Maja Heban o swojej transpłciowości. "Czułam, że jestem gorsza i robię coś źle"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Maja Heban: “Jestem osobą transpłciową”
Maja Heban: “Jestem osobą transpłciową”
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Maja Heban jest transpłciową aktywistką i publicystką, jedną wśród najbardziej rozpoznawalnych głosów środowisk LGBT+. W rozmowie z Małgorzatą Ohme przyznała, że jako nastolatka zmagała się z depresją, alienacją oraz niezrozumieniem ze strony otoczenia. - Jak miałam 12 lat to zaczęłam fantazjować o śmierci i samobójstwie - powiedziała.

Podnoszenie świadomości na temat społeczności LGBT+

Maja Heban zadebiutowała jako autorka książki pt. "Godność proszę". Jak przyznała, miała zamiar w ten sposób opowiedzieć swoją historię, a także edukować społeczeństwo.

- Chciałam, żeby to była taka książka, która może posłużyć za wzór innym osobom ze społeczności LGBT+, żeby mogły dyskutować między sobą, zapraszając do słuchania osoby spoza społeczności - powiedziała aktywistka.

Kobieta przyznała, że ludzie w Polsce są dużo bardziej świadomi niż jeszcze 3-4 lata temu. - Bardzo dużo zmieniło się zwłaszcza w mediach - dodała Maja.

Kobieta w męskim ciele

Maja Heban przyznała, że zawsze czuła, że nie żyje w swoim ciele. Kiedyś nie miała wiedzy, że istnieje coś takiego jak transpłciowość.

- Myślałam, że jestem jedną z dziewczyn. Otoczenie zaczęło mi tłumaczyć, że nie i jestem chłopcem, który nie pasuje do reszty. Dopiero kiedy zaczęto mnie przezywać, szykanować to wtedy zaczęłam się nad tym zastanawiać. Czasami dawano mi sygnały, że może powinnam spróbować być chłopakiem, grać w piłkę dla własnego dobra. Był to sygnał, że jest coś ze mną bardzo nie tak. Czułam, że jestem gorsza i robię coś źle. To, kim jestem i jak się zachowuję, jest niedopuszczalne - zdradziła.

Początkowo rodzice myśleli, że Maja wyrośnie na geja i starali się ją wypychać do chłopaków oraz męskich zajęć. - Widzieli, że mnie to totalnie odrzuca i na jakimś etapie woleli, żebym miała jakichkolwiek znajomych, żeby to były same dziewczyny, niż żebym siedziała sama w pokoju i nie odzywała się do nikogo. Nie myśleli, że mogę być trans, pewnie nie wiedzieli, że coś takiego istnieje. Byłam mocno osamotniona - dodała.

Maja powiedziała prowadzącej Dzień Dobry TVN, że z powodu niezrozumienia przez wiele lat zmagała się z depresją.

- Jak miałam 12 lat, to zaczęłam fantazjować o śmierci i samobójstwie. Zaczęłam się stopniowo wycofywać z życia. Odkryłam płacz jako rodzaj takiego katharsis, który można sobie zafundować i pomoże uwolnić chociaż część tych negatywnych emocji. Stopniowo się tego nauczyłam, wcześniej to było takie poczucie beznadziei, osamotnienia, alienacji i tego, że różnię się od wszystkich ludzi, których znam - wskazała aktywistka.

Co ciekawe, to dziadkowie dali jej pieniądze na operację korekty płci. - Na początku nie bardzo to rozumieli, ale potem dopuścili to do siebie. Myślę, że też dlatego, że byłam blisko z dziadkami. Przez 20 lat mojego życia mieszkaliśmy razem albo w sąsiednich domach, więc zdążyli się tyle napatrzeć na mnie, że jak usłyszeli, że tak naprawdę jestem kobietą, to wszystko po prostu kliknęło - podsumowała Maja.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc.

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Pomoc dla osób w kryzysie - sprawdź, gdzie i jak jej szukać w tym artykule.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości