Mimo osoby należące do społeczności LGBT+ zyskują coraz więcej praw, to wciąż jest jeszcze wiele do robienia. Ci, którzy walczą, aby w naszym kraju żyło im się lepiej i bezpiecznej mają szansę otrzymać Korony Równości. Co to za nagroda?
Wokół drag queens krąży wiele kontrowersji z racji ich teatralnej ekspresji, niecodziennych strojów czy niezrozumiałego stylu życia. Gwiazdy programu "Drag me Out. Czas na Show": Himera, Shady Lady, Twoja Stara, Ciotka Offka, Gąsiu oraz Adelon opowiedzieli w materiale TVN #Why We Hate o tym, z jakimi przykrymi komentarzami drag queens spotkały się w przeszłości. Skąd bierze się nienawiść do nieznanego?
Kto jeszcze znalazł się w tym gronie? Sprawdź.
Maja Heban jest transpłciową aktywistką i publicystką, jedną wśród najbardziej rozpoznawalnych głosów środowisk LGBT+.
Anja Rubik wydała kolejną książkę. "SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" jest kontynuacją publikacji z 2018 roku. Podczas premiery książki Michał Cessanis powiedział nam, co dla niego w dorastaniu było najważniejsze i jak to wpłynęło na to, jakim dziś jest człowiekiem.
Kobiety pozostawiły odsłonięte piersi. Jaki miały cel?
Czy orientacja seksualna dalej jest tematem tabu w świecie sportu?
O najnowszej piosence Andrzeja Piasecznego pt. "Miłość" jest głośno już od kilku tygodni. Wokalista przyznał bowiem, że śpiewa w niej o swojej miłości do mężczyzny. Teledysk do utworu będzie miał swoją premierę już w niedzielę, 27 czerwca na antenie Dzień Dobry Wakacje.
Lady Gaga w szczytnym celu połączyła siły z jednym z największych światowych domów mody. Z okazji Miesiąca Dumy i dziesiątych urodzin piosenki "Born This Way", wraz z Donatellą Versace, stworzyła wyjątkową kolekcję kapsułową.
Ane Piżl jest ratownicą medyczną, która działa w słusznej sprawie. Nie tylko ratuje ludzkie życia, ale i prowadzi szkolenia z zakresu tolerancji i języka równościowego. Otwarcie mówi też, że zmieniła imię na neutralne płciowo, bo w jej idealnym świecie orientacja i płeć nie mają żadnego znaczenia. - Każdy człowiek, niezależnie od płci, ma prawo decydować o wyborze swojej drogi - deklaruje.
"Tęczowy Piątek" to akcja zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, której celem jest sprawienie, by "młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich". Początkowo przyłączyło się do niej ponad 200 szkół, ale na skutek krytyki wiele z nich postanowiło się wycofać z przedsięwzięcia. Placówką, która nie zrezygnowała z akcji jest I Społeczne LO "Bednarska" w Warszawie. Jak więc tam zorganizowano "Tęczowy Piątek"? Czy ktoś z rodziców, uczniów lub kadry nauczycielskiej był przeciwny akcji? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN wicedyrektora liceum Bartłomieja Pielaka.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął ważną decyzję dotyczącą praw małżeństw jednopłciowych - otóż uznał, że kraje UE nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela UE na swoim terytorium, odmawiając wydania prawa pobytu mającemu tę samą płeć małżonkowi, który nie jest obywatelem UE. O interpretację tego wyroku poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN prawnika Krzysztofa Śmiszka. Czy Polska musi się dostosować do tego orzeczenia?
Poziom homofobii w polskich szkołach jest bardzo wysoki. Osoby homoseksualne doświadczają agresji słownej i fizycznej. Wykluczenie z grupy rówieśniczej jest najbardziej przykrym doświadczeniem dla młodych ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Cecylię Jakubczak z KHP oraz licealistę Dominika Kuca, który stworzył warszawski ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. Co było jego celem? Jak konstruował swój ranking?
Według Michała Czerwińskiego z Fundacji Równość, w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach osoby LBGT nie mogą sobie pozwolić na swobodne mówienie o swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, bywają dyskryminowane. Dlatego wielu z nich, by żyć bezpiecznie ucieka do dużych miast. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kamila Melaniuka, który pochodzi z małej miejscowości, a od prawie 20 lat mieszka w Warszawie, aby powiedział o swoich doświadczeniach. Dlaczego jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są uprzedzeni do homoseksualistów? Obok Kamila usiadł na naszej kanapie Slava Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii. Zapytaliśmy go, co jest warunkiem koniecznym, aby osoba LGBT czuła się dobrze w swoim miasteczku, czy wsi?
Wychowywanie dzieci przez pary jednopłciowe to w Polsce temat, który wciąż budzi spore kontrowersje. Osoby, które są temu przeciwne uważają, że maluchy, które dorastają w tęczowych rodzinach mają problemy z rozwojem psychospołecznym. Czy rzeczywiście tak jest? Co cechuje rodziców LGBT? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską i wiceprezeską Kampanii Przeciw Homofobii Mirką Makuchowską. Czy według naszych gości doczekamy takiego momentu, kiedy pary homoseksualne będą mogły adoptować w Polsce dzieci? Wiele osób uważa, że dzieci wychowywane przez pary LGBT przejmą orientację seksualną rodziców. Czy to prawda?
Rodzice dzieci LGBT - w liście do minister edukacji Anny Zalewskiej - zaapelowali o opracowanie rzetelnego programu dotyczącego orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Z listem do ministerstwa poszły: Ewa Miastkowska i Małgorzata Świerszcz. Obie panie są mamami homoseksualistów. Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, co sprawiło, że wystąpiły z takim apelem, czy ich synowie mieli przykrości z powodu swojej orientacji seksualnej i jak inni rodzice dzieci LGBT mogą się z nimi skontaktować.
Grzegorz Lepianka i Krzysztof Łoś od lat walczą z nietolerancją wobec homoseksualizmu. Przyszli do Dzień Dobry TVN, by powiedzieć o Kampanii Przeciw Homofobii: walentynkowy foto happening „Popieram związki”. Czy tego typu akcje przynoszą jakikolwiek skutek? Co muszą robić pary homoseksualne, by czuć się bezpiecznie?
Siostra Jeannine Gramick od lat walczy o miejsce osób o odmiennej orientacji seksualnej w Kościele katolickim. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jej działalność i problemy, jakie ma przez swoje zapatrywania. Ma nadzieję, że pontyfikat papieża Franciszka może zmienić podejście Kościoła katolickiego do środowiska LGBT? Co sądzi o hipokryzji księży homoseksualistów, którzy z ambony mówią, że odmienność seksualna to grzech? Jak ocenia sytuację homoseksualistów w polskim kościele?
"Projekt Q" to pierwszy taki kalendarz w Polsce. Autorem zdjęć, które się w nim ukazały jest Chriss Addams, a modelkami i modelami są geje, lesbijki, rodziny tęczowe, osoby transpłciowe i niebinarne. O celu, jaki przyświecał twórcom kalendarza, lękach i tolerancji rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: założycielem Stowarzyszenia Stonewall Arkiem Klukiem, Karoliną Lemur Niedźwiecką oraz mamą Karoliny - Alicją Kubiak.
Są gwiazdy, które wspierają środowisko LGBT. Wśród nich jest Odeta Moro, Rafał Jonkisz i Julia Kamińska, która jakiś czas zadeklarowała nawet, że nie wyjdzie za mąż dopóki w Polsce nie zalegalizują związków partnerskich. Rozmawiał z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Dowiedział się również, kiedy i gdzie odbędzie się ślub Michała Kwiatkowskiego.