze zjawiskiem tranzycji płciowej już ponad 20 lat temu. To właśnie wtedy, dzięki przypadkowemu zleceniu, zakiełkowała w nim myśl, by ten niezwykle istotny temat poruszyć w autorskim filmie fabularnym.

- Zostałem zapytany jako młody operator, czy pojechałbym nakręcić taki trudny materiał. Oczywiście pracowałem wtedy tak trochę dorywczo, powiedziałem, że raczej tak, lubię wyzwania i trafiłem do prywatnej kliniki pod Poznaniem, gdzie miałem szansę nakręcić operację finałowej korekty płci. To zrobiło na mnie wielkie wrażenie - przyznaje scenarzysta.

Operator dodaje, że na realizację pomysłu przyszło mu jednak czekać aż dwie dekady. - Po całej nocy i dniu, który tam spędziłem, wróciłem do Warszawy i mówię do Szumy [Małgorzaty Szumowskiej - przyp. red.]: "Słuchaj, to jest coś nieprawdopodobnego. Czy to nie jest ciekawe, żeby zrobić o tym film?". Co jest jeszcze ciekawsze, pierwszą osobą, która nam przyszła do głowy wtedy, ponad 20 lat temu, była właśnie Haja [aktorka Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - przyp. red.], że to byłaby dla niej wspaniała rola. No ale do wszystkiego trzeba dojrzeć - wyjaśnia z perspektywy czasu w studiu Dzień Dobry TVN.

Premiera filmu "Kobieta z...". Jakich przygotowań wymagała główna rola?

W bohatera, a następnie bohaterkę "Kobiety z..." wcieliła się Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Aktorka stanęła przed trudnym zadaniem, bowiem musiała odegrać dwie różnorodne pod względem płciowym role oraz z delikatnością przedstawić wewnętrzny świat osób przechodzących tranzycję.

- Miałam z czego czerpać. Myślę o własnym życiu, o różnych doświadczeniach właśnie ze względu choćby na to, jak się wygląda, jak się jest postrzeganym - wyznaje artystka. - Poza tym Małgośka i Michał od samego początku pomogli mi w spotkaniu z osobami transpłciowymi i wtedy wszystko staje się dużo prostsze, zwłaszcza że w tych naszych rozmowach było bardzo dużo szczerości - tłumaczy Hajewska-Krzysztofik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana